Yönetimde Teknik Beceriler Nelerdir? – Tanım ve Örnekler
Yönetimde Teknik Beceriler Nelerdir? - Tanım ve Örnekler
0

Teknik beceriler, özel görevleri yerine getirme bilgi ve becerileridir. Yönetimin, hat çalışanları ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi ve çabaları koordine edebilmesi için teknik becerilere sahip olması gerekir.

Tanımlanan Teknik Beceriler

Dört astınız, firmanın müşterilerinden biri için özel bir bilgisayar programı tasarlamak üzere olduğunu varsayalım. Test aşamasına kadar her şey güzel gitti ama test aşamasında programın çalışmadığını ve hata ayıklama çabalarının başarısız olduğunu keşfettiler. Neyse ki, bilgisayar programlama ile ilgili teknik becerilere sahipsiniz, böylece atlayabilir ve günü kurtarabilirsiniz.

Teknik beceriler, belirli bir alanla ilgili özel görevleri yerine getirmek için gereken bilgi ve becerileri içerir. Bu örnekte, alan bilgisayar programlamasıdır ve teknik beceriler, bilgisayar dilleri bilgisi, gelişmiş algoritmalar bilgisi veya bilgisayarın temel işlevleri ile ilgili montaj dilleri bilgisi gibi unsurları içerebilir.

Teknik Beceri Yönetimi Örnekleri ve Rolleri

Becerilerin gerekli olduğu başlıca alanlardan biri, veri analizidir. Veri analistlerinin bir yöneticisinin sadece verilerin nasıl analiz edileceğini değil, aynı zamanda nasıl saklanacağını, kodlanacağını ve alınacağını da anlaması gerekir çünkü veri analistleri tüm bu görevlerle meşgul olurlar. Bir yöneticinin, veri analistlerinin çabalarını koordine edebilmesi için ne yaptığını yeterince anlaması gerekir. Bir çift analist aynı sorunun farklı bölümleri üzerinde ayrı ayrı çalışıyor olabilir. Her biri yöneticinin birlikte çakmak zorunda kalabileceği bir parça üretir. Alternatif olarak, bir yöneticinin bir kişinin yaptığı işin, başka bir kişinin ne yaptığının girdisi olacağını bilmesi gerekir. Yöneticilerin ayrıca hangi analistlerin hangi görevlerde ve işin etkili bir şekilde dağıtılabileceğini daha iyi tespit edebilmeleri için yeterince güçlü teknik becerilere sahip olmaları gerekir.

Bir fast food ekleminde hamburger almak çok basit bir görev gibi görünebilir. Gerçek şu ki, askeriye yakın hassasiyetle yürütülen montaj hattı benzeri süreç için bir takım adımlar var. Eti pişirmekten satın almayı bitirmeye kadar her şey düzenlenir, ancak aksaklıklar olur. İyi teknik becerilere sahip bir yönetici, sistemi, hareketli parçalarını ve karmaşıklıklarını o kadar iyi anlayabilir ki ortaya çıkan birçok problemi çözebilir. Aslında, bazı yöneticiler o kadar güçlü becerilere sahiptir ki, montaj hattında ortaya çıkmadan önce demleme sorununu görebilirler ve önleyici tedbirlere girebilirler.

Bazen bir yöneticinin teknik becerileri özellikle diğer vasıflı işçilerin gözetimi ile ilgilidir. Örneğin, bir tren dağıtım görevlisinin trenlerin nasıl çalıştırıldığı hakkında genel bir anlayışa sahip olması gerekir. Bunun aksine planlama ve organizasyonla ilgili olarak, trenleri fiziksel olarak işletenlerden daha üst düzey teknik becerilere sahip olması gerekir. Bu nedenle, örneğin bir metropol hızlı transit sistemi için bir dağıtım görevlisinin, bir treni geciktirebilecek yolcu ile ilgili çeşitli vagaryerler, sinyallerin neden çalışmayabileceğini ve hatlarda inşaatın nerede olduğunu bilmesi gerekir. Bir dağıtım görevlisinin tüm trenlerin nerede olduğunu bilmesi ve trenin ‘küçük resim’ seviyesinde neler olup bittiğinin ışığında büyük resme bakabilmesi gerekir.

Makale Özeti

Teknik beceriler, alana özgü, özel görevleri yerine getirme bilgi ve becerileridir. Bu beceriler bir yöneticinin işi koordine etmesini, problemleri çözmesini, etkili bir şekilde iletişim kurmasını ve ayrıca yapılması gereken ön hat çalışması ışığında büyük resmi anlamasını sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir