1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Bağış Nedir? – Tanım ve Etkileri

Bağış Nedir? – Tanım ve Etkileri
Bağış Nedir? - Tanım ve Etkileri
0

Bu makale bir bağış hakkında genel bir bakış sunacaktır. Finansal bağışlar çok sayıda alıcıyı etkilemektedir ve bu etkiler bu makalede incelenecektir.

Genel bakış

Belki de bağışları olan ya da kabul eden liseleri ve üniversiteleri biliyorsunuz ya da duydunuz. Örneğin, yalnızca Google arama çubuğuma ‘Harvard Endowment’ yazıp enter tuşuna bastığınızda ‘40.9 milyar dolar’ yazar ve ‘ülkedeki en büyük bağış’ yazan bir kutu görünür.

Bu oldukça olağanüstü bir miktar para, değil mi? Ama eğer ‘bağış’ terimine aşina değilseniz, muhtemelen Harvard’ın neden bu kadar çok paraya sahip olduğunu ve bununla ne yapacaklarını merak ediyorsunuz.

Tanım

Pekala, tanıma geçiyoruz. Bağış, en temel düzeyinde, bağışçının belirtilen amacına ulaşmak için bir kenara bırakılan bir finansal bağıştır.

Fatih Koç (Hayali Karakter) ile tanışın. ODTÜ’den 1965 yılında lisans, 1967’de yüksek lisans ve 1971’de doktora derecesi ile mezun oldu. Karısı da aynı derece, aynı bölüm ve aynı okuldan mezun oldu. Karısıyla beraber aynı yerde çalışıyorlar. Söylemeye gerek yok, Koç ailesi ODTÜ’de işletme ve tıp okullarının yaşam boyu destekçileri.

Bağış Verilmesi

Koçların ailesi geçen yıl öldü ve miras yaklaşık 500.000 TL. Koç ailesinin biriktirdiği 500.000 TL’i ekleyin ve gelecekte iş ve tıp öğrencilerinin burs almasına izin vermek için ODTÜ’ye 1.000.000 TL bağışta bulunmak istiyorlar.

Koç’lar, 1 milyon lira bağışlama niyetlerini tartıştıkları ODTÜ’den bir memurla görüşüyor. ODTÜ bir sözleşme yapar ve kısa süre sonra Koç’lar 1 milyon dolar karşılığında ODTÜ’ye bir çek gönderir.

Koç’ların imzaladığı sözleşme, 1 milyon liralık hedeflerini özetliyor. ODTÜ’nün genel bağışına 1 milyon lira ekleneceğini belirtiyor (Koç’un 1 milyon liralık bağışı ve tüm dünyadaki bağışçıları da içerecek). Sözleşme, ODTÜ’nün her yıl, Koç’un bağışının % 5’ini sadece lisede olduğu gibi kazanmış olanlara burs şeklinde vermesine izin verildiğini ve 10 burs verileceğini belirtiyor.

Etki

İlk 1 milyon liralık bağışa dayanarak, ODTÜ 10.000 liralık burs verebilir. Herhangi bir umutla, kalan 950.000 TL (burslarda 1 milyon TL – 50.000 TL) olan ve bursları süresiz olarak finanse etmek için kullanılabilecek bir büyüme vardır.

Örneğin, 950.000 lira 1 milyon liraya çıkarsa, 5.000 liralık 10 burs devam edebilir. Daha da büyürse, sözleşme hala 10.000 liralık burs vermeye devam edeceğini ve geri kalanının bağışta tutulabileceğini belirtmiş olabilir. Bu, Bay ve Bayan Koç’un bağışlarını gelecek yıllar için büyütmeye devam edebilir.

Gördüğünüz gibi, Koç’un 1 milyon lira bağışlaması ODTÜ’nün hepsini bir kerede harcadığı anlamına gelmez. Aslında, Bay ve Bayan Koç’un niyetinin sonsuza dek 10.000 TL burs vermesi muhtemeldir. Ayrıca, 1 milyon liralık bir değerin çok fazla değişmemesi de muhtemeldi.

Ancak gerçekte, bağışlar hisse senetleri ve tahviller gibi farklı yatırım türlerine konur, bu nedenle değerler nadiren yıldan yıla aynıdır. Nakit, hisse senetleri, tahviller, sanat eserleri ve diğer değerli şeylerin yanı sıra, kabul ettikleri takdirde koleje veya üniversiteye verilebileceğini de unutmamak gerekir. Bağışlardan sonra, karar verilir ve fonlara yatırım yapılır.

Makale Özeti

Bu makalede, bağışın en temel düzeyinde, bağışçının belirtilen amacına ulaşmak için bir kenara bırakılmış bir finansal bağış olduğunu öğrendik. Artık bir bağışın mali bir armağan ve parayı veren kişinin bağışçı olarak adlandırılması gerektiğini biliyoruz.

Ayrıca bir bağışta bulunma sürecini de araştırdık. Bay ve Bayan Koç’un kullanan örneğimiz, hediyelerini ODTÜ’ye bağışlama sürecini tartıştı. Bir miktar karar verdiler, bir okul memuru ile görüştüler, memura hedeflerini açıkladılar ve parayı hediye ettiler.

Hediyeyi aldıktan sonra, Bay ve Bayan Koç’un hedeflerinin olabildiğince karşılanması için para yatırmak ODTÜ’ye kalmış. Gördüğünüz gibi, Bay ve Bayan Koç’un armağanı, umarım vermeye devam eden armağandır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir