1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İşletmelerde Paydaş Nedir? – Tanım ve Örnekler

İşletmelerde Paydaş Nedir? – Tanım ve Örnekler
İşletmelerde Paydaş Nedir? - Tanım ve Örnekler
0

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak bir paydaşsınız. Bu makalede, bir paydaşın işletmede ne olduğunu, bazı ilgili kavramların neler olduğunu öğrenecek ve bazı örneklerle sağlanacaksınız.

Paydaş Tanımı

Paydaş işinde bir hissesi olan kişi, kurum, sosyal grup veya toplum olarak tanımlanmaktadır. Böylece, paydaşlar işin içinde veya dışında olabilirler. Hisse iş veya faaliyetlerine hayati bir ilgi duymaktadır. Mülkiyet ve mülkiyet çıkarlarını, yasal çıkarları ve yükümlülükleri ve ahlaki hakları içerebilir. Yasal zorunluluk ödeme ücretler veya şeref sözleşmelere görev olabilir. Ahlaki ahlak kasıtlı iş faaliyetleri ile zarar görmemesi tüketici hakkını içerebilir. Paydaşlar şunları yapabilir:

 • Bir işletmeyi etkilemek.
 • Bir işletmeden etkilenmek.
 • Hem bir işletmeti etkilemek hem de bir işletmeden etkilenmek.

Bir paydaş, genellikle şirkette sahiplik çıkarı olan bir hissedarla karşılaştırılırR. Edward Freeman ve Stratejik Yönetim: Paydaş Yaklaşımı (1984) adlı kitabının paydaş teorisi üzerinde büyük etkisi olmuştur.

Paydaş kavramının iş yönetişimi üzerinde ahlaki ve etik etkileri vardır. Bir işletmenin sadece hissedarlarına karşı bir görevi varsa, o zaman başka bir kişi, kuruluş veya topluma karşı ahlaki bir yükümlülüğü olmayabilir. Öte yandan, bir işletmenin paydaşlarına karşı bir görevi varsa, o zaman bir işletmenin paydaşlarının çıkarlarını da dikkate alması ve sahiplerinin çıkarlarını en üst düzeye çıkarmaya odaklanmaması gerekir.

Paydaşlara Örnekler

Tipik bir işletmedeki bazı ortak paydaşlara bakalım. Unutmayın, temel gereklilik, bir paydaşın işletmeyi etkilemesi veya etkilemesidir. Sonuç olarak, paydaş tanımı çok geniştir.

 • Hissedarlar ve sahipler muhtemelen en açık paydaşlardır. Hissedarlar ve sahipler işletmeye sermaye ve bazen de emek katmaktadır.
 • Çalışanlar bir şirketin paydaşları bulunmaktadır. Çalışanlar işi yapabilir veya bozabilir ve çalışanlar geçimleri için işverenlere güvenir.
 • Müşteriler paydaştır. Müşteriler, işletme tarafından sağlanan mal ve hizmetlerden etkilenir ve işletme, müşterilere mal veya hizmet sağlamadan ayakta kalamaz.
 • Tedarikçiler paydaştır. Tedarikçiler, işletmelerin görevlerini ve hedeflerini tamamlamaları için gerekli mal ve hizmetleri sağlar. Tedarikçiler, kar elde etmenin ve paydaşlarını destekleme aracı olarak diğer işletmelere güvenirler.
 • Hükümetler paydaştır. Hükümetler, kamu politikalarını ve projelerini desteklemek için vergi geliri için işe güvenmektedir. İşletmeler ayrıca hükümetlere mal ve hizmet sunmaktadır. İşletmeler hükümetlere, işlerini yürütecekleri istikrarlı ve öngörülebilir bir ortam sağlayan altyapı, siyasi, sosyal ve yasal istikrar sağlamak için güvenirler.
 • Sizi şaşırtabilecek rakipler paydaştır. İşletmeniz bir rakibi etkileyebilir ve bir rakip kesinlikle işletmenizi etkileyebilir. Bunun en kolay örneği, pazar payını birbirinden uzaklaştırmaktır ve bu da daha önce tartıştığımız diğer paydaşları etkileyen bir zincirleme tepki verecektir.
 • Hayır kuruluşları ve toplum kuruluşları gibi diğer kuruluşlar paydaştır. Hayır kuruluşları, bağış ve destek kaynağı olarak işletmelere güvenmektedir. Sivil ve toplum kuruluşları, topluluk hedeflerine ulaşmak için genellikle kuruluşlarla ortaklık yaparlar.
 • Toplum genel olarak bir paydaştır. Bu bir sürpriz olmamalı. Bir işletme, işletmelerin mal ve hizmetlerini sunabileceği pazarların oluşturulması da dahil olmak üzere yararlı sosyal etkileşimleri kolaylaştıran bir dizi kurum olan toplumun dışında işlev göremez . Tabii ki toplum iş dünyasından etkilenir çünkü toplumun dokusunun bir parçasıdır.

Makale Özeti

Bir işletmenin paydaşı, işletmeden etkilenen veya işi etkileyen herhangi bir kişi veya kuruluştur. Bir çıkar içinde veya iş dışında ve sahiplik çıkarlarını, yasal yükümlülükleri ve manevi hakları içerebilir ya birileri tarafından düzenlenen hayati ilgidir. Paydaş kavramı çok geniştir. Paydaşlara örnek olarak hissedarlar, çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler, hükümetler, diğer kuruluşlar ve genel olarak toplum verilebilir. Paydaş kavramı ve şirketin buna karşı yükümlülüğü, işin modern toplumdaki rolü ile ilgili geniş ahlaki ve etik sonuçları vardır.

Terminoloji Özeti

ŞartlarTanımlar
Menfaat sahibiBir işte hissesi olan herhangi bir kişi, kuruluş, sosyal grup veya toplum
ÇıkarBir işletmeye veya faaliyetlerine hayati bir ilgi
Yasal zorunlulukÜcret ödemek veya onur sözleşmeleri yapmak bir şirketin görevi olabilir
Ahlaki hakTüketicinin ticari faaliyetlerden kasıtlı olarak zarar görmeme hakkını içerebilir
Paydaş örnekleriHissedarlar ve sahipler, çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler, hükümetler, rakipler, diğer kuruluşlar ve genel olarak toplum
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir