1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Yayıncıların %83’ü perakende medya yatırımına bakıyor

Yayıncıların %83’ü perakende medya yatırımına bakıyor
0

Yayıncıların %83’ü web sayfalarına ürün yerleştirerek perakende medya reklam harcamalarından yararlanmayı ve site dışı kampanyalar için daha fazla envanter fırsatı yaratmayı merak ediyor.

Bu, ticari medya şirketi Criteo tarafından 1000’den fazla marka, ajans, perakendeci ve yayıncının katıldığı küresel bir araştırmaya göredir.

Perakende medya ekosisteminde pek çok platform ve sağlayıcının çalıştığı ‘The Great Defrag: ticaret medyası 2024’te reklamları nasıl birleştirecek’, tüm oyuncuların ve tüm bölgelerin bakış açılarını perakende medyanın bir sonraki seviyeye nasıl ilerletileceğine dair tutarlı bir hikayede bir araya getirdi .

Temel bulgular arasında ajansların (%93), markaların (%88) ve perakendecilerin (%89) ezici bir oranı, perakende medyasının 2023’teki kârlılıkları üzerinde güçlü veya olumlu bir etkisi olduğunu söyledi. Aslında reklamverenlerin %79’u Üzerinde anlaşmaya varılan perakende medya harcaması, satış açısından diğer kanallardan daha etkilidir.

Veriler aynı zamanda perakende medyasının tamamen sponsorlu ürün reklamlarının ötesinde nasıl geliştiğini de gösteriyor. Genel olarak markaların ve ajansların %85’i, perakende medyasının dönüşüm hunisinin üst kısmındaki marka farkındalığını artırma yeteneğinin giderek güçlendiği konusunda hemfikir.

Criteo’nun gelir sorumlusu Brian Gleason şunları söyledi: “Reklamverenler, yayıncılar ve perakendeciler bu yeni medyadan tam olarak yararlanmak istiyor ve misyonumuz bunu mümkün olduğunca basit hale getirmektir. Tüm tarafların perakende medyayı başarılı bir şekilde alıp satması ne kadar kolay olursa, bu 100 milyar dolarlık pazar fırsatının potansiyeline o kadar hızlı ulaşırız.”

İleriye baktığımızda, yayıncıların %69’u önümüzdeki 12-18 ay boyunca perakende medya gelirine öncelik verecek. Bu, şu anda hem tesis içinde hem de tesis dışında perakende medyaya yatırım yapan markaların %56’sı ve ajansların %47’si için iyi bir haber. Diğer bir çeyrek (%24 markalar, %25 ajanslar) yalnızca şirket içi yatırım yapıyor ancak gelecekte şirket dışına da yatırım yapmayı planlıyor.

Perakendecilerin %51’i tesis dışı talepleri karşılamak için bu alana yatırım yapmaya öncelik verirken, %43’ü aynı zamanda fiziksel mağazalardaki dijital ekranlar ve satış noktası vitrinleri gibi mağaza içi perakende medya taleplerini karşılamak için çalışıyor.

Gleason şunları söyledi: “Sonuçta perakende medyası tüketicinin tüm yolculuğunu taklit etmek zorunda. Sponsorlu ürünler ve site içi görüntülü reklamların yanı sıra, site dışı ve mağaza içi kararları etkilemek ve yönlendirmek açısından önemli bileşenlerdir. Perakende medyası dönüşüm hunisinde yukarı doğru ilerledikçe, marka pazarlaması ve performans pazarlaması gibi yeni talep kaynaklarının karışıma eklenmesi gerekiyor.”

Adreslenebilirlik çağına girerken herkesin ihtiyaç duyduğu kaynak birinci taraf verileridir. Benzersiz bir hedef kitleye ve para kazanma stratejisine sahip her şirket, yeni bir gelir akışı ekleme potansiyeline sahiptir. Aslında markaların %58’i ve ajansların %51’i perakendenin ötesinde, havayolları, oteller ve finansal hizmetler gibi ticaretin yönlendirdiği diğer sektörlerin dijital ayak izlerinden daha fazla para kazanmasını istiyor.

Birinci taraf verilerinin yeni sektörlerdeki bu daha geniş aktivasyonu, perakende medyanın bir evrimi olan ‘ticaret medyası’ kategorisini farklılaştıran şeydir. Markalar ve ajanslar halihazırda bu kategoriye daha fazla harcama yapmayı planlarken, masada hâlâ yer var. Marka ve ajansların %45’i, perakende medyasına benzer birinci taraf verileri ve kapalı döngü özellikleri sunan perakende dışı sektörlere yatırım yapma fırsatlarını arayarak 2024 hedeflerine ulaşmayı planladıklarını söylüyor.

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir