1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google, Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar (AMP) projesine değişiklikler getirdi

Google, Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar (AMP) projesine değişiklikler getirdi
0
Google, Tokyo’da düzenlenen AMP Conf 2019‘da, şirketin Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar (AMP) projesine bir dizi değişiklik ve yeni özellikler getirdiğini duyurdu. En kıymetli duyuru, AMP sayfalarının artık adres çubuğunda orjinal site URL’ini göstermesi lakin bu durum AMP özelliğini sevmeyen kullanıcılar için baş karıştırıcı olabilir.

Orjinal siteye erişim zorlaştı

Google aramalarındaki şimşek ikonuyla belirtilen bir AMP bağlantısına tıkladığınızda, aslında sitenin kendi sunucusundaki optimize edilmiş sayfaya yönlendirilmezsiniz. Bunun yerine, Google’ın kendi sunucularında (performansı artırmak için) depolanan önbelleklenmiş bir sürüm alırsınız ve en üstte bir çubuk ile istediğiniz durumda orijinal URL’i ziyaret edebilirsiniz.

Ancak yapılan değişikliklere nazaran Google aramalardan ziyaret edeceğiniz AMP sayfarlarında artık orjinal sitenin adresini (URL) göreceksiniz. Sorun, bu sistemde, bir sayfanın yepyeni versiyonunu ziyaret etmenin son derece sıkıntı olması ve kullanıcılar da bu durumdan şikayetçi. Çünkü yeni modelde sitenin normal sürümü için burayı tıklayın ibaresi yer almıyor. Kullanıcılar, ziyaret etmeye çalıştıkları sitenin alternatif bir sürümünü habersiz bir halde ziyaret edecekleri için, bu durumun açık bir formda belirtilmesi ve orjinal siteye yönlendirilmesi konusunda nasıl bir çalışma yapılacağı ise şimdilik bilinmeyen.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir