Hizmet Pazarlaması Nedir? – Hizmet ve Mallar Arasındaki Fark
Hizmet Pazarlaması Nedir? - Hizmet ve Mallar Arasındaki Fark
0

Bu makalede, hizmet ile mal arasındaki farkı öğreneceksiniz. Hizmetlerin farklı teknikler kullanarak bir tüketiciye nasıl pazarlandığını keşfedin. Hizmet pazarlaması pazarlama karması (4P) öğrenin.

Hizmet Nedir?

 • Gayri maddi olan ve gereksinimleri gideren tüm faaliyetler ve
 • Bir faaliyetin temel amacı veya unsuru olarak tüketici isteklerini giderici nitelikte, belirlenebilen soyut çabalar olarak tanımlanabilmektedir.

Hizmetler

Bizim ninja dün gece yine büyük bir kavgaya karıştı. Bazı yaralanmalara maruz kaldı ve şimdi doktora gitmesi gerekiyor. İlgi alanı, bir ürün satın almak değil, en iyi tıbbi hizmetleri almaktır. Hizmet, insanlara veya mekanik çabalara insanlara veya nesnelere uygulanmasının sonucudur. Hizmetlere örnek olarak tıbbi bakım, peyzaj, çocuk bakımı, danışmanlık ve salon uygulamaları verilebilir. Önceki makalelerin tümü, hem ürün hem de hizmetlerin nasıl pazarlanacağını tartıştı. Pazarlama hizmetleriyle ilgili olarak bir malın pazarlanmasına kıyasla birkaç benzersiz özellik bulunmaktadır.

Pazarlama hizmetleri

Ninja tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymakta ve şiddetle tavsiye edilen bir doktor aramaktadır. Ninja’nın sınavı bir hizmet olacak ve soyut, ayrılmaz, heterojen ve çabuk bozularak kategorize edilebilir. Bu dört özellik pazarlamacılar için hizmet pazarlama karması oluşturmadan önce anlamaları gerekmektedir.

İlgili Makale: Hizmet Stratejisi Nedir? Anlamı, Önemi ve 7 Adım

Soyutluk

Bir mal ile hizmet arasındaki en temel fark, maddi olmamaktır. Bu, hizmetin duyulamayacağı, hissedilemeyeceği, dokunulmayacağı, görülemeyeceği veya tadamayacağı anlamına gelmektedir. Bu durum, hizmetlerin değerlendirilmesinin çok zor olmasına ve aynı zamanda iyi arama özelliklerine sahip olmasına neden olmaktadır.

Arama Nitelikleri, bir satın alma işlemi gerçekleştirilmeden önce kolayca incelenen özelliklerdir. Bu, pazarlamacıların hizmetin faydalarını bildirmelerini de zorlaştırıyor. Birçok hizmet odaklı şirket, tüketicilerinin neyle ilgili olduklarını anlamalarına yardımcı olmak için somut bir temsil oluşturmaktadır. Örneğin, ninjamızın bir kontrol için düşündüğü doktor ofisi, hizmetlerinin sizi sağlıklı yapacağını göstermek için vitaminlerin bir fotoğrafını kullanır. Bir başka büyük fark, ürün mallarının üretilmesi, satılması ve daha sonra tüketilmesidir, bu da bir hizmetin nasıl sunulmadığıdır.

Ayrılamazlık

Hizmetlerin satın alma sürecinde ayrılması imkansızdır. Bir saç kesimi satın aldığınızı ancak saçlarınızı düzeltmek için salonda olmadığınızı hayal edebiliyor musunuz? Ayrılmazlık, ayrılacak bir hizmetin üretim ve tüketiminin yetersizliğidir. Ayrılmazlığın bir avantajı, tüketicilerin sürekli geri bildirim verebilmeleridir. Örneğin, ninjamız berberine saçlarını keserken tam olarak ne istediğini söyleyebilir. Hizmet şirketleri için bir zorluk, mükemmel hizmet sunma konusunda çok iyi eğitimli çalışanlara sahip olduklarından emin olmalarıdır. Kalite tutarlı olmalıdır.

Heterojenite

Hizmetler tutarlı ve güvenilir olmalıdır. Bizim ninja haftalık ne kadar pizza harcıyor onu öğrenelim. Pizzasının bir önceki hafta kadar lezzetli ve hızlı teslim edilmesini bekliyor. Heterojenlik, değişkenlik olarak da bilinir ve hizmet odaklı şirketlerin karşılaştığı zorluklardan biridir. Hizmetlerin standartlaştırılmasında sorunlar olduğu zamandır. Ninja’nın eskiden gittiği berber dükkanı, ona iki ay boyunca mükemmel bir kesim yaptı. Sonra son iki kez bir kesim için gitti, çok kötü bir sonuç verdi. Hizmetteki bu kasıtsız değişkenlik şimdi başka bir yere gitmesine neden oldu.

Fast food şirketleri, tüm mağazalarında kaliteli, standartlaştırılmış gıdalar oluşturmak için muazzam miktarda para harcıyor. Örneğin, Bursa veya Edirne’deki bir McDonalds’a hamburger sipariş ederseniz, burger aynı tadı almalıdır. Değişkenliği korumada en önemli faktör mükemmel eğitim ve belirlenen prosedürlerdir.

Bozulabilirlik

Hizmetlerin son özelliğine bozulabilirlik denir, yani depolanamaz veya envanter edilemez. Bizim ninjamız altı kere saç kestirip bunları saklayamaz. Kullanılmayan herhangi bir hizmet süresi gelir kaybına eşit olduğundan, bu hizmet sağlayıcısı için büyük bir zorluktur. Örneğin, boş duran her havayolu koltuğu için havayolu şirketi kar kaybı yaşamaktadır. Berber dükkanı için de aynı endişe bulunmaktadır.

Hizmet Pazarlaması ve 4P

Hizmet pazarlamasında da ürün pazarlaması gibi 4P uyarlanmaktadır. Bunları teker teker inceleyelim.

İlgili Makale: Pazarlama Karması Nedir? 4P ve 7P Açıklaması

Hizmetler için Ürün Stratejisi

Bir hizmet şirketi genel pazarlama planından farklı özelliklere sahip olduğundan, pazarlama karmasında da bazı ayarlamalar yapılmalıdır. Birçok hizmet şirketi temel ve tamamlayıcı hizmet ürün teklifleri sunmaktadır. Örneğin, ninja saçlarını kestirmek için berber dükkanına gidemez (bu temel bir teklif olacaktır), aynı zamanda bir masaj yaptırmak, sakalını kestirmek ve hatta beklerken ücretsiz kahvenin tadını çıkarmak (ek ürün) teklifleri). Hizmet şirketleri aynı zamanda tekliflerinin standartlaştırılıp özelleştirilmeyeceğine veya özelleştirileceğine karar vermek zorundadır.

Hizmetler için Yer Stratejisi

Hizmet şirketlerinin dağıtım konusunda dikkate alması gereken birkaç sorun vardır. Konum, zamanlama, kolaylık, çıkış sayısı ve dolaylı ya da dolaylı dağılmaya karşı düşünmelidirler. Yer oteller ve bankalar gibi hizmet şirketleri için çok önemlidir. Hizmetlerini hedef pazarlarının en büyük miktarına sunmak için en iyi yeri araştırmak için çok fazla zaman harcıyorlar.

Planlama, müşterilerin endişe duyduğu en önemli sorunlardan biridir. Tüketiciler hizmetlerini kendileri için en uygun zamanda istiyorlar. Örneğin, ninja ailesi Adana’daki akrabalarını ziyaret etmeye karar verdi, bu yüzden en iyi uçuş programını almakla çok ilgileniyorlar. Ninja ailesindeki hiç kimse sabah 7’de uçuş kalkış saati istemeyebilir.

Genel kolaylık hizmetinde konum başka bir büyük itici güçtür. Tüketiciler, süpermarkette ATM bulundurma gibi servislere kolayca erişmek istemektedirler.

Hizmet şirketlerinin sahip olacakları satış noktalarının sayısına ve dolaylı / doğrudan dağıtım kullanıp kullanmayacaklarına karar vermeleri gerekir. Ninjalar, saçlarını birçok lokasyona sahip bir franchise yerine tek bir yere sahip özel berber dükkanında kesmeyi tercih ediyorlar. Ninja, bir berber dükkanının daha özel olduğunu ve daha iyi bir hizmet ve daha iyi saç kesimi sunduğunu hisseder. Ninja ailesi de internet üzerinden konser bileti satın alırken dolaylı dağıtım yapmayı tercih ediyor. Doğrudan dağıtım örneği, ninja gencin onları bir gişe bürosundan alması olabilir. Bir hizmetin yeri çok farklı pazarlama hedefi değişkenlerine bağlıdır.

Hizmetlerde Tanıtım Stratejisi

Bir hizmeti tanıtmak pazarlamacılar için çok büyük bir zorluk olabilir çünkü değerlendirilmesi zordur. Pazarlamacılar, tüketicinin hizmetlerinin neden daha üstün olduğunu görselleştirmek için somut bir ipucu kullanmaya çalışabilirler. Örneğin, Allstate Insurance, ‘Allstate ile emin ellerdesiniz’ kullanır ve korumak için bir çift eliniz vardır. Ünlülerin onayları da bir hizmetin tanıtımında çok etkilidir. Örneğin, William Shatner, Priceline.com’u destekleyerek otel ve havayolu maliyetlerinden tasarruf etmeyi teşvik eder.

Bir hizmeti tanıtmanın üçüncü yolu tutarlı bir kurumsal imaj oluşturmaktır. Disney, Külkedisi Kalesi ve mavi renk kullanımı ile güçlü bir görüntü sunuyor. Ninja Corporation, dövüş sanatları güvenlik bölümü için korumayı temsil etmek için güçlü bir siyah renk ve siyah pelerin görüntüsünü kullanır.

Hizmetler için Fiyat Stratejisi

Bir hizmet için bir fiyatlandırma stratejisi geliştirmedeki en büyük zorluk, fiyatın neye bağlı olduğunu belirlemektir. Örneğin, fiyat, ninja saçlarını kestirmek gibi belirli bir göreve mi yoksa hizmetin gerçekleştirilmesi için geçen süreye mi dayanıyor? Hizmet şirketleri ayrıca fiyatın paketlenmiş bir teklif için mi yoksa ayrı olarak mı fiyatlandırılacağını belirlemelidir. Örneğin, ninjamız bugün yıkama, kesme, fönleme ve sakal düzeltme istiyor. Berber dükkanı, ninja’ya 80 TL ‘lik paketlenmiş hizmet için toplam bir fiyat sunacak mı yoksa her hizmetin fiyatı mı ödenecek?

İlgili Makale: Fiyatlandırma Stratejileri: Fiyatlandırma Stratejileri ve Yöntemleri

Makale Özeti

Bir ürünün pazarlanmasında, bir hizmetin pazarlanmasından çok farklı farklar vardır. Başlıca karakteristik farklılıklar somut olmayan, ayrılmaz, heterojenlik ve dayanıksızlıktır. Pazarlama yöneticisi ayrıca bir hizmet için pazarlama karmasında ayarlamalar yapmalıdır. Bir pazarlamacı, hizmetin tüketiciye doğru zamanda, yerde, fiyatta ve promosyonda sunulduğundan emin olmalıdır. Kolaylık, konum ve hizmete somut bir ipucu oluşturma yeteneğinin hizmet pazarlamasının en önemli yönleri olduğunu dikkate almalıdırlar.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. HİZMET PAZARLAMASI VE MÜŞTERİTUTMA (SERVICE MARKETING AND CUSTOMER RETENTION)
 2. Sağlık hizmetleri pazarlamasında algılanan hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti üzerinde ağızdan ağıza pazarlamanın etkisini belirleme
 3. Hastane Tercihine Etki Eden Faktörler: Sağlık Hizmetleri Pazarlaması Perspektifinden Alan Araştırması
 4. Hizmet Pazarlaması
 5. ankacılıkta hizmet pazarlaması, bireysel bankacılık hizmetleri uygulamasında bir banka Akbank örneği
 6. Sağlık hizmetleri pazarlamasında tutundurma politikası; sağlık personeli ve hastaların reklama yönelik görüşlerine ilişkin Urla Devlet Hastanesi örneği
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir