İnternetin Tarihçesi Nedir? – Kökenler ve Zaman Çizelgesi
İnternetin Tarihçesi Nedir? - Kökenler ve Zaman Çizelgesi
0

İnternet günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasına rağmen, nispeten yeni bir teknolojidir. İnternet, e-posta ve World Wide Web kavramlarının kökenleri hakkında bilgi edinin.

ARPANET

İnternet günlük yaşamın bir parçası haline geldi ve onsuz bir dünya hayal etmek zor. Ancak bugün bildiğimiz İnternet oldukça yenidir. İnternet’in nasıl geldiğine hızlıca göz atalım.

İnternetin kökeni Soğuk Savaş’ta ortaya çıkmıştır. 1957’de Sovyetler Birliği ilk uydusu Sputnik’i başlattı. Buna karşılık, Birleşmiş Devletler Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı veya ARPA kuruldu. Plan, nükleer saldırılara karşı savunmasız olmayacak bir iletişim ağı oluşturmak için ortaya çıktı. Temel fikir, dağıtılmış bir ağ kullanmak ve bu ağ üzerinden yönlendirmek için iletileri bloklara bölmekti.

Bu özel askeri ağ asla inşa edilmedi, ancak ARPA, özellikle araştırmayı paylaşmak için daha genel iletişim amacıyla bir ağ üzerinde çalışmaya devam etti. 1969 yılında, ülkenin dört üniversitesindeki bilgisayarları birbirine bağlayan ARPANET kuruldu.

Ağ, mesajlar ağ boyunca yönlendirilen rastgele paketlere bölünmüş bir paket anahtarlama yaklaşımı kullandı. 1974 yılında, bu protokol İletim Kontrol Programı veya TCP olarak geliştirildi. TCP’yi tanımlayan belge ilk kez ‘internet çalışması’ için kısayol olarak ‘internet’ terimini kullanmıştır. Terim henüz gerçek ağı tanımlamak için kullanılmadı.

ARPANET önümüzdeki birkaç yıl içinde büyüdü ve aynı anda Bilgisayar Bilimi Ağı (CSNET) dahil olmak üzere birkaç ayrı ağ ortaya çıktı. 

Mevcut TCP protokolüne ek olarak, bir ağ üzerinden yönlendirilen bilgi paketlerinin doğru hedefe teslim edilmesini sağlamak için İnternet Protokolü veya IP geliştirilmiştir. 1982’de, kombine TCP / IP protokolleri farklı ağlar için iletişim standardı olarak kabul edildi. Bu, ‘İnternet’ teriminin dünya çapında bir ağ veya bağlı ağlar kavramını tanımlamak için yaygın olarak kullanıldığı zamandır.

Süper bilişim merkezlerini bağlamak için Ulusal Bilim Vakfı tarafından ağ için yüksek hızlı bir omurga inşa edildi. Yerel ağların bu omurgaya bağlanmasına izin verildi ve bu, interneti gerçekten farklı ağlar arasında iletişim kurmanın bir yolu olarak uygulanabilir kıldı. Birkaç yıl boyunca, İnternet çoğunlukla üniversite araştırmacıları ve savunma yüklenicileri tarafından kullanıldı, ancak 1990’ların başında, özel şirketler de interneti kullanmaya başladı.

Bu arada, diğer bölgelerde, özellikle Avrupa’da yerel ağlar gelişiyordu. Bu ağlar da TCP / IP kullanmaya başladı ve yavaş yavaş İnternet tüm dünyaya yayıldı.

İlgili Makale: Küresel Ticaret Nedir? – Tanım, Avantajlar ve Engeller

Elektronik posta

Elektronik posta önemli bir iletişim biçimi haline gelmiştir. Modern e-posta İnternet’te çalışır, ancak e-posta kullanımı aslında ARPANET’ten önce gelir. Daha önceki e-posta sistemlerinden bazıları, ABD Savunma Bakanlığı tarafından Otomatik Dijital Ağ veya AUTODIN de dahil olmak üzere 1960’ların ortalarına kadar ve MIT tarafından Uyumlu Zaman Paylaşımı Sistemi’ne dayanıyor. Bu ilk sistemler nispeten küçük ağlarda sınırlı sayıda terminalde çalıştı. Sistemler de birbiriyle uyumlu değildi.

ARPANET önem kazandıkça e-posta iletişimi için standartlar geliştirildi. İlk ARPANET e-postası, kullanıcının adını kullanıcının makinesinden ayırmak için @ sembolü kullanılarak 1971 yılında gönderildi. Basit Posta Aktarım Protokolü veya SMTP adı verilen en yaygın kullanılan e-posta standardı 1982’de geliştirilmiştir.

Standardizasyon, e-postanın popülaritesinde önemli bir artışa yol açtı. Aslında, e-posta, ARPANET ve İnternet’in ilk app uygulamasıydı. App uygulaması, bazı büyük teknolojilerin temel değerini kanıtlayacak kadar kullanışlı ve popüler bir bilgisayar programıdır. Bu durumda, e-posta gerçekten İnternet’in kullanışlılığını gösterdi.

Dünya çapında Ağ

E-posta hızla çok popüler hale gelirken, başka bir büyük uygulama İnternet kullanımını bir sonraki seviyeye taşıyacaktı: World Wide Web. 1980’lerde, Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü’ndeki (CERN) araştırmacılar, yazılı bağlantılar içeren daha büyük bir köprü metni veritabanı fikrini geliştirdiler. 1990’a gelindiğinde, CERN’deki Tim Berners-Lee, HyperText Aktarım Protokolü (HTTP), Web tarayıcı yazılımı ve Web sunucusunu geliştirdi. 1991’de ilk Web sayfası internette yayınlandı. Web tarayıcı yazılımı World Wide Web olarak adlandırıldı ve bu, şimdi Web olarak adlandırdığımız küresel bilgi ortamı için yaygın olarak kullanılan bir isim oldu.

World Wide Web, İnternet üzerinden çalışan bir hizmettir. Bazen internetin eş anlamlısı olarak kullanılır, ancak bunlar farklı kavramlardır. İnternet sürekli büyürken, iletişimlerin çoğu salt metin veya bilimsel verilerden oluşuyordu. İlk Web tarayıcı yazılımı da metin tabanlıdır. 1990’ların başında birkaç grafik tarayıcı geliştirildi, ancak en önemli dönüm noktası 1993 yılında Ulusal Süper Hesaplama Uygulamaları Merkezi tarafından Mozaik Tarayıcı’nın tanıtılmasıyla geldi.

1990’ların ortalarında, bugün bildiğimiz gibi Web’in temelini oluşturan bir dizi standartlar geliştirildi. 1990’ların sonlarına doğru, Web ticari amaçlar için yaygın olarak kullanıldı ve çoğu kuruluş çevrimiçi bir varlık yaratmaya başladı.

O zamandan beri yaşanan gelişmeler e-ticaretin, gelişmiş arama motorlarının ve sosyal medyanın ortaya çıkışını içermektedir. Web çok fazla değişiklik geçirdi, ancak temel işlevsellik için temel 1990-1995 döneminde kuruldu.

Makale Özeti

1969 yılında kurulan ARPANET, internet olarak bilinen şeyin temelini oluşturdu. İnternet terimi, 1982’de dünya çapında bir ağ veya bağlı ağlar kavramını tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. E-posta sistemleri 1960’ların ortalarına kadar uzanmakta ve ARPANET ve İnternet’ten önce gelmektedir. İnternet büyüdükçe, e-posta ilk uygulama oldu.

World Wide Web, 1991’de kuruldu. İlk grafik Web tarayıcısının geliştirilmesinin ardından, Web çok popüler oldu ve bugün bildiğimiz gibi İnternet ortaya çıktı.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. History of ARPANET
 2. The Arpanet and computer networks
 3. Searching the world wide web
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir