1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Başlangıç ​​Envanterinin Hesaplanması: Formül ve Açıklama

Başlangıç ​​Envanterinin Hesaplanması: Formül ve Açıklama
Başlangıç ​​Envanterinin Hesaplanması: Formül ve Açıklama
0

Bir şirketin korunması ve kontrol etmesi gereken en önemli varlıklardan biri envanterdir. Bu makalede, bir hesap dönemi boyunca envanter değişiklikleri için muhasebenin ilk adımı olan başlangıç ​​envanterinin nasıl hesaplanacağını öğreneceksiniz.

Başlangıç ​​Envanterinin Tanımı

Başlangıç Envanteri, bir kuruluşun hesap döneminin başında tuttuğu tüm envanterlerin TL değeridir. Bu envanter herhangi bir şey olabilir – şirketin sattığı her ne ise. Büyük bir elektronik mağazasından bahsediyorsak, TV’lerin, bilgisayarların ve sahip oldukları her şeyin TL değeri envanter sayılabilir. Bir bakkal için envanter elma, kiraz, şeftali ve diğer tüm yiyeceklerin toplamıdır.

Başlangıç ​​Envanterini Kullanma

Her muhasebe dönemi, yöneticiler ve yatırımcılar, iş sağlığı ve gücü hakkında değerli bilgiler vermek için finansal tablolara güvenir. Çok ilgilendikleri konulardan biri de stok seviyelerindeki herhangi bir değişiklik.

Envanterin azalması, satışların hızlandığının bir göstergesi olabilir, ancak tedarik zinciri ile ilgili sorunlar da önerebilir. Şirketler yoğun bir mevsime hazırlanırken artan envanter olabilir, ancak aynı zamanda şirketin satışından daha fazlasını ürettiği anlamına da gelebilir. Sebep ne olursa olsun, stok seviyelerindeki değişiklikler genellikle iş ortamında bir şeyin değiştiğinin erken bir göstergesidir.

Envanterdeki değişikliği hesaplamak için bilinmesi gereken dört değişken vardır: envanteri sonlandırma, envantere ekleme, satılan / kullanılan envanter ve envanteri başlatma.

Envanter Başlangıç ​​Formülü

Teknik olarak konuşursak, başlangıç ​​envanteri her zaman önceki hesap dönemindeki bitiş envanteriyle aynı olmalıdır. Bu doğru olsa da, envanteri başlatma formülünün yalnızca son dönemin bitiş envanterini takmaması için iki neden vardır.

Birincisi, her zaman bir ‘son hesap dönemi’ yoktur. Bir noktada, başlangıç ​​envanteri, önceki hesap döneminden bağımsız olarak hesaplanmalıdır. İkincisi ve daha da önemlisi, bitiş envanteri bir noktada yanlış hesaplanır ve daha sonra başlangıç ​​envanteri olarak kullanılırsa, hata yakalanmaz ve eğer öyleyse, neden ve ne zaman gerçekleştiğini tanımlamak çok zor olacaktır.

Önceki hesap dönemini dikkate almadan başlangıç ​​envanterini hesaplama formülü şöyle görünür:

 • Bitiş Envanteri + Satışlar – Envanter (stoka eklendi) = Başlangıç ​​Envanteri

Formül Örneği

Evet, formülü deneyelim. Bu hesap döneminin başlangıcıdır ve finansal raporlama yöneticisi olarak Ekin Araba Mağazası için stok numaralarını hesaplamaktan sorumlusunuz. Otomobil sattığınızdan, envanterinizdeki her arabanın değeri oldukça doğrudur ve hangi envanterinizin olduğunu bilmek oldukça kolaydır. Şu anda, lotunuzda oturan 1,2 milyon TL ’lik envanteriniz var.

Yapmanız gereken ilk şey, son hesap döneminde ‘kalan’ envantere geri eklemektir. Envanter numaralarınızı çektiğinizde (satış numarasını değil, sattığınız şeyin değeri olmayabilir), geçen ay 600.000 TL’lik otomobil sattığınızı görüyorsunuz.

Ama sadece araba satmakla kalmadınız, bazılarını da getirdiniz. Bazıları esnaf, bazıları da üretici veya açık artırmadan geliyordu. Satın alma kayıtlarınızı kontrol ettiğinizde, esnaflara 200.000 TL ve yeni araçlara 200.000 TL kazandığınızı görüyorsunuz.

Peki, başlangıç ​​envanteriniz neydi? 1,4 milyon TL fark ettiyseniz haklısınız! Örnek ve formüldeki sayılarımızı kullanarak 1.200.000 TL + 600.000 TL – 400.000 TL = 1.400.000 TL alırız.

Makale Özeti

Başlangıç Envanteri, bir hesap döneminin başındaki bir şirketin mallarının TL miktarıdır. Finansal tabloların her satırı, genellikle en az bir hesap makinesi ve oldukça iyi analitik beceriler gerektiren bir analiz veya hesaplamanın sonucudur. Envanter kesinlikle izlenmesi gereken bir şeydir ve çok önemli olduğu için verilerin doğru olması önemlidir. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, doğru bir stok raporuna sahip olmak önemlidir ve bunu envantere başlamak için kesin ve doğru bir rakam olmadan yapmak imkansızdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir