1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Bir Kurumun İşlevsel Yapısı Nedir?: Avantajlar, Dezavantajlar ve Örnek

Bir Kurumun İşlevsel Yapısı Nedir?: Avantajlar, Dezavantajlar ve Örnek
Bir Kurumun İşlevsel Yapısı Nedir?: Avantajlar, Dezavantajlar ve Örnek
0

İşlevsel bir organizasyon yapısı, bir şirketin uygulayabileceği çeşitli raporlama yapılarından biridir. Bir şirketin neden fonksiyonel bir yapı uygulayabileceğini ve hem şirket hem de personel için avantaj ve dezavantajları öğrenmek için makaleye devam edin.

Organizasyon Yapısı Nedir?

Bir organizasyon yapısı, bir şirketteki raporlama ilişkilerini, yani kimin için çalıştığını tanımlar. Şirketler, büyüklükleri, coğrafi dağılımları ve sundukları farklı ürün ve hizmetlerin sayısı gibi birçok faktöre dayanarak bir organizasyon yapısı seçerler.

İşlevsel Bir Organizasyon Yapısı Nedir?

Fonksiyonel organizasyon yapısı, bir kuruluşun raporlama ilişkileri uzmanlık veya fonksiyonel alana dayalı gruplanmaktadır. Örneğin, pazarlama, muhasebe ve mühendislik için ayrı bölümler olabilir. Genel olarak, tüm fonksiyonel başkanlar doğrudan şirket başkanına veya CEO’ya rapor verecektir.

Avantajları

Tüm personeli işleve göre gruplandırmanın bazı avantajları vardır:

 • Personel, işlerini yeterince anlayabilen ve gözden geçirebilen aynı uzmanlık alanında deneyime sahip bir kişi tarafından yönetilir.
 • Personel, uzun vadede kalmaları için bir neden sağlayan fonksiyonel alanlarında hareket etme fırsatına sahiptir. Şirket zaman içinde uzmanlıklarından ve şirket bilgisinden yararlanır.
 • Personel, yeni beceriler öğrenmek için bilgi paylaşımına ve yan iş hareketlerine izin veren alanlarındaki diğer kişilerle birlikte çalışır.

Dezavantajları

Fonksiyonel yapı da dahil olmak üzere bazı dezavantajlara sahiptir:

 • Fonksiyonel alanlar, diğer fonksiyonel alanlarla çalışmakta zorlanabilir. Kaynaklar için diğer fonksiyonel alanlarla rekabet ettikleri ve diğer alanların şirket için ne yaptığını anlama eksikliği genellikle bir algıdır. Bu nedenle, muhasebe departmanı, ek bir personel sayısı talebinin reddedilmesi nedeniyle üzgün olabilir, ancak şirketin finansal sonuçları, muhasebecilerden ziyade ek satış elemanlarına ihtiyaç olduğunu gösterir.
 • Şirket büyüdükçe, fonksiyonel alanların büyüklüğü nedeniyle yönetimi zorlaşabilir. Kendi kültürleri, tesisleri ve yönetim yöntemleri ile neredeyse kendi başlarına küçük şirketler gibi olabilirler.
 • İşlevsel alanlar, şirket hedeflerinden ziyade kendi hedefleri tarafından dikkati dağıtabilir ve onlara odaklanabilir. Örneğin, BT departmanı tarafından yeni ve son teknoloji bir bilgisayar sistemi uygulama arzusu olabilir, ancak şirketin genel hedefleri bunun yerine yeni ürünlere yatırım yapılmasını desteklemektedir. Birimin tüm şirkete genel bir bakışı olmadığından, önemli olduğuna inandığı ancak üst yönetim için öncelikleri olmayan hedeflere dikkat çekebilir.

Alternatifler

İşlevsel yapıyı işleriyle iyi çalışmayan bulan şirketler genellikle diğer iki seçeneğe bakacaktır: bölüm yapısı ve matris yapısı.

Bölüm yapısında, belirli bir coğrafi alan veya ürün alanı, muhasebe, pazarlama ve mühendislik gibi çeşitli işlevler için bölüm personeli ile mini bir şirket olarak hareket eder. Her bölüm finansal sonuçlarından sorumludur ve genellikle şirket CEO’suna rapor verir.

Matris yapısında, çalışanlar genellikle hem işlevsel bir yönetici hem de ürün yöneticisi için ikili raporlama ilişkilerine sahiptir. Bu, tek bir işlevsel alan uzmanının birden fazla ürünü raporlamasını ve desteklemesini sağlar. Ayrıca, personele uzmanlık alanlarını anlayan ve çalışmalarını gözden geçirip ek bilgi ve yön verebilen işlevsel bir alan yöneticisi verir.

Sonuç

Bir organizasyon yapısı, bir şirketteki raporlama ilişkilerini tanımlar. İşlevsel bir organizasyon yapısında, aynı uzmanlığa veya fonksiyona sahip çalışanlar birlikte gruplandırılır. Bu işlevlerin liderleri genellikle şirket başkanına veya CEO’ya rapor verir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir