1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Yabancı uzmanlardan TCMB faiz tahmini

Yabancı uzmanlardan TCMB faiz tahmini
0

Yabancı uzmanlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 25 Nisan toplantısında alacağı faiz kararına ait değerlendirmelerde bulundu.

Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, “Mevcut TCMB Lideri’nin güvenilirliğini ve bağımsızlığını pekiştiren mart ayındaki beklenmedik faiz artırımının akabinde bu faiz artışının liraya olumlu tesirini göz önünde bulundurursak TCMB bu kararın bundan sonra Türk iktisadına nasıl yansıdığını görmek isteyebilir” dedi.

Liranın bir müddet istikrara kavuştuğunu, en azından kıymet kaybı suratının yavaşladığını belirten Mufteeva, münasebetiyle Dövizdeki olumlu trendin ileriki aylarda yurt içi fiyatlardan kaynaklanan baskıların bir kısmını hafifletmesinin beklendiğini tabir etti.

Mufteeva, nisan ayına ait enflasyon bilgileri 3 Mayıs’ta açıklanacağı için fiyat dinamiklerindeki bu uygun eğilimin teyit edilmesini beklemenin mantıklı olabileceğini aktardı.

Öte yandan, irtibat ve ileriye yönelik kelamla yönlendirmenin açıkça şahin olabileceğini lisana getiren Mufteeva, bu faktörler göz önüne alındığında mevcut durumun devam edeceği ve faizlerin sabit bırakılacağı öngörüsünde bulundu.

“Liranın, ikinci ve üçüncü çeyrekte güçlenmesini bekliyoruz”

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin siyaset faizini yüzde 50’de sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın, Washington’da yaptığı açıklamadaki “En büyük önceliğimiz enflasyonla uğraş ve piyasa şartlarına bağlı olarak mümkün olduğu kadar rezerv biriktirmek” tabirlerini anımsatan Drimal, yılın ikinci çeyreğinde liranın cazibesinin artabileceğini kaydetti.

Turizm döneminin sürat kazanmasının akabinde cari süreçler hesabındaki mevsimsel düzgünleşme ve TCMB’nin mali sıkılaştırmasının tesiriyle de liranın desteklenebileceğini vurgulayan Drimal, “Liranın, ikinci ve üçüncü çeyrekte güçlenmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir