1. Anasayfa
 2. Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi’nden Ukrayna ve İsrail’e takviye paketleri önerisi

ABD Temsilciler Meclisi’nden Ukrayna ve İsrail’e takviye paketleri önerisi
0

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Johnson, biri İsrail, biri Ukrayna ve başkası de Tayvan’la ilgili yardımları içeren 3 başka tasarıyla ilgili ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

Johnson, ABD-Meksika sonunun güvenliğiyle ilgili başlıkları kapsamadığı ve Kiev’e çok fazla yardım gönderildiği gerekçesiyle daha evvel Cumhuriyetçilerin reddettiği Ukrayna tasarısıyla ilgili tartışmaların akabinde yeni bir fikirle ortaya çıktı.

Ukrayna’ya 61, İsrail’e 26 ve Hint-Pasifik bölgesinin (Tayvan) güvenliğine 8 milyar dolar ayrılmasını öngören birbirinden bağımsız 3 yardım paketi tasarısı hazırlayan Johnson, böylece Ukrayna’ya yardıma karşı çıkan, fakat İsrail’e bir an evvel ek yardım gönderilmesini isteyen Cumhuriyetçilerin elini kolaylaştırmış oldu.

İsrail’e ayrılan 26 milyar dolarlık paketin içindeki 9 milyar dolarlık kısmın Gazze dahil çeşitli savaş bölgelerinde kullanılmak üzere insani yardımlara ayrılması öngörüldü.

Paketlerin birbirinden ayrılmasıyla Demokratlar da hem Ukrayna’ya hem de İsrail’e yardım gönderilmesi konusundaki tıkanıklığı aşma imkanına kavuştu.

Johnson, bu üç pakete ilaveten dördüncü bir paketi daha bugün yahut yarın açıklayacağını, bu pakette ise Rusya’nın ABD’deki kimi varlıklarının Ukrayna’ya takviye için kullanılabilmesinin önünü açacaklarını belirtti.

Cumartesi günü tüm paketleri Temsilciler Meclisi’nde oylamaya sunacaklarını kaydeden Johnson, tasarıların tamamının geçeceğine inandığını belirtti.

Biden’dan bağımsız tasarılara destek

ABD Başkanı Joe Biden, Johnson’ın tasarılarına tam takviye verdiğini belirtti.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail ve Ukrayna’ya kritik takviyesi sağlayacak, tıpkı vakitte Gazze’deki Filistinlilere insani yardım temin edecek ve Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik ve istikrarı güçlendirecek bu paketi güçlü biçimde destekliyorum.” sözünü kullandı.

Biden, tasarıları Kongre’den geçip masasına geldiği anda süratlice imzalayacağını bildirdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir