1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Sanayici vize sorunu için çözüm istedi

Sanayici vize sorunu için çözüm istedi
0

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, Odanın Nisan ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, orta mallarındaki yüksek fiyat artışlarının üretimde aksamalara yol açtığını bildirdi.

Reel bölümün yüksek faiz şartlarında krediye ulaşmada sorun yaşadığını lisana getiren Ardıç, “Diğer taraftan ticari kredi kartı limitlerinin sonlandırılması biz sanayicileri güç durumda bırakmıştır. Limitlerin tekrar gözden geçirilerek revize edilmesi sanayicilerin nakit gereksinimine bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Vergi borçlarının ertelenmesi ya da taksitlendirilmesinin gerçek kesimin üretime devam edebilmesi için hayati değere sahip olduğunu belirten Ardıç, yaşadıkları vize meselesine da dikkati çekti.

Sanayicilerin vize kuyruklarında bekletildiğini ve birçoğunun yurt dışına çıkışta vize alamadığını söyleyen Ardıç, şöyle devam etti:

“Malların özgür dolanımı için karşılıklı imza atıyoruz, mallarımızı özgür dolaştırıyoruz fakat bunları üreten sanayicilerimiz sonda bekletiliyor. Bu uygulama, biz endüstriciler için ‘tarife dışı engel’ halini almıştır. Orta Vadeli Program’da 2026 yılı için 305 milyar dolar ihracat maksadı ortaya konuldu. Bizler yeni pazarlara açılamazken, fuarlarda eserleri sergileyip pazarlayamazken bu amaca nasıl ulaşılması bekleniyor. Artık vize meselemiz finansman meselesinin çok daha önüne geçti. Gerekirse teminat mektubu verelim, devlet garantörlük yapsın, gerekli teşebbüslerde bulunularak artık bu sorun nihayetlensin.”

Ardıç, bilhassa direkt yabancı yatırımlar için itimat tesisisin değer taşıdığına işaret ederek, mevcut siyasetin eş güdümlü ve yapısal ıslahatlarla da desteklenerek uygulanmasıyla Türkiye’ye dış sermaye girişlerinin hızlanacağını lisana getirdi.

Üniversite mezunu sayısının ve “mavi yakalı” emekçi açığının süratle arttığını belirten Ardıç, istihdam siyasetinin buna nazaran şekillendirilmesini istedi.

Ardıç, sağlıklı bir enflasyon patikasına girebilmek için kamu harcamalarının kısılması gerektiğini de söz etti.

“Ekonomik program ‘çok yönlü’ bir yaklaşımla yine şekillendirilmeli”

Odanın, Türkiye’nin en büyük teknoloji üssünü kurmak için birinci adımı attığını söyleyen Ardıç, şunları kaydetti:

“Ülkemizin ihracat katma kıymetini artıracak vizyon projesi ‘ASO Ankara Teknoloji Üssü’ için harekete geçtik, Temelli Sanayi Havzası’nda 1,2 milyon metrekare alanda kurulması planlanan üs, sanayi ile teknoloji tabanlı girişimciliği bir ortaya getirecek. Burada AR-GE ve inovasyon süreçleri direkt üretime yönelik yapılacak. Türkiye’nin en büyük teknoloji üssüyle ülkemizin yüksek katma pahalı bir iktisada kavuşması için gerekli dönüşümün hızlanacağına inanıyor ve heyecanlanıyorum.”

Ardıç, Türkiye’nin tasarruf, bütçe ve dış ticaret açığı verdiğini belirterek, “Türkiye’nin ekonomik programı, mevcut ekonomik şartlar, milletlerarası faktörler ve toplumsal dinamikler ile birçok etkeni dikkate alarak çok taraflı bir yaklaşımla tekrar şekillendirilmelidir. Ayrıyeten, bu programın uygulanması sürecinde iştirakçi bir yaklaşım benimsenerek, farklı paydaşların görüşleri dikkate alınmalı ve ortak akılla toplumsal uzlaşı sağlanmalıdır” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir