1. Anasayfa
 2. İşletme

Girişimcilik Nitelikleri: En İyi Girişimcilerin Kanıtlanmış 11 Özelliği

Girişimcilik Nitelikleri: En İyi Girişimcilerin Kanıtlanmış 11 Özelliği
Girişimcilik Nitelikleri: En İyi Girişimcilerin Kanıtlanmış 11 Özelliği
0

Bill Gates, Jeff Bezos, Henry Ford, Oprah Winfrey ve JK Rowling’in ortak noktaları nelerdir? En üst düzey girişimciler olmalarının yanı sıra, onları kalabalığın önünde öne çıkaran bazı girişimcilik nitelikleri de var.

Hızla büyüyen bu rekabetçi dünyada, başlangıç ​​ekosistemi girişimci seyahatlerine başlamak için giderek daha fazla vizyoner çeken manyetik bir güç haline geldi. Ancak başlangıçların % 90’ı başarısız oldu, varlıklarının ilk 5 yılında.

Neden?

Çünkü bu vizyonerlerin çoğu girişimci olmak için gerekenlere sahip değiller. Başlamak bir gecede başarı değildir. Gelecekte başarıyı tatmak istiyorsanız, başlangıçlarınızı ve onunla ilişkili herkesi yönetmek için sıkı çalışmanız ve bazı girişimcilik niteliklerine sahip olmanız gerekir.

Başarılı bir girişimci olmanın ne demek olduğunu anlamanıza yardımcı olacak, kanıtlanmış 12 girişimci özelliğinin bir listesi.

Öz Disiplin

“Tüm başarı öz disiplinle başlar. Seninle başlar. ”- John Quincy Adams

Bu kadar çok girişimcinin başarısız olmasının temel nedeni, öz disipline sahip olmadıklarıdır. Herhangi bir liderin temel gereksinimidir. Başarılı girişimciler, hedeflerine ulaşma yolunda her adımı kesin olarak atmaya ve dikkat dağıtıcı durumlardan kaçınmaya yetecek kadar disiplinlidir.

Dünyanın en zengin işadamlarından biri olan Warren Buffett, işi dışındaki neredeyse her şeye dikkat ederek, hedefine odaklanabildi.

Tutku

“Tutkulu insanlar dünyayı değiştirebilir” ifadesi, girişimcilik başarısının sırrını taşıyor. Tutku her şeydir. Tutkunuzu takiben girişimci olarak karşılaşacağınız aksaklıkların üstesinden gelmenin sırrı var. Aynı zamanda vizyonunuzu sorgulayacak olan tüm nayranerlere karşı direnç oluşturmanıza yardımcı olacak gizli bir silah.

İşleri konusunda tutkulu olan girişimciler, diğerlerine göre çok daha erken başarı elde ediyorlar. Daha ikna edici, motive olmuş, daha geniş bir ağa ve daha fazla sosyal sermayeye sahipler.

“Sevdiğin şeyi bulmak zorundasın,” dedi Steve Jobs, “Harika işler yapmanın tek yolu, yaptığınız şeyi sevmek. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Anlaşma. Kalbin tüm meselelerinde olduğu gibi, onu ne zaman bulduğunuzu da bilirsiniz. ”

Bütünlük

Bir girişimci olarak, kişisel dürüstlüğünüz yatırımcıların ve ekip üyelerinin desteğini almak ve tutmak için çok önemlidir.

Fakat pratik anlamda, bu gerçekten ne anlama geliyor?

Dürüst olmanın ve ahlaki ahlak ve değerlere sahip olmanın kalitesi. Bir girişimci olarak dürüstlük, hedeflere ulaşma yönünde itici bir güç olarak hareket eder. Jon Huntsman, Sr. muazzam bir bütünlüğün lideri olarak öne çıkıyor. Winners Never Cheat adlı kitabında, rüşvetin geçici bir avantaj sunmasına rağmen, “iş yapma biçimini ucuzlaştırıyor, yalnızca birkaç yozlaşmış bireyi zenginleştiriyor ve oyun kurallarına alay ediyor” diyor.

Süreklilik

Başarılı bir iş kurmak bir dağa tırmanmak gibidir: çoğu zaman bir yokuş yukarı bir savaş gibidir, ancak tepeden manzara harika.

Kalıcılık bir zirveye ulaşmanın gerekli bir parçasıdır ve girişimci olarak başarı yaratmak için de hayati önem taşır. Hayattaki tüm büyük başarılar ile el ele giden, vazgeçilmez bir kalitedir. Henry Ford’un kendisine atfedilen bir teklifi var.

“Başarısızlık içinde kendini çırak gör.”

Kariyerine yirmi üç yaşında başladığı zaman, büyük bir kayıp yaşadı . Ford Motor Co.’nun kurulmasıyla ısrarlı çabalarının sonucudur.

Açık fikirlilik

Bu kişisel kalite girişimciler için çok önemlidir. Bir girişimci belirlenmeli. Herhangi bir olayın veya senaryonun gerçek olarak gerçekleştirilmesi ancak önceden tanınıyorsa başarılı bir fırsat olabilir. Bu tanıma için açık fikirli bir tutum gereklidir.

Açık fikirlilik, girişimcinin rekabeti bilmesini ve öğrenmesini sağlar. Jeffrey Preston Bezos Amazon’u kurduğu zaman, küçük işletmelerinin ilerleme kaydetmesi için şirketinin belirli bir soruna odaklanması gerektiğini biliyordu. Bu yüzden kendisini ve şirketini müşteri memnuniyetine odakladı. Sonuç olarak, Amazon, şirket misyonundan uzaklaşan inisiyatiflerden kaçınırken, projeleri doğru şekilde önceliklendirebildi.

Girişimcilik Nitelikleri: En İyi Girişimcilerin Kanıtlanmış 11 Özelliği

Özgüven

Kendine güven, başarı için kilit girişimcilik becerisidir. Bir kişinin kabiliyeti, fikri ve icrası hakkında ne hissettiği ile ilgilidir. Başarı seviyesini arttırmaya yardımcı olur çünkü özgüvenini arttırır.

Marşa Basmayı Bilmek

İyi bir girişimcinin kendi kendine başlayan olması gerekir. Kendi kendine başlayanlar, yeni bir fırsat penceresini gören ve çalışmaya başlayan ya da projeyi kendi inisiyatifiyle üstlenen kişidir. Kendi kendine başlayanlar, diğerlerinin gelmesini ve onlara yardım etmesini beklemiyor.

Girişimciler, ilk şüpheleri ortadan kaldırdıklarından ve hedeflerine ulaşmalarını daha verimli hale getirdiklerinden, bu kaliteyi geliştirmeleri gerekir.

Walt Disney, komşusunun atlarının karikatür resimlerini çizen bir çiftlik çocuğu olarak başladı. Tutkusunun başarılı bir kariyere dönüşebileceğine inandı ve öncü animatör olarak yolculuğuna başladı. Mickey Star’a tanıklık etmemizin kendi kendine başlayan tavrı yüzünden oldu ve binlerce Disney karakteri bugün olduğu gibi animasyon endüstrisini geliştirdi.

Yaratıcılık

Hayal gücü ve yaratıcılık, temel fikirleri kavramlara ve ardından gerçeğe dönüştürmenin anahtarıdır.

Yaratıcılık sınırlarını ortadan kaldırarak yardımcı olur girişimcilik hiç kimsenin sahip bir şekilde kendi ürünlerini, sadece yeni pazarlar (veya niş) bulmakta onlara yardımcı da girişimcilerin yaratıcı ürünler oluşturmaya yardımcı ama vermeyerek yenilikçi değer teklifleriyle geliyor ve pazarlama. Yaratıcı girişimciler, problemleriyle etkin ve verimli bir şekilde başa çıkma ve dünyadaki problemlere yenilikçi çözümler geliştirme konusunda daha yeteneklidirler.

Örneğin Whatsapp’ı ele alalım. İnsanların çoğu hala aynı uygulamada bütün gün işletmelerle etkileşimde olsalar bile Whatsapp’ın nasıl para kazandığını bilmiyor .

Rekabetçi Ruh

Girişimciler her zaman rekabet etmeye ve savaşmaya hazır olmalıdır. Birçok tanınmış şirket üst sıralarda yer alıyor çünkü girişimciler pazardaki rekabetle nasıl başa çıkacaklarını biliyor, istikrar ve büyümeyi sürdürüyorlar.

Dünyanın en popüler sosyal ağ sitesi – Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Google +, Snapchat, Myspace, vb. gibi rakiplerinden daha derin senaryoları analiz etti ve her zorluğa daha yaratıcı ve etkili çözümler getirdi. Bu girişimcilik kalitesi onu, hiçbir rakibin şu anda bulunduğu yere ulaşmaya bile yakın olmadığı bir yerde tutturdu.

Planlama Yapmak

İş planlanmadan işsiz hale gelir. Bu, olmazsa olmaz bir girişimcilik kalitesine sahip veya bir iş kurmayı düşünen biri başarısız olur. Bir plan hedefleri belirler ve bu hedeflere ulaşma yolunda ilerlerken işi devam ettirir.

Girişimciler, iş yaptıkları ekosistemin oldukça dinamik olması ve hem uzun vadeli izleme hem de planlamanın yanı sıra anında yeniden planlamayı gerektiren iç ve dış faktörlerden büyük ölçüde etkilenmeleri nedeniyle iyi planlayıcı olmaları gerekmektedir.

Olumlu davranış

Olumlu bir tutum ve görünüm başarılı girişimciler için bir zorunluluktur. Girişimci olmak, bir şirket kurmak demek değildir; başarı, başarısızlık ve korkuların üstesinden gelmek için zihniyetinizi ve tutumunuzu geliştirmek demektir. Bunların hepsi hayata karşı olumlu bir vizyona sahipse mümkün olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir