Faaliyet Tabanlı Maliyetleme ve Hizmet Endüstrileri
Faaliyet Tabanlı Maliyetleme ve Hizmet Endüstrileri
0

Faaliyete dayalı maliyetleme imalatta yaygındır, ancak hizmet endüstrisine de uygulanabilir mi? Bu makalede, faaliyet tabanlı maliyetlemenin ne olduğunu, hizmet endüstrilerinde nasıl çalıştığını ve bunu kullanmanın bazı yararları ve zorluklarını öğreneceksiniz.

Ayla bir hastane yöneticisidir, yani kuruluşun iş tarafından sorumludur. Hastanenin açık kalmasını sağlamakla görevlendirildi. Para kazanmazsa olmayacak bir şey. Hastaneler, bankalar ve sigorta şirketleri, hizmet işletmelerinden sadece birkaç örnektir. Hizmet sektörü yerine bir ürünün bir hizmeti sağlayan bir iş endüstridir.

Ayla, işvereninin kullandığı muhasebe sisteminin hastanenin kârlı olmasını sağlamada ona nasıl yardımcı olabileceğini bilmek istiyor. Ona yardımcı olmak için, faaliyet tabanlı maliyetlemeye ve bunun hizmet endüstrilerine nasıl uygulanabileceğine bakalım.

Faaliyet tabanlı maliyetleme

Ayla’nın hastanesinin kârlı olmasını sağlamanın bir yolu, sunduğu hizmetleri her hizmetin maliyeti ile karşılaştırmaktır. Örneğin, kalp cerrahisine ihtiyaç duyan birine tedavi etmenin ne kadar maliyeti olduğunu bilirse, bu miktarı, hastanede para kazandığından emin olmak için bu ameliyat için fatura tutarını karşılaştırabilir.

Faaliyet tabanlı maliyetleme, tüm departmanın maliyetine bakmaktan veya yalnızca bir ürün veya hizmetin bir yönüne bakmak yerine tek bir ürün veya hizmetin tüm maliyetine bakar. Faaliyete dayalı maliyetleme, geleneksel olarak ürün üretiminde kullanılmaktadır. Örneğin, bir şirket A ürününe, B ürününe vb. hiren tüm maliyetlere (tasarım, test, imalat, montaj vb.) bakabilir. Bu şekilde, hangi ürünlerin pazara getirilmesinin en pahalı olduğunu ve bu ürünlerin en iyi nasıl fiyatlandırılacağını görebilir.

Ancak Ayla ürünlerden endişe etmiyor: bir hizmet endüstrisinin yöneticisi olduğunu hatırlayın, bu yüzden ürünlerden değil hizmetlerden endişe ediyor.

Faaliyet tabanlı maliyetleme, farklı hizmetlerin maliyetlerini araştırarak hizmet endüstrilerine de uygulanabilir. Örneğin, geçmişte, Ayla’nın hastanesi her bölümün genel maliyetlerine baktı, ancak bu ona çok fazla bilgi vermiyor. Sonuçta, ameliyat bölümünün belirli maliyetlere sahip olduğunu biliyor, ancak beyin cerrahisi ve kalp ameliyatının maliyet açısından nasıl farklı olduğunu bilmiyor.

Daha fazla bilgi toplamasına yardımcı olmak için Ayla, faaliyete dayalı maliyetlendirme uygulayabilir. Bu, her bir ameliyat türüne bakmayı ve toplam maliyetlerin hesaplanmasını içerecektir. Ayla, ekipman, eğitim personeli ve ameliyat ve dinlenme odalarında harcanan zamana baktığında, farklı kalp cerrahisi türleri arasında bulunan farklılıkların şaşırtıcı derecede keskin olduğunu bile bulabilir. Ancak Ayla, her bir ameliyatın hastaneye ne kadara mal olduğunu bilerek, her ameliyat için doğru miktarı alıp almadığını görebilir.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Aktivite tabanlı maliyetleme, Ayla’ya bir hastane işletme maliyetlerinin ve buna bağlı olarak karlılığının daha tam ve doğru bir resmini sağlayabilir. Bu bilgilerle Ayla, maliyetleri nasıl düşüreceğini ve karı nasıl artıracağını görebilir.

Aslında, hizmet endüstrilerinde faaliyete dayalı maliyet uygulamasının faydaları şunları içerir:

 • Doğru bilgi sağlama
 • Maliyetleri düşürmek ve
 • Artan karlılık

Aktiviteye dayalı maliyetleme ile sağlanan bilgilerle Ayla, hangi hizmetlerin (ve hatta çalışanların) en çok ancak daha düşük hastane kârına mal olduğunu belirleyebilir.

Hizmet endüstrilerine faaliyete dayalı maliyet uygulamasının bazı dezavantajları vardır. Birincisi, uygulanması uzun zaman alıyor. Her bir hizmetin maliyetini anlamak için Ayla çok fazla veri toplamak ve analiz etmek için zaman harcamak zorunda kalacak.

Ayrıca, faaliyete dayalı maliyetleme, hizmet endüstrileri için üretim kadar doğru değildir. Örneğin, bir ürünü üretmek için ne kadar plastiğe ihtiyaç olduğunu anlamak kolay olsa da, bir hastanın ameliyattan sonra iyileşmek için kaç gün hastanede kalması gerektiğini tahmin etmek çok daha zordur. Ayla, hastanesi için en iyi seçim olup olmadığını anlamak için aktivite tabanlı maliyetlemenin faydalarını ve dezavantajlarını dikkatlice tartmak isteyecektir.

Makale Özeti

Faaliyet tabanlı maliyetleme, tüm departmanın maliyeti veya bir ürün veya hizmetin yalnızca bir yönü yerine tek bir ürünün veya hizmetin tüm maliyetine bakar. Geleneksel olarak, faaliyete dayalı maliyetleme ürün üretiminde kullanılmaktadır, ancak hizmet endüstrilerine veya ürün yerine hizmet sağlayan işletmelere de uygulanabilir.

Faaliyete dayalı maliyetlendirmeyi kullanmanın faydaları arasında doğru bilgilere erişim ve maliyetleri düşürme ve karlılığı artırma yeteneği bulunur. Bununla birlikte, faaliyete dayalı maliyetleme, imalat sanayi yerine hizmette kullanıldığında daha az doğrudur ve uygulanması uzun zaman alır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir