World Wide Web Nedir? – Web Nasıl Çalışır
World Wide Web Nedir? - Web Nasıl Çalışır
0

Bu makalede, geliştirilmesi ve işletilmesi de dahil olmak üzere World Wide Web’e genel bir bakış ele alınmaktadır. Web’in çalışmasını sağlayan çeşitli teknolojiler de açıklanmaktadır. Konular arasında Web tarayıcıları, köprü metni biçimlendirme dili, köprü metni aktarım protokolü, köprü ve FTP bulunur.

World Wide Web’i kim icat etti?

Büyükanne : Ali gel. Seni görmek güzel canım.

Ali : Seni görmek de güzel, büyükanne. Bana yeni kurduğun bu bilgisayarı göster. Bu çok güzel! Çok fazla bilgiye erişebilecek ve çeşitli web sitelerini ziyaret edebileceğiz. Sizi bu kadar meşgul edecek, artık atkı örmek için yeterli zamanınız olmayabilir!

Büyükanne : Oh, bunu bilmiyorum! Umarım World Wide Web’e erişmek çok zor değildir. Düşünmeye gel, World Wide Web terimini tanıyorum ama bunun ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorum. Bana basit terimlerle anlatabilir misiniz?

Ali : Tabii ki! World Wide Web yaygın olarak anılacaktır, Web, internet üzerinden erişilen birbirleriyle bağlantılı, köprü belgelerin bir sistemidir. Metin ve ortamın bilgisayarınıza alınmasını ve görüntülenmesini sağlar.

Büyükanne : Web’i kim icat etti?

Ali : World Wide Web,1991yılında Tim Berners-Lee tarafından geliştirildi. Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı’nda CERN olarak adlandırılanbir proje olarak başladı. Berners-Lee, hipermetne veya diğer metin veya belgelere atlamak için kullanılan metin içindeki bağlantılı kelimelere aşina olan küresel bir hipermetin sistemi oluşturma fikrini önerdi. Bu sistem, bireylerin birbirine bağlı belgelerden oluşan bir web oluşturmak için belgelerini birbirine bağlamalarına izin verir. Sistemini World Wide Web olarak adlandırdı.

Illinois Üniversitesi Ulusal Süper Bilişim Uygulamaları Merkezi’nden lisans öğrencisi Marc Andreessen, Web’in sahip olduğu geniş kamu potansiyelini fark edene kadar World Wide Web’in tam potansiyeli gerçekleşmedi. Vizyonu metnin ötesine geçmek ve hipermedya yaratmaktı. Bu, grafiklerin, seslerin ve video öğelerinin birbirine bağlanmasıydı. İlk grafik Web tarayıcısı doğdu. Buna NCSA Mozaic adı verildi. Bu gelişmeyle birlikte İnternet, evlere, işletmelere ve yüksek öğretim kurumlarına hızla yayıldı.

Mosaic Web Tarayıcısı
Mosaic Web Tarayıcısı

World Wide Web Nasıl Çalışır?

Büyükanne : Web’in nasıl oluşturulduğu hakkında çok şey biliyorsunuz. Peki bu nasıl çalışır?

Ali : World Wide Web, kullanıcıların İnternet üzerinden bilgi bulmalarını ve paylaşmalarını sağlayan birkaç farklı teknolojiye dayanmaktadır. Bunlar arasında Web tarayıcıları, Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML) ve Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) bulunur.

Web sayfalarına erişmek için, genellikle tarayıcı olarak adlandırılan bir Web tarayıcısı kullanmanız gerekir. Web tarayıcılarıİnternet’te metin, veri, resim, animasyon ve video görüntüleyen programlardır. Web tarayıcıları, World Wide Web’deki köprülü kaynakları tıklatmak için farenizi kullanmanızı sağlayan yazılım arabirimi sağlar. Web tarayıcıları başlangıçta yalnızca Web’de gezinmek için kullanılıyordu. Artık daha evrenseller ve kullanıcıların arama yapma, e-posta gönderme, multimedya dosyalarını aktarma, tartışma gruplarına katılma ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok daha fazla görev yapmalarına izin veriyorlar. Sık kullanılan Web tarayıcılarına örnek olarak İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Safari verilebilir.

Büyükanne, bilgisayarınızda zaten İnternet Explorer yüklü. İnternet Explorer’ı başlatmak için bu simgeye çift tıklayacaksınız. Artık World Wide Web’e bağlısınız.

Büyükanne : Kolaydı ! Web Sitesini nasıl bulurum?

Ali : Adres çubuğuna bir arama yapabilir veya Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi’ni (URL) yazabilirsiniz. Bir arama yapmak için, Web arama kutusunu tıklayın, istediğin şeyi yaz ve ara’yı tıklayın. Aramanız sonuçların bir listesini döndürecektir. İstediğiniz Web sitesi büyük olasılıkla en üstte listelenir. İstediğiniz sonucun köprüsüne tıklayın; yayıncının takas odası web sitesine yönlendirileceksiniz.

Büyükanne, web sitelerinin bir Web sayfası koleksiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Her web sitesinin bir ana sayfası vardır. Ana sayfa, bir web sitesinin başlangıç ​​noktasına yönlendirileceğiniz ilk sayfasıdır. Oradan diğer içeriğe erişebilirsiniz. Diğer ilgili bilgilere erişmek veya çekilişlerini girmek için diğer bağlantıları tıklayabilirsiniz.

Büyükanne : Hayır, Ali, bunu bilmiyordum.

Ali : Web’in işleyişinde ayrılmaz bir rol oynayan bir sonraki teknoloji Köprü Metni Biçimlendirme Dili. Köprü Metni İşaretleme Dili (HTML), diğer belgelere dinamik bağlantılar oluşturmak için köprü metni kullanan bir programlama aracıdır. Web’in programlama dili olarak bilinir ve Web sayfaları oluşturmak için genel bir yapı sağlar. Kendi web sitenizi oluşturmak istiyorsanız HTML kullanırsınız.

HTML, web sayfası geliştiricilerinin köprüler oluşturmasına olanak tanır. Bunlar bir web sayfasındaki tıklanabilir resimler veya kelimelerdir. Bir köprüyü tıklattığınızda, o bağlantı tarafından belirtilen başka bir web sayfasına veya dosyaya yönlendirilirsiniz.

Sonra Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) var. HTTP, Web tarayıcıları ve Web sunucuları arasında isteklerin ve dosya aktarımlarının yapılmasına izin veren kuralları sağlar. HTTP, Web tarafından kullanılan ve mesajların nasıl biçimlendirildiğini ve iletildiğini belirleyen bir protokoldür. Web tarayıcınıza bir URL yazdığınızda, HTTP protokolü komutu Web sunucusuna gönderilir ve istenen Web sayfasını almasını ister.

Büyükanne : Web’i tartıştığımızda hipermetin anahtar kelime gibi görünüyor!

Ali : Bu iyi bir gözlem, büyükanne. Köprü metni sık sık duyduğumuz bir terimdir, çünkü gerçekten Web’in tüm temelidir. Bilmesi gereken önemli bir diğer terim Dosya Aktarım Protokolü’dür (FTP). Uzak bir bilgisayardan dosya almak ve aktarmak için kullanılan bir İnternet protokolüdür. FTP, dosyaları aktarmak için TCP / IP protokollerine dayanır. Genellikle bir bilgisayardan diğerine program ve dosya indirmek için kullanılır. HTTP adresine yaptığınız gibi bir FTP adresine bağlanmak için bir Web tarayıcısı kullanabilirsiniz.

Makale Özeti

Büyükanne : Ali, çok yardımcı oldun! Sanırım World Wide Web’in arkasındaki ana kavramlarıya da İnternet üzerinden erişilen birbirine bağlı hiper metin belgelerinin küresel sisteminianlıyorum. Web tarayıcıları, World Wide Web’deki köprülü kaynakları tıklatmak için faremizi kullanmamızı sağlayan yazılım arabirimi sağlar. HTTP olarak da bilinen Köprü Metni Aktarım Protokolü, Web tarayıcıları ve Web sunucuları arasında isteklerin ve dosya aktarımlarının yapılmasını sağlayan protokoldür. İnternet üzerinden bir bilgisayardan diğerine dosya aktarmam gerektiğinde, FTP olarak bilinen Dosya Aktarım Protokolünü kullanabilirim.

Ben küçük bir uygulama ile kolayca internette sörf mümkün olacak düşünüyorum! Belki de katılabileceğim bir çevrimiçi örgü grubu bile bulabilirim.

Ali : Büyükanne, anlaşıldı gibi geliyor! Yardımcı olabileceğime sevindim.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir