1. Anasayfa
 2. Ekonomi

‘TÜİK Çocuk’ portalı güncellendi

‘TÜİK Çocuk’ portalı güncellendi
0

TÜİK’ten yapılan açıklamaya nazaran, kelam konusu portala “https://tuikcocuk.tuik.gov.tr” web adresi üzerinden erişilebiliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Ofisiyle yürütülen çalışmayla istatistikle ilgili kavramların çocuklara eğlenceli biçimde öğretilmesi ve onların gelişimlerine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Portalda, temel kavramlar ortasında yer alan bilgi, bilgi, istatistik üzere hususların yanı sıra aritmetik ortalama, ortanca, mod üzere tabirler bulunuyor, sıklık tablosu ile grafik tipleri açıklamalarla sunuluyor.

Portalda; Türkiye, çocuk hakları ve istatistik bilimine dair bilgilerin yer aldığı 3 görüntü ile saklambaç, körebe, sek sek üzere klasik çocuk oyunlarıyla ilgili kısım de bulunuyor.

Portal aracılığıyla çocuklar isim, doğum tarihi, uzunluk, kilo üzere bilgilerini girerek, kendileriyle ilgili istatistiklere erişebiliyor. Farklı biçimlerde isim sertifikası oluşturma imkanı da sağlayan portalda, çocukların ilgisini çekecek oyunlar, gezegenlere ilişkin bilgiler ve TÜİK’in tanıtıldığı bir “metaverse” dünyası yer alıyor.

Ayrıca portalla çocuk hakları ve sürdürülebilir kalkınma mevzularında farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” ve insanların karşı karşıya kaldığı temel sıkıntıların tahlilini hedefleyen 17 sürdürülebilir kalkınma gayesi çerçevesinde hazırlanan içerik bulunuyor.

Pedagog onayıyla son hali verilen portal ve TÜİK’in maskotu “Mod”, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara armağan edildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir