1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Altında sakin seyir

Altında sakin seyir
0

Altın, bu haftanın sonlarında açıklanacak olan ve Fed’in faiz rotasına daha fazla ışık tutabilecek ABD bilgileri öncesinde sakin seyrediyor.

Külçe altın, Orta Doğu’da tansiyonun azalmasının inançlı liman talebini olumsuz etkilemesiyle haftanın birinci iki seansında neredeyse yüzde 3 düştükten sonra ons başına 2.300 dolar civarında süreç gördü.

Piyasa artık odağını tekrar ABD para siyasetine çeviriyor. Fed’in Cuma günü açıklanacak enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği ferdî tüketim harcamaları endeksinin, Mart ayında fiyat baskılarının yüksek kaldığını göstermesi bekleniyor. Bu, faiz indirimlerinde bir gecikme olduğu ve altının faiz ödememesi nedeniyle olumsuz tarafta etkileneceği savını destekleyecektir.

ABD borçlanma maliyetlerinin Haziran ayında düşme ihtimali son birkaç hafta içinde sert bir biçimde düştü ve swap piyasası şu anda yalnızca yüzde 16’lık bir bahtı fiyatlıyor. Faiz piyasasındaki kimi yatırımcılar artık Fed’in bu yıl hiç faiz indirimi yapmayacağına dair bahse giriyor.

Altın, Fed’in merakla beklenen atağının erteleneceğine dair işaretlere karşın Şubat ortasından bu yana hâlâ yüzde 17 civarında yükselişte. Bunun yerine artan jeopolitik risk, merkez bankası alımları ve Çinli perakende yatırımcıların alımlarındaki sert artış bu durumu destekledi.

Spot altın Singapur saati ile 08:53 prestijiyle ons başına 2.321,53 dolarda yatay seyrediyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,1 düştü. Gümüş, platin ve paladyum nispeten sakindi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir