1. Anasayfa
 2. Ekonomi

IFC, Ülker’e 75 milyon euro bedelinde kredi sağlayacak

IFC, Ülker’e 75 milyon euro bedelinde kredi sağlayacak
0

IFC, Ülker Bisküvi’ye, Türkiye ve Kazakistan’daki işletmelerinin sarsıntıya dayanıklılığını artırmak, iklim değişikliğinin tesirlerini hafifletmek, ahenk tedbirlerini desteklemek için, şirketin sürdürülebilirlikle temaslı maksatları doğrultusunda 75 milyon euro fiyatında bir yatırım yapacağını duyurdu.

IFC’nin finansmanı, Pladis Foods Limited’in bir iştiraki olan Ülker Bisküvi’nin, sarsıntıya dayanıklılığını ve güç verimliliğini artırmak emeliyle Türkiye’nin zelzele tehlikesi altındaki bölgeleri olan İstanbul ve Kocaeli’deki fabrikalarında yapısal iyileştirmelere imkan sağlayacak.

Fon tıpkı vakitte Ülker’in Kazakistan’daki yan kuruluşu olan Atılım fabrikasının kaynak verimliliği ve güvenlik standartlarını iyileştirmesine de dayanak verecek.

IFC’nin bu finansmanı, Ülker Bisküvi’nin hedeflediği doğal hayata tam ahenk ve verilen ziyanlarının azaltılması amaçlarına ulaşmasını da teşvik ediyor. Bu kapsamda, şirketin sera gazı emisyonlarını indirgemeye, su kullanımını kısıtlamaya ve atık geri dönüşüm oranını artırmaya teşvik edilmesi yer alıyor. IFC ayrıyeten şirketin çevresel ve toplumsal metot ve temellerinin iyileştirmesine de dayanak verecek.

Ülker Bisküvi CEO’su Mete Buyurgan, “Ülker Bisküvi olarak sürdürülebilirlik prensip ve uygulamalarını ticari faaliyetlerimizin temelinde önceliklendiriyoruz. Bu muahede, işletme sermayesi gereksinimlerimizi karşılayarak rekabetçi büyümemizi destekleyecek, sürdürülebilirlikle bağlantılı teşebbüslere daha fazla yatırım yapmamıza ve milletlerarası pazarlardaki varlığımızı genişletmemize imkan sağlayacak.

“Özellikle geçen yıl yaşanan yıkıcı sarsıntıların akabinde, Türkiye’de olduğu kadar Kazakistan’da da sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemek ve istihdam yaratmak, IFC’nin önceliği,” diye belirtiyor IFC Türkiye ve Orta Asya Yöneticisi Wiebke Schloemer. “Bu proje, bu çeşit doğal afetlere karşı dayanıklılığı artırırken, bir yanda da başkan bir besin üreticisi ve ihracatçısına karbon ayak izini azaltma ve iklim değişikliğine ahenk sağlama konusunda takviye verecek” biçiminde konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir