1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Yeni jenerasyon Xbox konsolu PlayStation 5’i geride bırakacak

Yeni jenerasyon Xbox konsolu PlayStation 5’i geride bırakacak
0
Sony ve Microsoft’un yakın bir devirde tanıtmaya hazırlandığı yeni jenerasyon konsollar bildiğiniz üzere şu sıralar oyun dünyasının en çok konuşulan mevzularından birisi haline geldi. Sony’den Mark Cerny, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada PlayStation 5 ile ilgili kimi donanım bilgilerini resmen onaylamış ve oyunseverleri heyecanlandırmıştı. Lakin bölümde konuşulan birtakım söylentiler yeni Xbox konsolunun PlayStation 5’i donanım manasında geride bırakacağını söylüyor.

Konuyla ilgili Twitter üzerinden bir açıklama yapan Seasoned Gaming kurucusu Ainsley Bowden,”Sektörden kimi isimler, Xbox ‘Anaconda’ konsolunun PlayStation 5’ten daha gelişmiş bir donanım sunacağı istikametindeki söylentileri şu anda onayladı.” tabirlerini kullandı.

Microsoft bildiğiniz üzere yeni kuşak için iki farklı Xbox konsolu üzerinde çalışıyor. Bu iki konsol şu anda “Anaconda” ve “Lockhart” kod isimleriyle anılıyor. Lockhart’ın görece düşük bir donanıma sahip olacağı ve rastgele bir disk şoförü barındırmayacağı belirtilmişti. Hasebiyle fiyatı da uygun olacak. Anaconda kod ismiyle anılan konsol ise tam manasıyla bir ‘donanım canavarı’ olacak ve bir disk şoförüyle gelecek.

Sony PlayStation’ın mimari lideri olan Mark Cerny, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada PlayStation 5’in 8K çözünürlük takviyesi, SSD depolama, ışın izleme teknolojisi ve geriye uyumluluk üzere özellikler sunacağını söylemişti. PlayStation 5, 7 nm Zen 2 mimarisini temel alan sekiz çekirdekli AMD Ryzen işlemci ve Radeon Navi grafik kartıyla gelecek. Konsolun 8-10 TFLOPs civarında bir performans sunması bekleniyor.

Şu anki söylentilere nazaran Xbox Anaconda’nın donanımı:

Xbox Anaconda – 499 dolar

CPU: Özelleştirilmiş AMD Zen 2 CPU 8 Çekirdek/16 İzlek ( 7nm)
GPU: Özelleştirilmiş 7nm Radeon Navi GPU (12 TFLOPs performans)
Hafıza: 16GB GDDR6
Depolama: 1TB NVMe SSD @ 1GB/s+ bandwidth
API: DirectX Raytracing + MS AI 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir