1. Anasayfa
 2. Ekonomi

ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yardım paketini onayladı

ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yardım paketini onayladı
0

ABD Temsilciler Meclisi’nin geçen hafta sonu onaylayarak Senato’ya gönderdiği dış yardım paketi, Senato Genel Şurası’nda gece geç saatlerde yapılan oylamada 18 hayır oyuna karşılık 78 evet oyu ile kabul edildi.

İçinde 4 farklı tasarıyı barındıran ve Senato’da birleştirilerek tek bir paket haline getirilen tasarı, senatörlerin ezici çoğunluğu ile onaylanırken, ortalarında bağımsız Senatör Bernie Sanders üzere isimlerin de olduğu birtakım Demokrat isimler İsrail’e verilen dayanağa, kimi Cumhuriyetçi senatörler de Ukrayna’ya sağlanan takviyeye karşı çıkarak hayır oyu verdi.

Senato onayının akabinde Beyaz Saray’a gönderilen pakette, 61 milyar dolar Ukrayna’ya askeri takviye, 9 milyar doları Gazze dahil savaş bölgelerine insani yardım olacak halde 26 milyar dolar İsrail’e askeri takviye, 8,1 milyar dolar da Hint-Pasifik bölgesine (Tayvan) takviye maksadıyla tahsis ediliyor.

Senato’da onaylanan pakette yer alan son tasarıda ise ABD’de bulunan Rusya’ya ilişkin varlıkların dondurularak Ukrayna’ya yardım hedefiyle kullanılabilmesinin ve TikTok’un ABD’de yasaklanmasının da önü açılıyor.

Biden’dan açıklama

Öte yandan tasarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, tasarının masasına ulaşmasıyla birlikte çarşamba günü tasarıyı imzalayacağını bildirdi.

Biden, tasarının yasalaşmasının akabinde ABD’nin en süratli biçimde Ukrayna’ya dayanak göndereceğini, bununla birlikte “İran tehdidine karşı” İsrail’e askeri dayanak sağlanacağını ve Gazze dahil çeşitli insani kriz bölgelerine yardım göndereceklerini belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir