1. Anasayfa
 2. Teknoloji

ABD, CRISPR formülünü resmi olarak beşerler üzerinde kullanmaya başladı

ABD, CRISPR formülünü resmi olarak beşerler üzerinde kullanmaya başladı
0

Çinli bilim insanı He Jiankui’nin CRISPR prosedürüyle dünyaya gelen birinci insanların duyurusunu yapmasından sonra yaşanan olayların üzerinden çok müddet geçmeden, misal bir haber de ABD’den geldi.

ABD Ulusal Devlet Radyosu’nun (NPR) paylaştığı bilgilere nazaran 2016 yılının Haziran ayında Ulusal Sıhhat Enstitüleri; Pennsylvania Üniversitesinde misyon yapan bir küme bilim insanına, CRISPR tekniğinin beşerler üzerinde denenmesi müsaadesi verdi. Geçen mühlet zarfında çalışmalarına devam eden araştırma takımından bir sözcü, pazartesi günü yaptığı açıklamada; CRISPR formülünün insanlarda kullanılmaya başlandığını belirtti.

Sözcünün NPR’a verdiği bilgilerde CRISPR prosedürünün, iki kanser hastasını tedavi etmek niyetiyle kullanıldığı söz edilmiş. Hastalardan birinin çoklu melanom (Cilde rengini veren melanositlerden kaynaklanan bir cilt tümörü), oburunun ise sarkom (bağ dokusu ve yumuşak dokunun makus huylu tümörü) şikâyetiyle tedavi edilmeye çalışıldığı, fakat tedavilerinden bir sonuç alınamayınca CRISPR prosedüründe karar kılındığı belirtiliyor.

 

Uygulanan tedavi kapsamında, öncelikle hastaların bağışıklık sistemi hücreleri bedenlerinden çıkarılmış. CRISPR tekniğiyle değiştirilen ve tümörlü hücreleri amaç alması sağlanan bağışıklık hücreleri, tekrar hastaların bedenine yerleştirilmiş.

Sonuçlar için uzun bir müddet beklemek gerekebilir

Tedavinin işe yarayıp yaramadığı yahut ne kadar yararlı olduğu bilgisinin paylaşılmadığı açıklamada, 18 hastaya daha uygulanacak formül sonrasında elde edilen datalar sonucunda açıklama yapılacağı belirtiliyor.

CRISPR tekniğini pratik manada kullanmaktan şimdi çok uzak olmamız, metodun öngörülemeyen yan tesirlere sahip olabileceği tasaları ve teknikle birlikte ortaya çıkan ahlaki problemler tıp dünyası gündemini çok daha uzun müddetler meşgul edecekmiş üzere görünüyor. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir