1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Elton Mayo ‘nun Motivasyon Teorisi ve Yönetim Teorisine Katkıları

Elton Mayo ‘nun Motivasyon Teorisi ve Yönetim Teorisine Katkıları
Elton Mayo'nun Motivasyon Teorisi ve Yönetim Teorisine Katkıları
0

Elton Mayo, filozof, yazar, Harvard profesörü ve yönetim bilimi düşüncesini önemli ölçüde değiştiren ‘Hawthorne Deneyleri’nin tasarımcısı. Neyi keşfettiğini ve bugün hala yönetim uygulamalarını nasıl etkilediğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Elton Mayo kimdir?

Elton Mayo 1880’de Avustralya’da doğdu. Queensland Üniversitesi (1911-1923) ve Pennsylvania Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu ve daha sonra 1926-1949 arasında Harvard Üniversitesi’nde Endüstriyel Araştırma profesörü oldu. En iyi Hawthorne Araştırmaları ile tanınır ve insan ilişkileri hareketinin babalarından biri olarak kabul edilir.

Mayo Çalışması Öncesi Hakim Yönetim Teorisi

Elton Mayo, çalışmalarına 1924’te Hawthorne’da başladı. O sırada hakim yönetim teorisi bilimsel yönetimdi ve standardizasyonun ve zorla işbirliğinin bir ekipten en yüksek iş çıktısını garanti etmenin yolu olduğunu hisseden bir endüstri mühendisi olan Frederick Winslow Taylor tarafından tanımlandı. Belirli işleri yapmanın en iyi yolunu belirlemek için çok sayıda zaman ve hareket çalışması yaptıktan sonra tanımlandı.

Hawthorne Çalışmaları Nelerdi?

Hawthorne, Chicago merkezli bir Western Electric tesisini ifade eder. Aydınlatma değişikliklerinin üretkenliği üzerindeki etkisini belirlemek için Ulusal Araştırma Konseyi tarafından 29.000 çalışanı üzerinde bir çalışma yapmayı kabul etmişti.

Başlangıçta iki grup seçildi ve aydınlatma değişikliklerinin verimlilikleri üzerindeki etkisi ölçüldü. Aydınlatmadaki herhangi bir değişikliğin – hatta daha da kötüleştirdiği – üretkenliği artırdığı bulunmuştur, bu nedenle ilk sonuç, çalışma koşullarındaki değişimin iyileşmelere yol açtığıydı.

Daha sonra, diğer hangi tür değişikliklerin çıktıyı iyileştirebileceğini görmek için çalışma koşullarında ek değişiklikler yapıldı. Her durumda verimlilik arttı.

Mayo bu çalışmaya katılmaya davet edildi ve 1929 ve 1930’da işçilerle röportaj yapmak için projeyi ziyaret etti.

Araştırma projesinde üçüncü aşamada verimlilik artışı olmayan bir grup vardı. Görüşmeler, grubun hepsinin üzerinde çalıştığı bir çıktı standardına sahip olduğunu ve gruplarının belirlediği standartlara şirket yönetimindekilerden daha fazla saygı duyduklarını göstermiştir.

Bu Çalışmanın Sonuçları Neydi?

Mayo, bu deneylerin çalışma koşullarını ve çıktı gereksinimlerini etkileme kabiliyetine sahip işçilerin konumlarından daha memnun olduğunu ve işbirliğinin ve uyumlu bir grubun parçası olma hissinin finansal teşviklerden veya fiziksel çalışmalardan daha önemli olduğu sonucuna varmıştır.

Bu çalışma aynı zamanda yöneticilerin bir takımı etkili bir şekilde yönetebilmek için sadece teknik yetenek değil, iyi kişilerarası ve liderlik becerilerine ihtiyaç duydukları sonucuna götürdü.

İnsan İlişkileri Hareketi Nedir?

İnsan ilişkileri hareketi böyle iş tatmini, grup normları ve liderlik kalitesi sosyal yönleri, daha verimlilik üzerinde büyük bir etkiye sahip sosyal yönleri olduğu buldu. Bu kavram, günümüz işverenleri tarafından 1900’lü yılların başlarındakilere kıyasla işin bu sosyal yönlerine daha fazla dikkat edilmesine neden olmuştur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir