1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Yeni kuşak PlayStation konsolu 2020 sonlarında hazır olacak

Yeni kuşak PlayStation konsolu 2020 sonlarında hazır olacak
0

Konsol üretim döngüsünün kısalması ile birlikte yeni jenerasyon konsolların piyasaya çıkış tarihi merakla bekleniyor. Sony ve Microsoft’un yanında yeni konsollar hayat verecek yarı özel APU için de AMD’nin hazırlıkları devam ediyor.

PS5 özellikleri ve fiyatı

Gelen bilgilere nazaran Sony’nin yeni PS konsoluna hayat verecek AMD yongalarının en erken 2020 sonbahar periyodunda hazır olması bekleniyor. Bu da yeni konsolun 2020 sonlarına gerçek duyurulması manasına geliyor.

Yeni konsollar için AMD mevcut 7nm mimarisindeki Zen 2 çekirdeklerini hazırlıyor. Bunlar esasen piyasada olan işlemciler. Başka taraftan grafik mimarisi 7nm sürecinde Navi 20 olarak belirlenmiş. Zati geçen yıl sonlarına gerçek da Navi 20 mimarisinin konsollar için ayrıldığı ve oyunculara alt düzey Navi 12 mimarisinin sunulacağı gündeme gelmişti.

Zen 2 ve Navi 20 grafik ünitesi ile birlikte 24GB GDDR6 bellek barındıracak olan sistem bunun 4GB’ını kendisine ayıracak. 2TB kapasiteli özel bir depolama belleği bulunan konsolun 499$ fiyat etiketine sahip olduğu argüman ediliyor.

Yonganın paketleme ve test sürecinin Advanced Semiconductor Engineering (ASE) ile Siliconware Precision Industries (SPIL) firmaları tarafından yapılacağı belirtiliyor. Üretim tarafı ise TSMC’ye ilişkin olacak. Kaynaklar gecikmenin sebebinin TSMC olduğunu söz ediyor çünkü firma Apple ile olan özel mutabakatı nedeniyle üretim bantlarının değerli kısmını ayırmış durumda. Özel yonganın verimli bir halde üretime geçmesi bu yüzden 2020 sonlarında olabilecek.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir