1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Petrol kazançlarını korudu

Petrol kazançlarını korudu
0

Petrol, ABD’de ham petrol stoklarının azaldığını gösteren raporun ve yatırımcıların İran’a yeni yaptırımlara yönelik ilerlemeyi izlemesinin akabinde karlarını korudu.

Brent Salı günü yüzde 1,6 yükseldikten sonra varil başına 88 doların üzerinde sabit kalırken, ABD ham petrolü 83 dolara yakındı. Datalara aşina olan kaynaklara nazaran Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 3,2 milyon varil düştüğünü bildirdi. Çarşamba günü ilerleyen saatlerde resmi sayılarla doğrulanırsa bu, beş haftadaki birinci düşüş olacak.

API tıpkı vakitte genel akaryakıt düzeylerinde de bir düşüşe işaret ederken, Cushing, Oklahoma merkezindeki petrol stoklarının daraldığı görüldü.

Bu ortada ABD Senatosu, bu ayın başlarında İsrail’e yönelik hücuma cevap olarak İran’a karşı daha sert tedbirler aldı ve Lider Joe Biden maddeyi imzalayarak yasalaştıracağını söyledi. Kimi Asyalı rafineriler daha fazla incelemeye hazırlanırken, bu atılımın piyasada değerli bir tesir yaratması beklenmiyor.

Ham petrol bu yıl, OPEC+’nın arz kesintilerinin yanı sıra Orta Doğu ve Rusya’daki jeopolitik risklerin de tesiriyle tırmanışa geçti. Yatırımcılar tıpkı vakitte ABD para siyasetinin görünümünü de kıymetlendiriyor; ABD’de ticari faaliyetteki yavaşlayan büyüme, düşük faiz oranlarına ait beklentileri beslediği için yükseliş olarak yorumlanıyor. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesine ait datalar bu haftanın sonlarında açıklanacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir