1. Anasayfa
 2. İşletme

Şahıs Şirketi nedir? Tanım, Avantajlar, Dezavantajlar ve Örnekler

Şahıs Şirketi nedir? Tanım, Avantajlar, Dezavantajlar ve Örnekler
0

Birçok işletme tek mülkiyet olarak başlar. Bu makalede tek mülkiyetin ne olduğunu ve avantajlarını ve dezavantajlarını öğreneceksiniz. Ayrıca kısa bir sınavla bilginizi pekiştirme şansınız olacak.

Şahıs Şirketi ve Küçük İşletmeler

Buket ile tanışın. Buket kitapları sever ve ikinci elci kitapçı kurmaya karar verir. Küçük bir perakende alanı kiralar ve envanter aramaya başlar. Buket tek mülk sahibidir. Bir şahıs sadece kişinin ortak olması iş şeklidir, ve iş ve sahibi arasında hukuki bir ayırım yoktur. Tek bir mal sahibi olarak faaliyet göstermenin Buket için ne anlama geldiğine bakalım.

Şahıs Şirketinin Avantajları

Tek mal sahibi olarak faaliyet göstermek Buket için bazı belirgin avantajlar sunar. Yönetilmesi oldukça basit ve kolay bir iş organizasyonu türüdür. Daha önce de belirttiğimiz gibi, onunla kitapçı arasında hiçbir yasal ayrım yoktur. Buket onun kitapçısı ve kitapçı Buket. Dolayısıyla, bir yönetim kurulu veya hissedarlar için endişelenmesine gerek yoktur. Buket, müşterileri ve alacaklıları dışında hiç kimseye cevap vermeyen tek patron. Bu aynı zamanda Buket’in kitabevini nakit para ödemesini ve satmasını istediğinde kolaylaştırır.

Buket, şirketlerin uğraşması gereken karmaşık yasaları ve düzenlemeleri anlamak ve bunlara uymak zorunda değildir. Ayrıca, devlete hiçbir şey bildirmesi veya kurumsal tüzükler ve toplantı tutanakları gibi özel organizasyon kayıtları tutması gerekmez. Evrak hazırlamak ve karmaşık yasalar hakkında tavsiyelerde bulunmak için muhasebeci ve avukat tutması gerekmediğinden, bir sürü para tasarrufu sağlar.

Gelir vergileri de şirketlere kıyasla çok hızlıdır çünkü Buket ve işi yasaların gözünde aynıdır. Buket tek vergi mükellefi. İş gelirini veya kaybını kişisel vergi beyannamesinde rapor eder. Bu aynı zamanda şirketin gelirleri üzerinden vergilendirildiği bir şirkette olduğu gibi çifte vergilendirmenin olmadığı anlamına gelir ve daha sonra hissedarları şirket gelirlerinden kendilerine dağıtılan temettüler üzerinden vergilendirilir.

Şahıs şirketinin dezavantajları

Buket, tek mal sahibi olarak bazı dezavantajlarla karşı karşıyadır. Buket’in en büyük dezavantajı kitabevinin borçları ve sözleşme yükümlülüklerinden tamamen sorumlu olmasıdır. Kitabevi faturalarını ödemiyorsa, alacaklılar mahkemede Buket’i takip edebilir ve banka hesabındaki para, evi, arabası ve hatta mobilyaları da dahil olmak üzere Buket’in mülkünü satarak mahkeme kararlarını tatmin edebilir.

Ayrıca kitapçıyı işletmekten kaynaklanan herhangi bir ihmal veya yanlış eylemden de sorumludur. Örneğin, bir müşteri mağazadaki mumlu zeminde kayar ve düşerse, bir mahkeme işin zemini koruma konusunda ihmal edildiğini tespit ederse, Buket müşterinin uğradığı zararı ödemek zorunda kalabilir. Buket bu kişisel sorumluluğa tabidir, çünkü yasa eylemleri ile işinin eylemleri arasında herhangi bir fark tanımamaktadır.

Aksine, eğer Buket bir şirkete sahipse, şirket sahibinden ayrı olarak kabul edilir, bu nedenle sahiplerin sınırlı sorumluluğu vardır. Buket ve kitabevi için öyle değil. Elbette Buket sorumluluk sigortası satın alabilir.

Diğer bir dezavantaj, tek bir mülk sahibinin tek kişilik bir gösteri olmasıdır. Tek mülkiyetin tanımı gereği yalnızca bir sahibi olabilir. Buket iş ortaklarını getirmek istiyorsa, farklı bir iş organizasyonu kurması gerekecek. O ve iş ortağı hiçbir şey yapmazsa, iş otomatik olarak bir ortaklık haline gelir. Ayrıca bir şirket veya limited şirket kurabilirler.

Makale Özeti

Ne öğrendiğimizi gözden geçirelim. Bir şahıs bir sahibi tarafından karakterize iş türüdür. Yasa, işletme ile mal sahibi arasında hiçbir ayrım tanımaz – bunlar bir ve aynıdır.

Bu iş şekli bir iş adamına bazı avantajlar sunar. Şirket gibi diğer iş organizasyonlarıyla karşılaştırıldığında organize etmek ve yönetmek nispeten kolaydır. Aynı zamanda tek bir vergilendirme seviyesine de izin verir. İşletmeden elde edilen gelir ve kayıplar, sahibinin kişisel vergi beyannamesi üzerinden raporlanır. Şirket sahibi, yönetim kurulu veya hissedarlar gibi diğer kişilere cevap vermez. Bir işletme sahibinin işi satması da kolaydır.

Şahıs sahipliğinin bazı dezavantajları da vardır. Tek bir mal sahibi, işinden kaynaklanan borçlar, sözleşmeler, haksız fiiller ve ihmalkâr fiillerden tamamen sorumludur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir