1. Anasayfa
 2. Örgütte Liderlik

Biçimsel Liderlik: Tanım ve Açıklama

Biçimsel Liderlik: Tanım ve Açıklama
Biçimsel Liderlik: Tanım ve Açıklama
0

Bu makalede, temel kavramları da dahil olmak üzere resmi liderliğin ne olduğunu öğreneceksiniz. Dersten sonra bilginizi pekiştirmek için kısa bir sınav yapma fırsatınız olacak. Biçimsel liderlik, örgün liderlik, formal liderlik olarak da isimlerini görebilirsiniz.

Formal Liderlik Nedir?

Örgün liderlik, bireyin örgüt içindeki pozisyonuna göre, kuruluş tarafından kendisine verilen yetkiyi kullanan kişidir. Resmi liderlik örneği, bir şirket başkanının, şirket başkanı statüsüne dayanan, çalışanlar üzerinde kontrol yapabilmesidir.

Anahtar kavramlar

Resmi liderliğin dört temel konsepti vardır. Bu kavramların her birini ayrıntılı olarak inceleyelim:

Biçimsel liderler atanır: Biçimsel güç, kişinin örgüt içindeki pozisyonuna dayanır. Örgüt liderliği, bir kuruluştaki otoritenin meşruiyetinin belirlenmesinde çok faydalıdır çünkü kuruluş tarafından açıkça onaylanmıştır. Örneğin, bir şirketteki çalışanların çok azı, şirketin yönetim kurulu tarafından görevlendirildiği için başkanın yetkisini sorgulamaktadır. Öte yandan, bir örgütte gücü ve yetkisi örgütün resmi yaptırımlarına dayanmayan başka tür liderler olabilir. Örneğin, ekip üyeleriniz tarafından ekip lideri olarak atanırsanız, resmi liderliğiniz yoktur çünkü otoriteniz kuruluş tarafından onaylanmaz.

Kurallar, prosedürler ve gelenekler gücü tanımlar ve davranışı sınırlar: Peki bunun anlamı nedir. Resmi bir liderin iktidar kapsamı, örgütün resmi kuralları, prosedürleri ve kurumsallaşmış gelenekleriyle tanımlanır. Davranışları da bu kurallar, prosedürler ve geleneklerle sınırlıdır. Örneğin, bir şirketin başkanı bir örgütün en güçlü çalışanı olabilir, ancak yine de şirketin ayrımcılıkla mücadele politikasına bağlı ve kısıtlıdır.

Yabancı liderlerle etkileşim için resmi liderlik gereklidir: Bir resmi lider lider işlemi onaylamadığı sürece, bireyler ve diğer kuruluşlar genellikle bir kuruluşla belirli ilişkilere girmezler. Örneğin, kuruluş sözleşmeye girme, banka finansmanı alma ve kuruluşun çıkarlarını korumak için dava açma yetkisini bir kişiye devretmelidir.

Örgün liderlik sınırlıdır: Örgüt üyeleri resmi bir liderin emirlerini yerine getirebilirler, ancak sadece resmi yetkisi nedeniyle resmi bir lidere bu kadar motive edici veya sadık olmayabilirler. Akıllı bir lider, resmi otoritesini ödül gücü, referans gücü ve hatta zorlayıcı gücün makul kullanımı gibi diğer güç biçimleriyle destekleyecektir.

Makale Özeti

Resmi liderlik, bir kuruluşun bir üyesine, üyenin kuruluşta sahip olduğu pozisyona bağlı olarak yetkilendirilir. Resmi otorite genellikle örgütün resmi kural ve prosedürlerine dayanır ve kurumsallaşmış örgütsel adetlerle desteklenebilir. Resmi liderlik, bir kuruluşun kuruluş ortamından başkalarıyla etkileşim kurması için genellikle gereklidir. Son olarak, resmi liderliğe sahip bir liderin, otorite tabanını diğer otorite biçimleriyle desteklemesi iyi bir fikirdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir