1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 200 yıllık tartışma bitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 200 yıllık tartışma bitti
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı toplantı, 3 saat sürdü.

31 Mart seçimlerinin birinci kazananı sandık olduğunu belirten Erdoğan, ülkenin son 10 ayına damga vuran seçim gündeminin geride kalmasıyla tüm bilhassa söylüyorum seçim tarihi boyunca gidiş gelişler artık asıl sıkıntılara son verilme periyodu olduğunu söyledi.

Son 21 yıldır olduğu üzere gelecekte de demokrasinin standartlarını yükseltmeye devam edeceklerini lisana getiren Erdoğan, “Bu irademizin en net tezahürü, bugün 7. yılını idrak ettiğimiz 16 Nisan halk oylamasıdır. Türkiye 200 yıllık bir tartışmaya kesin noktayı koymuş, idare modeli tercihi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden yana olmuştur.

14-28 Mayıs seçimleriyle parlamenter sistemine geri dönüş tartışmaları bir daha açılmamak üzere milletimiz tarafından kapatılmıştır” sözlerini kullandı.

OPV’nin olumlu sonuçları görülüyor

Erdoğan konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

“Bir taraftan bölgesel krizleri yönetirken öteki taraftan iktisattaki yol haritamıza sıkı sıkıya bağlı kalıyorzu. Orta vadeli programın müsbet sonuçlarını görmeye başladık. 2023 yılını yüzde 4,5’luk büyüme oranı ile kapattık. Ulusal gelirde 1,1 trilyon doları, kişi başına düşen gelirde ise 13 bin doları aşmış olduk. Satın alma gücü paritesine nazaran dünyanın en büyük 11. ekonomisiyiz.

2024’ün birinci çeyreğinde net ihracatın ekonomimize kıymetli katkı sağladığını ortaya koyuyor. İhracat bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 3.6 oranında artış gösterdi. Mart ihracatı ise 22 milyar 578 milyon doları buldu. Bu sayıyla en yüksek 3. Mart ayın ihracat bedeline ulaştık. İthalatta aylık azalış trendi devam ediyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı 1,3 puan artışla yüzde 75’i yakaladı. İhracatın da olumlu tesiriyle büyüme oranımızın yıl sonunda yüzde 4’e yaklaşacağına inanıyoruz.

Özellikle istihdam piyasamız güçlü bir ivme gösteriyor. Şubat ayı sayılarına nazaran istihdam yıllık bazda 1 milyon 156 bin artışla 32.4 milyona ulaştı. İşsizlik oranı yüzde 8,7 olarak gerçekleşti. Bizim de temel meselemiz hayat pahalılığı ile katmerleşen enflasyon baskısı. Emeklilerimiz başta olmak üzere enflasyonun fiyatlı bölümlerde yol açtığı sorunları biliyoruz. Kendimiz bedel ödesek dahi ülkemize, milletimize, gelecek kuşaklara bedel ödetecek her türlü popülist adımdan uzak durduk duracağız.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir