1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Ekonomistlerin Fed varsayımı

Ekonomistlerin Fed varsayımı
0

Fed Başkanı Jerome Powell’in son yaptığı konuşma yakın vakitte faiz indirimi olmayacağı ihtimalini güçlendirirken Fed’in faiz indirimlerine ne vakit başlayacağı sorusu piyasanın en temel konusu haline geldi.

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi “Benim fikrime nazaran, iki, muhtemelen üç ay üst üste yüzde 2 amacıyla dengeli enflasyon sayılarına muhtaçlıkları var. Şayet düzey burasıysa oraya en erken Eylül ayında varabilirler. Bundan evvel faiz indirimi öngörmüyorum” dedi.

“Şu anda temel senaryomdan biri Eylül’de, başkası Aralık’ta. Lakin Kasım ayında da bir faiz indirimi olası” diyen Zandi, başkanlık seçiminin tesirinde kalmamakta ısrar eden Fed yetkilileri için başkanlık seçimlerinin tesirli olabileceğini düşünüyor.

BofA’da 2025 tahmini

Bank of America ekonomistleri, Fed’in en erken Mart 2025’e kadar faiz indirimi yapmayacağı istikametinde gerçek bir risk bulunduğu görüşünde. Lakin bankanın ekonomistleri şimdilik bu yılki tek indirim için Aralık ayı kestirimini sürdürdüklerini söz ettiler.

BofA ekonomisti Stephen Juneau bir notunda, “Yetkililerin Haziran ve hatta Eylül ayında indirim döngüsüne başlama konusunda kendilerini rahat hissetmeyeceklerini düşünüyoruz. Hülasa bilgilere bağımlı bir Fed gerçeği bu. Enflasyon bilgilerinin yıla başlarken beklentileri aşmasıyla birlikte, bilhassa güçlü faaliyet bilgileri göz önüne alındığında Fed’in rastgele bir acil faiz indirimi konusunda geri adım atması pek de şaşırtan değil. Elbette, enflasyon datalarının önümüzdeki birkaç ayda daha da düşeceğine ve merkez bankasına rahatlama alanı sağlayacağına dair hâlâ umut var” dedi.

Haziran ve Temmuz beklentisine devam

Citigroup, Fed’in hâlâ Haziran yahut Temmuz aylarında gevşemeye başlamasını ve bu yıl birkaç defa faiz indirimi yapmasını bekliyor. Citi ekonomisti Andrew Hollenhorst, Powell ve Fed yetkililerinin önümüzdeki aylardaki enflasyon bilgileri karşısında “hoş bir sürpriz yaşayacaklarını” yazdı ve Fed’in “yıllık bazda daha yavaş olan çekirdek enflasyon yahut rastgele bir zayıflık belirtisi üzerine faiz oranlarını düşürmeye hazır olduğunu” ekledi.

Goldman Sachs Başekonomisti Jan Hatzius, siyaset gevşemesini beklediği ayı ötelediğini, lakin “daha geniş enflasyonla uğraş telaffuzunun bozulmadan kalması nedeniyle” haziran ayından temmuz ayına kadar ertelediğini yazdı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir