1. Anasayfa
 2. Genel

Crowdfunding Nedir? Kitle Fonlaması 4 Türü

Crowdfunding Nedir? Kitle Fonlaması 4 Türü
Crowdfunding Nedir? Kitle Fonlaması 4 Türü
0

Hayalinizdeki projeyi oluşturmak için gerekli beyin fırtınası fikirlerini, planlama, araştırma ve gerekli olan her şeyi bitirdiniz. Şimdi en zorlu kısım geliyor: projeniz için yatırımcı bulmak.

Hepimiz biliyoruz, hayalinizdeki projeye yatırımcıları geleneksel yöntemlerle bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Özellikle inşa ettiğiniz şeye inanacak bir yatırımcı bulmak.

Geleneksel fon yaratma yolları giderek daha fazla insanın kitle fonlamasına doğru kaymıştır. Bunun sebebi ise küresel bir ortamın olmasıdır.

Crowdfunding türkçe karşılığı kitle fonlamasıdır.

Crowdfunding Nedir?

Kitle fonlaması, genellikle internet yoluyla bir projeyi, sebebi veya işi finanse etmek için çok sayıda insandan küçük miktarlarda para toplamak anlamına gelir.

İnsanlara, sadece bir iş fikrinin potansiyeli veya projelerinin amacı hakkında yeterli miktarda para toplamaları için bir platform sağlar. Öyle başarılı bir fenomen oldu ki, 2017’de bir proje , kitlesel fonlama yoluyla 30 saniyede 35 milyon dolar topladı. Aynı fenomenden dolayı ICO’ların yükselişini unutmamak gerekir.

Farkında değiliz, ancak en çok sevdiğimiz filmlerin, kitapların ve hatta video oyunlarımızın çoğu kitle fonlaması platformu olmadan mümkün değildi.

2007’deki iptalinden 7 yıl sonra bir film olarak devam eden “ Veronica Mars ” adlı televizyon şovunu hatırlayın, 2014 yılında yönetmeni Rob Thomas tarafından oluşturulan bir Kickstarter kampanyası nedeniyle mümkün oldu. Sadece bir ayda 91,585 kişi tarafından 5.7 milyon dolar desteklendi.

Crowdfunding, para yatırmak isteyen potansiyel yatırımcılara ve bağışçılara yaratıcı fikirler ve iyi nedenler getiriyor. Yatırımcılar paralarını yalnızca projeye / nedene inandıklarında ve geleceğin gelecekteki bir başarısı olma potansiyelini gördüklerinde belirli bir projeye koyarlar. Yeteneğinizi oluşturmanız, paylaşmanız ve sergilemeniz için bir çok platformun yanı sıra farkındalık yaratmanız için tek bir platform sunar.

Kalabalık finansmanı kolay bir süreçtir, ancak fikrinizi ortaya koymadan önce hala birkaç şey öğrenmeniz gerekir.

Crowdfunding Nasıl Çalışıyor?

Crowdfunding, fon toplamak için yatırımcı arayan kişilerin profilleri ile yatırımcıları çekmek için web siteleri ve sosyal ağ siteleri kullanır.Girişimcilerden sanatçılara, herkes kendi projeleri için para toplamak için bir kampanya oluşturabilir.

Platformda insanlara bir adım sunarak ve karşılığında kazanç ve kar vaat ederek yatırım yapmalarını veya bağış yapmalarını sağlayarak çalışır.

Bununla birlikte, bu fenomen farklı insanlar için farklı şekillerde çalışır ve aynı zamanda onları farklı şekilde ödüllendirir. Bazı yatırımcılar / bağışçılar kalbindeki sıcak duygu için, bazıları da parasal kazançlar için bunu yapar.

Crowdfunding Girişimciler İçin Nasıl Çalışıyor?

Girişimciler için, crowdfunding, girişimleri için para toplamanın en kolay yoludur. Eğer bir girişimciyseniz ve fikrinizin bir sonraki büyük şey olabileceğine ve yatırımcıları geleneksel yollarla bulamadığınıza inanıyorsanız. O zaman fikrinizi crowdfunding platformunda sunabilirsiniz.

Crowdfunding platformlarını yalnızca para kazanmak için değil, işinizi daha görünür hale getirebilir ve halkın tanınması için de kazanabilirsiniz.

Tüm yatırımcılar fikrinizi hazırladığınız adım ile değerlendirdikten sonra net, kesin ve ilginç bir adım hazırlamanız gerekir. Yatırımcılara fon karşılığında şirkete menkul değerler veya menkul değerler sunabilirsiniz.

Yatırımcılar İçin Crowdfunding Nasıl Çalışıyor?

Küçük bir yatırım yapmak veya iyi bir amaca bağış yapmak istiyorsanız, crowdfunding sizin için en iyi fikir olabilir.

Crowdfunding web siteleri, çok sayıda para yatırmanızı zorunlu kılmayan çok çeşitli projelere ve sosyal nedenlere sahiptir. Bazı iyi karlar, faizler kazanabilirsiniz. Ek olarak, sadakat ödülleri, vergi iadesi ve güzellikler ve daha birçok şey gibi birçok başka yararlar da sağlar. Bu avantajları sadece evinizin rahatlığından alabilirsiniz. Yatırım yapmak istediğiniz projeyi / sosyal sebebi dikkatlice araştırmanız gerekir, çünkü hiçbir yatırım risksiz değildir.

Crowdfunding, Sosyal Nedenler İçin Nasıl Çalışıyor?

Kitle fonlaması sadece iş fikirleri için para toplama aracı değildir. Birçok insan bunu sosyal sebeplerden dolayı bağış toplamak için kullanır.

Birçok hayır kurumu, daha fazla insanın katılabilmesi için sebeplerini arttırmak için para toplamak amacıyla projelerini kitle fonlaması platformlarına koyuyor. Bağışçılara, davanıza bağışta bulunma konusunda bazı faydalar, vergi avantajları, kamuoyu geçerliliği veya belki de bazı ücretsiz hediyeler gibi yararlar sağlayabilirsiniz.

Crowdfunding Birey İçin Nasıl Çalışır?

Yeni başlayanlar, yardım kuruluşları ve yatırımcıların yanı sıra, bir birey de kendine para toplamak için kitle fonlaması platformlarını kullanabilir.

İnsanlar kolej ücretlerini öderler ya da internetten gelen insanların yardımı ile olağanüstü hastane faturaları öderler. Diğerleri, kabul, seyahat gezileri ve hatta borçlarını ödemek için süreç boyunca para toplamak gibi.

Crowdfunding Çeşitleri

Projenizi sıkıştırmanıza yardımcı olacak birçok platform var. Her platform farklıdır ve her platform farklı bir crowdfunding türünde uzmanlaşmıştır. Şu anda internet üzerinden var olan farklı kitle fonlaması türleri ve aynı konuda uzmanlaşmış kitle fonlaması web siteleri listesi.

Crowdfunding Çeşitleri

Bağış Temelli Kitle Fonlaması

Adından da anlaşılacağı gibi, bağış temelli kitle fonlaması, hayırsever bir amaç ya da kişisel nedenlerle para toplamak isteyenler içindir.

Bu bağlamda, yatırımcılar, karşılığında herhangi bir fayda beklemeden sosyal amaçlı veya belirli bir yardım projesine para bağışında bulunur. En popüler bağış tabanlı kitle fonlaması web sitelerinden biri GoFundMe’dir . İhtiyacı olan herhangi bir maddi kazanç beklemeden kendilerine yardım etmeye istekli olan insanlarla iletişim kurmaktadır.

Ödül Temelli Crowdfunding

Ödül temelli kitle fonlaması (aynı zamanda özkaynak temelli olmayan kitle fonlaması olarak da bilinir), yatırımcılara yatırım karşılığında konser biletleri, tişörtler, kupalar, kalemler ve kuponlar gibi ödüller alırlar.

Bu tip kitle fonlaması genellikle teklifleri için onay almak isteyen erken dönem girişimler tarafından kullanılır.

Kickstarter, öncelikle küçük ölçekli tahrip edici başlangıçlara ve fotoğrafçılık, sinema filmleri, müzik, sanat, tiyatro ve kitaplar gibi yaratıcı projelere odaklanan, ödül tabanlı bir kitle fonlaması sitesidir.

Borç Crowdfunding

Eşler arası borç verme veya P2P olarak da bilinen borç kitle fonlaması, bireylerin girişimcilere veya bireylere para borç verdikleri ve faizle geri ödenmelerini bekledikleri yerdir. Bu, yatırımcının belirli bir zamanda faizle geri ödendiği bir bankadan borç para almak gibidir. Yeni başlayanların işlerini kurmak için para toplamanın en yaygın yoludur.

LendingClub, popüler borç kitlesel fonlama web sitesinden biridir ve çevrimiçi kredi piyasasını daha düşük bir maliyetle işletmektedir.

Özkaynak Kitle Fonlaması

Equity crowdfunding’de girişimciler, yatırımcılara hisse senedi alıp karşılığında sermaye alarak girişimleri için para toplarlar.

Yeni başlayanlar, hisse senetleri, dönüştürülebilir senet, borç ve gelir hisseleri gibi menkul kıymetlerin satışı yoluyla para toplarlar.

Örneğin, AngelList, 2010 yılından bu yana, başlangıçta fon yaratmaya ve başlangıçta insanlara iş sağlamaya yardımcı olan, öz sermaye bazlı kitle fonlaması için en popüler ve yerleşik platformlardan biridir.

Crowdfunding’in Yararları

Kitle fonlaması, insanların hayallerindeki projeler için ve başka herhangi bir sebeple kaynak sağlama konusunda yeni bir fenomen olarak ortaya çıkmıştır. Birçok insan fikirlerini tam teşekküllü bir işletme haline getirmek veya yoksul topluluklara yardım etmek için bağış toplamak için kitlesel fon platformlarını kullanıyor .

Bu fenomen size aşağıdakiler gibi birçok fayda sağlar:

 1. Para toplamak için kolay bir yol: Kalabalığın yardımını almak, projeniz / nedeniniz için para toplamanın en kolay yollarından biridir. Çok sayıda insanı, çok fazla insanı harcayacak kadar az insanı harcamaya ikna etmek daha kolaydır.
 2. Pazarlama aracı: Harika bir pazarlama aracı olarak çalışır. Aynı anda binlerce insana ulaşabilir ve bunun için para toplarken sebebini yükseltebilirsiniz.
 3. Düşük risk: Yeni bir iş girişimi başlatmak çok riskli bir iştir ve tasarruflarınızı veya zor kazanılan parayı sosyal bir amaca koymak çok daha risklidir. Kalabalık fonlaması, fon sağlama birçok kişiden geldiği için riski bölüştürür.
 4. Sadık müşteriler kazanmak: Kitlesel fonlama kampanyası başlatmak, amaçlarınızı paylaşarak ve gelecekteki bir projenin / nedenin başarısına inanmalarını sağlayarak birçok potansiyel müşteriye ve katılımcıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir