1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Hubble’dan büyüleyici fotoğraf: İşte ‘Kozmik Yengeç’

Hubble’dan büyüleyici fotoğraf: İşte ‘Kozmik Yengeç’
0
Fırlatıldığı günden bu yana birçok inanılmaz keşfin altına imzasını atan emektar uzay teleskobu Hubble, önümüzdeki günlerde 29. yaş gününü kutlamaya hazırlanıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dev teleskobun yaş gününü Güney Yengeç Nebulası’nın harika bir fotoğrafını yayınlayarak kutladı.

NASA/ESA, Hubble’ın yaş gününü kutlamak için her yılın nisan aylarında teleskobun odağını büyüleyici bir kozmik objeye çeviriyor. Güney Yengeç Nebulası bu yılın ‘yaş günü fotoğrafı’ olmuş. Geçtiğimiz yıl ise Lagün Nebulası’nın çok hoş bir imgesi yayınlanmıştı.

Güney Yengeç Nebulası simetrik yapısıyla dikkat çeken çok özel bir kozmik cisim. ESA’nın sözlerine göre dev bulutsu, merkezdeki bir çift yıldız tarafından oluşturulmuş. Astronomlar yıldızlardan birisinin çok uzun bir vakit evvel patladığını ve beyaz cüceye dönüştüğünü belirtiyor.

İkili sistemdeki öbür yıldız ise şimdi meyyit değil. Büyüme evresini tamamlamış bir kırmızı dev olan bu yıldız, beyaz cüceye dönüşmeden evvel şu anda dış katmanlarını uzaya püskürtüyor. ESA’nın sözlerine nazaran üstte görmüş olduğumuz imaj işte bu uzaya püskürtülen malzemeler sayesinde oluşmuş. Buna nazaran kırmızı devin püskürttüğü unsurların bir kısmı beyaz cüce tarafından çekiliyor ve sonrasında buradan tekrar uzaya bırakılıyor. Bu durum da simetrik bir imaj oluşmasına neden oluyor.

Güney Yengeç Nebulası birinci defa 1967 yılında keşfedilmiş. Fakat vaktin astronomları keşfettikleri cismin bir bulutsu olduğunu evvelce farkedememiş, yalnızca olağan bir yıldız olduğunu düşünmüşler. Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) teleskopların 1989’da yaptığı müşahedelerin akabinde cismin bir yıldız değil bulutsu olduğu anlaşılmış.

Fotoğrafın 7,7 mb boyutundaki yepyeni haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NASA’nın 1990 yılında yörüngeye yerleştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, yaşanan bir kadro aksaklıklar nedeniyle lakin 1993 yılında tam olarak faaliyete geçebilmişti. İsmini cihanın daima genişlediğini ve Samanyolu dışında da galaksilerin var olduğunu keşfeden ABD’li astronom Edwin Hubble’dan alan teleskop, yakaladığı süper fotoğraflar ve birbirinden farklı keşifleriyle tam 26 yıldır kozmosun sırlarını ortaya çıkarıyor.  

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir