1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Hava yolu şirketleri İsrail uçuşlarını askıya alıyor

Hava yolu şirketleri İsrail uçuşlarını askıya alıyor
0

İsrail ve İran ortasında yaşanan tansiyon nedeniyle, milletlerarası hava yolu şirketleri bölgeye yönelik uçuşlarında yine planlamaya gidiyor.

İngiliz hava yolu firması Wizz Air, İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e saldırısının akabinde 14 ve 15 Nisan’daki Tel Aviv uçuşlarını iptal etti.

Dün uçuşlarını devam ettiren Wizz Air’den yapılan açıklamada, “16 Nisan prestijiyle uçuşlarımızı devam ettirdik fakat yolcular birtakım program değişiklikleri yaşayabilir. Şirket ilgili yetkililerle durumu yakından takip ediyor ve yolcularını tüm program değişikliklerinden haberdar ediyor. Yolcularımız ve takımımızın güvenliği birinci önceliğimiz. Umuyoruz ki bölgede kısa müddette olağanlaşma yaşanır.” sözleri kullanıldı.

İngiliz hava yolu şirketi easyJet de İsrail’de “devam eden durum” nedeniyle yaz dönemi da dahil olmak üzere Tel Aviv’e uçuşlarını 27 Ekim’e kadar askıya aldı.

Alman KLM, İsrail’e uçuşlarını 21 Nisan’a kadar iptal ederken, uçuşlarının İran ve İsrail üzerinden yapılmayacağını duyurdu.

Almanya merkezli Lufthansa Group, Tel Aviv, Amman ve Erbil’e uçuşlarını askıya almasının akabinde bugün prestijiyle devam etti. Şirket, Tahran ve Beyrut’a uçuşlarını 18 Nisan’a kadar iptal ederken, İran hava alanını kullanmayacağını bildirdi.

Air India, Tel Aviv’e uçuşlarını süreksiz olarak askıya almaya karar verdi.

ABD’li United Airlines, Tel Aviv uçuşlarını askıya aldı ve 1 Mayıs’a kadar bölgeye bileti olan yolcularına tam fiyat iadesi yapılabileceğini bildirdi.

Air Canada, Tel Aviv’e cumartesi günü olan uçuşunu iptal etmesinin akabinde bölgedeki durumu izlemeye devam edeceklerini ve ona nazaran uçuş programlarını ayarlayacaklarını duyurdu.

Rota değiştiren uçuşlar

Avustralyalı hava yolu firması Qantas, uçaklarının İran hava alanını kullanmamak için güzergah değişikliği yaptığını bildirirken, Virgin Atlantic şirketi Irak, İran ve İsrail üzerinden uçmadığını ve operasyonları üzerindeki mümkün tesirlere karşı durumu izlemeye devam ettiklerini duyurdu.

Iberia Express ise 14 ve 15 Nisan’da Tel Aviv’e uçuşlarını iptal etmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir