Yönetimde Hale (Halo) Etkisi Nedir? Halo Etkisi Örnekler ve Kavram
Yönetimde Hale (Halo) Etkisi Nedir? Halo Etkisi Örnekler ve Kavram
0

Hale (halo) etkisi anlaşılması gereken önemli bir kavramdır çünkü analiz ve karar vermede hatalar yaratabilir. Konsept ilk olarak 1920 yılında psikolog Edward Thorndike tarafından geliştirildi. Bu makalede, hale (halo) efektinin ne olduğunu ve iş dünyasına uygulanmasını öğreneceksiniz. Türkiye’de Hale (Halo) etkisi ya da Halo etkisi olarak da kullanılabilmektedir.

Tanım

Halo etkisi bir alandaki bir kişinin, şirketin, markanın veya ürünün olumlu izlenimlerinin, başka alanlardaki düşüncelerini veya duygularını olumlu yönde etkileme eğilimidir. Bir tür bilişsel önyargıdır ve boynuz etkisinin tam tersidir. Halo etkisi, öznenin düzgün bir analizini bozar. Önceden tasarlanmış bir ön performans kavramına sahip olduğunuzda, gelecekteki analizlerde bir yanlılık yaratır. Halo etkisi, analizinizde bağımsız verilerin kullanılmasıyla önlenebilir.

Yönetimde Hale (Halo) Etkisi

Halo etkisi genellikle iş dünyasında ortaya çıkar ve genel olarak çalışanların, yönetimin ve işin performansının analizini olumsuz yönde etkiler. Halo etkisi, bir işletmenin bir yönünün başarısını tüm işletme üzerinde yanlış bir şekilde genelleştirebilir veya bir yönetici veya çalışanın iyi bir özelliğini genelleştirerek, o yöneticinin veya çalışanın tam etkinliğini varsayabilir.

Tersine, hale (halo) etkisi, bir zamanlar büyük olarak kabul edilen bir işletme, yönetici veya çalışanın belirli bir özelliğindeki hatayı yanlış bir şekilde suçlamanıza neden olabilir. Diğer bir deyişle, şirket performansı bir şirketin iş stratejisini, liderlerini, çalışanlarını, kültürünü ve diğer unsurlarını nasıl algıladığımızı şekillendirir. Aslında, performansın ‘nedeni’ olarak algıladığımız bazı şeyler gerçekten performansın ‘sonucu’ olabilir.

Halo Etkisi için Örnekler

Bazı örnekleri inceleyelim.

Diyelim ki şirketiniz son iki yıldır yeni bir sosyal ağ hizmeti geliştirmede son derece başarılı. Karlar artmaya devam etti ve pazar payı çeyrekte iki katına çıktı. Gazetelerin işletme bölümleri şirketinizi yenilikçi, vizyon sahibi, yalın ve aç olarak selamlıyor. Yönetimi parlak ve amansız adanmış olarak kabul edildi.

Ancak, son iki çeyrek oldukça hayal kırıklığı yarattı. Artık gazeteciler, analistler ve hissedarlarınız şirketinizin vizyonunu kaybettiğini, yenilikçi olmayı bıraktığını ve çok kayıtsız hale geldiğini iddia ediyorlar. Ayrıca yönetimin tembel ve ilhamsız olduğunu iddia ediyorlar. Ancak, suçlamaları destekleyecek nesnel bir veri yoktur. Halo etkisi nedeniyle analiz hatalıdır. Ne şirketin geçmiş başarısı ne de son problemler sadece kredi veya suçlama verilen az sayıdaki özellik ile ilgili değil.

Şimdi, bir oyun yazılımı şirketi için bir araştırma ve geliştirme ekibinin yöneticisi olduğunuzu varsayalım. İki yıl önce ekibiniz, yılın en yüksek hasılat yapan bilgisayar oyunu ve çok sayıda endüstri ödülü alan yeni bir oyun yarattı. Endüstri, oyunun yaratıcılarını parlak ve yenilikçi risk alıcılar olarak selamladı.

Ancak, ekibiniz tarafından geliştirilen bir sonraki oyun bir başarısızlıktı. Başarısızlığın nedeninin, ekibinizin önceki geliştirme yöntemlerinden çok riskli ve şikayetçi olması olduğuna inanıyorsunuz. Gerçekte, takım bu kez yenilikçi fikirlerle risk aldı. Siz ve diğerleri, birkaç özelliğe çok fazla önem verdiniz, bu da başarıya neden oldunuz ve daha sonra aynı özelliklerin başarısızlık üzerinde algılanan yokluğunu suçladınız.

Makale Özeti

Hale (Halo) etkisi, işletme yöneticilerinin ve analistlerin farkında olması gereken önemli bir analitik yanlışlık veya akıl yürütmedeki hatadır. Hale (Halo) etkisi Eğer genellemelere dayalı belirli çıkarımlar yapmak oluşur. Bu, iyi veya düşük performansın nedenlerinin doğru analizini bozar, çünkü önceki performansla ilgili önceden tasarlanmış genellemeler nedeniyle gelecekteki analizlerde yanlılığa yol açar. Hale (Halo) etkisi, analizinizde bağımsız verilerin kullanılmasıyla önlenebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir