Kısıtlar Teorisi Nedir? – Stratejiler ve Faydalar
0

Kısıtlar Teorisi, bir hedefe ulaşmanın önündeki en önemli sınırlayıcı faktörü belirlemek ve ardından bu kısıtlamayı artık şirket için sınırlayıcı faktör olmayana kadar sistematik olarak iyileştirmek için benzersiz bir metodolojidir. Üretim sürecinde, kısıtlama genellikle bir darboğaz olarak adlandırılmaktadır.

Kısıtlar Teorisi, genel iyileştirme için bilimsel bir yol izler. Çeşitli üretim süreçleri de dahil olmak üzere her karmaşık sistemin, biri tüm sistem üzerinde bir kısıtlama görevi gören ve zincirdeki en zayıf halka olan birden fazla bağlantılı faaliyetten oluştuğunu varsayar.

Çoğu imalat şirketinin nihai ve hayati hedefi, hem kısa vadede hem de uzun vadede kar elde etmektir. Kısıtlar Teorisi, bu hedefe ulaşmak için aşağıda belirtilenleri de içeren güçlü bir araç ve yöntem seti sağlar:

 • Çeşitli kısıtlamaları belirlemek ve ortadan kaldırmak için bir metodoloji olarak çalışan Beş Odaklanma Adımı
 • Sorunları analiz etme ve çözme araçları olarak çalışan Düşünme Süreçleri.
 • Performansı ölçmek ve önemli yönetim kararlarına rehberlik etmek için bir yöntem olan çıktı muhasebesi

Dr. Eliyahu Goldratt, Kısıtlar Teorisi TOC’yi tasarladı ve 1984 yılında en çok satan romanı “The Goal” ile geniş bir izleyici kitlesine tanıttı.

O zamandan beri, kavram çeşitli şekillerde gelişmeye ve gelişmeye devam etti ve bugün en iyi yönetim uygulamaları dünyasında önemli bir faktördür.

Kısıtlar Teorisinin en çekici özelliklerinden biri, iyileştirme faaliyetlerine doğal olarak öncelik vermesi ve en büyük önceliğinin her zaman mevcut kısıtlama olmasıdır. İyileştirmeye acil ihtiyaç duyulan ortamlarda teori, hızlı iyileştirme sağlamak için oldukça odaklanmış bir metodoloji sunmaktadır.

Kısıtlar Teorisinin Faydaları:

 • Kâr artışı: Çoğu şirket için TOC’nin birincil hedefidir.
 • Hızlı gelişme: Tüm dikkatin, sistem kısıtlaması olan tek bir kritik alana odaklanmasının bir sonucudur.
 • Geliştirilmiş kapasite: Kısıtlamayı optimize etmeye yardımcı olur ve daha fazla ürünün üretilmesini sağlar.
 • Azaltılmış teslim süreleri: Kısıtlamayı optimize etmeye yardımcı olarak daha sorunsuz ve daha hızlı ürün akışı sağlar.
 • Azaltılmış envanter: Darboğazları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve daha az işlem içi çalışma olacağı anlamına gelir.

Kısıtlama Teorisi Stratejisi:

Kısıtlama Teorisi Stratejisi

Kısıtlar Teorisinin yönetim felsefesi pratik olarak uygulanabilir. Verim hızı, darboğaz nedeniyle geciktirilir. Darboğazı belirlemek, güçlendirmek veya ortadan kaldırmak için aşağıda belirtilen beş adımı takip etmek önemlidir:

Adım 1: Sistem kısıtlamalarını ve sorunlarını belirleyin

Bir organizasyondaki en zayıf halka belirlenir ve sonrasında nedenlerinin fiziksel mi yoksa politikayla mı ilgili olduğuna karar verilmelidir.

Adım 2: Kısıtlamadan nasıl yararlanacağınıza karar verin

Organizasyon ve bir bütün olarak yönetim, bu kısıtlamanın nasıl ortadan kaldırılabileceğini ve bunun sonucunda verimin fiilen her düzeyde artırılabileceğini belirler. Bu eylemler bir artışa yol açmazsa, bu kısıtlamanın devrimden tamamen vazgeçilmesi tavsiye edilir.

3. Adım: Diğer her şeyi yukarıdaki karara tabi tutun

Bir bütün olarak organizasyon, kısıtlama veya darboğazın bir sonucu olarak benimsenen çözümden yana olmalıdır. Performansın bu önceki kısıtlama tarafından hala engellenip engellenmediğini belirlemek için 3. ve 4. adımlar arasında bir değerlendirme yapmak akıllıca bir karardır.

Adım 4: Kısıtlamanın performansını artırın

Ortaya çıkan kısıtlamaları aşmak için başka ayarlamalar da kullanılabilir. Bu, yeniden yapılanma yoluyla mevcut sistemdeki değişiklikleri, satışların artmasını veya pazar stratejisindeki değişiklikleri içerebilir. Bu tür ayarlamalar yatırım gerektirir ve ancak diğer tüm seçenekler akıllıca ve doğru bir şekilde değerlendirildikten sonra uygulanacaktır.

 Adım 5: Sürekli Süreç

Tercih edilen çözümün uygulanmasından ve kısıtlamanın ortadan kaldırılmasının veya ilerlemesinin yapılmasından sonra, süreç ilk adımdan itibaren yeniden başlar. Bir yandan uygulanan çözümün etkisine bakılır ve kontrol edilir, diğer yandan yeni kısıtlamalar belirlenir ve kırılır.

Kısıtlar Teorisi: İç ve dış kısıtlamalar

Kısıtlar Teorisi: İç ve dış kısıtlamalar

Kısıtlamalar, herhangi bir organizasyonun dahili ve harici bir parçası olabilir. İç kısıtlamalar, piyasadaki talepleri karşılayamayacak kadar az çıktı olduğu zamanlardır.

Bu kısıtlamayı belirleyerek ve pekiştirerek, sonunda bir atılım gerçekleştirilir.

Bu tür kısıtlamaların örnekleri, firmada kötü bir şekilde konuşlandırılmış üretim yöntemleri, yetkin çalışanların eksikliği ve bunun sonucunda bir sistemin optimum ve verimli bir şekilde çalışamayacağı kötü politikalardır.

Dış kısıtlamalar, pazardaki genel talebe göre çok büyük bir çıktı olduğunu gösteriyor. Bu durumda, bir kuruluş, teklifler için daha yüksek bir talebe yol açan pazarı geliştirmelidir, ancak bu genellikle büyük sermaye yatırımları gerektirir.

Eliyahu Goldratt, yaklaşımın her döngüsü için bir kısıtlamaya bakma taraftarıydı. Tüm dikkatin yalnızca tek bir kısıtlamaya odaklanmasıyla, bu yeterli bir şekilde çözülebilir.

Sistemdeki diğer bağlantılar, doğası gereği kısıtlamasız olarak kabul edilir ve bu nedenle pekiştirilmemiştir.

Tanımlanan kısıtlamanın güçlendirilmesi veya ilerlemesi, tüm süreci baştan başlatarak yeniden tanımlanması gereken başka bir kısıtlama veya darboğaza otomatik olarak yol açacaktır. Bu nedenle, Kısıtlar Teorisi, bir kuruluşu, sistemini sürekli ve tutarlı bir temelde iyileştirmeye teşvik etmektedir.

Kısıtlar Teorisini ve Yalın Üretimi Birleştirmek

Kısıtlar Teorisinin en güçlü yönlerinden biri, süreçteki kısıtlamayı iyileştirmeye odaklanmasıdır. İken Yalın Üretim odaklı olabilir, umumiyetle organizasyon içinde daha geniş bir spektrum aracı olarak uygulanmaktadır.

Gerçek dünyada, tüm şirketlerin kendilerine açık sınırlı kaynakları olduğundan her zaman bir uzlaşma ihtiyacı vardır. Doğada her sürecin her yönü gerçekten optimize etmeye değmez ve tüm israf gerçekten ortadan kaldırılmaya değmez.

Kısıtlar Teorisi, projelerin iyileştirilmesine öncelik vermek için oldukça etkili ve nitel bir mekanizma görevi görebilirken, Yalın Üretim tüm iyileştirme tekniklerinden zengin bir araç kutusu sağlayabilir.

Sonuç, firmanın fırsat ve karlılığı önündeki en büyük kısıtlama ve engel olan sistem bölümlerinden atıkların ortadan kaldırılmasıyla üretim verimliliğinin önemli ölçüde artmasıdır.

Yalın Üretim araçları öncelikle kısıtlamaya uygulanırken, kısıtlamaya tabi olan ekipmana da uygulanabilir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Süreçlerde En Zayif Halkanin Bulunmasi: Kisitlar Teorisi
 2. Kisitlar Teorisi Ve Bir Üretim İşletmesinde Uygulama
 3. Yazılım geliştirme prosesinde kısıtlar teorisinin düşünce süreçlerinin kullanılması
 4. Kısıtlar Teorisi (Yaklaşımı) ve Teorisinin Stratejik Maliyet Yönteminde Kullanımı
 5. Kisitlar Teorisi: Varsayimlar, Süreç Ve Bir Uygulama
 6. Kısıtlar teorisi ve maliyet hacim kar analizi: bir çalışma sayfası modellemesi
 7. Kısıtlar Teorisi yaklaşımı ile kurumsal bilgi teknolojileri yönetimi talep sistemlerinin iyileştirilmesi
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir