1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Web Kullanılabilirlik Testi: Standartlar, Tanım ve Araçlar

Web Kullanılabilirlik Testi: Standartlar, Tanım ve Araçlar
Web Kullanılabilirlik Testi Standartlar, Tanım ve Araçlar
0

Bu makalede, web kullanılabilirliğinin ne olduğu, hangi standartların gözlemlenmesi gerektiği ve web sitelerinde veya web uygulamalarında kullanılabilirliği test ederken kullanılacak mevcut araçlara bakacağız.

Web Kullanılabilirlik Testi nedir?

Web Kullanılabilirlik Testi, bir web sitesini hedefleyen kullanıcıların veya ziyaretçilerin işlevlerine nasıl tepki verdiğini incelemek ve analiz etmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlik kümeleridir. Başka bir deyişle, bu bir web sitesinin simüle edilmiş kullanıcı deneyimini doğrulamaktadır.

Bir örneğe bakalım: Gabiz Web’leri, yerel olarak üretilen takılmaktadır satışlarını artırmak için İmren tarafından yeni bir e-ticaret sitesi kurmak üzere sözleşme imzaladı. Daha önce kurulmuş olan bir web sitesi, sorunlardan köpürdü, dolayısıyla yeniden inşa etme kararı.

Gerektiğinde, yeni site İmren tarafından paylaşılan özelliklere göre inşa edildi. Bununla birlikte, Gabiz Webs politikasının bir parçası olarak, sitenin aşağıdakiler arasında belirlemek için bazı testlerden geçmesi gerekecektir:

 • Tüm URL’lerin bağlı ve çalışır durumda olduğundan emin olmak.
 • Tipografik hatalardan arınmış olduklarından emin olmak için tüm web sayfalarını kanıtlamak.
 • Envanter yönetim sistemi modülü aracılığıyla sergilenen tüm ürünlerin doğru bir şekilde yönetildiğinden emin olmak.
 • Alışveriş sepeti ve ödeme sistemi etkin çalışması.
 • Dropship teslimat hizmeti.
 • İmren tarafından şirket ile paylaşılan şartname belgesinde belirtilen diğer özellikler.

Bunlar, belirtilen tüm özelliklerin etkin ve çalışır durumda olmasını amaçlayan işlevsel test öğeleridir. Bununla birlikte, firmanın hala web sitesini ziyaret eden müşterilerin siteyi nasıl bulduğunu ve onlar için ne kadar kolay olduğunu test etmesi gerekiyor. Buna web kullanılabilirlik testi denir.

Web kullanılabilirlik testi ekip için büyük önem taşıyor çünkü inşa edilen e-Ticaret platformunun müşteriler için ne kadar kabul edilebilir olduğunu ve İmren’in işinin iyi inşa edildiğinde ne kadar başarılı olacağını özetliyor.

Farklı e-Ticaret platformları arasındaki sert rekabet göz önünde bulundurulduğunda, ürünlere bağlı maliyetlere bakılmaksızın, müşteri her zaman işlevselliği diğerine kıyasla kullanılabilir olduğunu düşündüğü bir web sitesine sadık kalacaktır.

Web Kullanılabilirlik Testi Sırasında Uyulması Gereken Standartlar

Şimdi, bir web sitesini kullanılabilir yapan nedir ve bunlar nasıl test edilir? Basit, ölçülecek metrikler ve uyulması gereken standartlar vardır, örneğin:

İyi Kullanıcı Arayüzü

İyi bir kullanıcı arayüzü tasarlamak, kullanıcının kişiliğini dikkate almanızı ve sitenin görüntüleneceği cihaz ekranını beklemenizi gerektirir. Web trafiği bu gün mobil cihazlardan en yüksek olduğu için, web sitesinin ekran boyutu değişikliklerini tanıyacak şekilde biçimlendirilmesini sağlamak çok daha iyi olacaktır.

Gezinme Kullanılabilirliği

Gezinme, bir web sitesi tasarımının içerikten sonraki önemli bölümünü oluşturur. İyi bir navigasyon sistemi olmayan bir web sitesi, kullanıcıların ve ziyaretçilerin gerekli bilgileri aramak veya bu ziyaret için amaçlarına ulaşmak için sayfadan sayfaya geçmesini zorlaştıracaktır. Kötü bir gezinme, sitenin kullanımından vazgeçilmesine neden olur.

Arama kutusu

Arama kutusu özelliği, özellikle bilinen anahtar kelimeleri kullanan belirli ürünler için kullanıcıların ve ziyaretçilerin zaman kaybı olmadan kolayca bilgi bulmasını kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.

İçerik Yararlılığı

Ziyaretçilerin faydalı içerik sunması sağlanmalıdır. Hiç kimse bir siteyi ziyaret etmek ve içeriğini kendisi için yararlı bulmak istemez. Kullanıcı deneyimini geçersiz kılmaktadır.

İçeriği Destekleyen Görseller

Bir web sitesinde yayınlanan makalelerin eşleşen bir resmine sahip olmak, daha uzun kelimelere olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur ve bir sitenin kullanıcı dostu olmasını geliştirmektedir.

Web Kullanılabilirlik Testi için Kullanılabilir Araçlar

Bir web kullanılabilirlik testi yapmak için, testi doğrulamak üzere mevcut en iyi aracı seçebilmeniz için web tasarımının hangi bölümünün test edildiğini bilmeniz gerekmektedir.

Web kullanılabilirlik test alanlarına ve bunu kolaylaştırmaya yardımcı olacak araçlara örnekler verilmiştir.

Anketler

Anketlerin kullanımı yoluyla, test kullanıcılarının geri bildirimleri, kullanıcıları bir web sitesinde test edilecek belirli işlemlere yönlendirmeyi amaçlayan iyi yapılandırılmış bir soru-cevap oturumu yoluyla yakalanabilir.

Test Etme’yi tıklayın

Bu, web sitenize gelen bir kullanıcının veya ziyaretçinin kullanıcı arayüzü ile nasıl etkileşime girdiğini analiz etmeye ve yakalamaya yardımcı olur. Tanımlı bir görevi gerçekleştirmek için arayüze nereden tıklayacaklarını anlamaya yardımcı olur.

Web Testleri

Bu, web sitesinin gezinme aracını kullanıcı arayüzünde, kullanıcının bağlantıları ve düğmeleri bulmasının ne kadar kolay olduğunu, bir hedefe ulaşmak için gereken adımların sayısını ve sitede nasıl arama başlatabildiğini test etmeye yardımcı olur.

Kart Sıralama

Bu, web sitesinin bilgi mimarisinin ne kadar etkili olduğunu araştırmaya yardımcı olmaktadır. Kullanıcıların bilgilerini kolay ve erişilebilir bir biçimde nasıl yönettiğini veya düzenlediğini keşfetmeye yardımcı olmaktadır. Sonuçlar, web tasarımcısına, oluşturulan web sitesinde bilgileri görüntülemek için en çok tercih edilen yol konusunda rehberlik etmektedir.

Tıklama Takibi

Bu, bir web sitesinde en çok ziyaret edilen veya kullanıcıların veya ziyaretçilerin dikkatini en çok çeken alanların yakalanmasına yardımcı olmaktadır. Bunu bilmek, tasarımcının bu alanı daha görünür hale getirmeye daha fazla odaklanmasını ve mümkünse bu sayfalara daha fazla odaklanma nedenine bağlı olarak başarıyı diğer web sayfalarında çoğaltmasını sağlamaktadır.

Oturum Kaydedici

Bu, bir web sitesinde kullanıcıların veya ziyaretçilerin oturumlarının kaydedilmesine yardımcı olmaktadır. Ziyaret edilen her web sayfasını, sayfaların nasıl kaydırıldığını, tıklanan bağlantıları, her sayfada harcanan zamanı ve yapılan diğer işlemleri kaydetmektedir. Sonucun gözden geçirilmesine ve analiz edilmesine ve gerektiğinde düzeltilmesine yardımcı olmak için bu daha sonra tekrarlanmaktadır.

Form Test Cihazı

Formlar, kullanıcıların ve ziyaretçilerin web sitelerindeki ayrıntılarını yakalamak için kullanılmaktadır. Arıza yaparlarsa, bunun olması zorlaşmaktadır. Formları test etmek, tasarımcının bir web formuyla ilgili bir sorunun nerede olduğunu anlamasını sağlamaktadır. Bu, tasarımcının test aracı aracılığıyla alınan geri bildirimleri kullanarak denemesini ve düzeltmesini sağlamaktadır. Araç, her form için harcanan zaman yükünü ölçer, hangi alanın doldurulması en fazla zaman alır ve farklı ekran boyutlarında nasıl görüntülenir.

Müşterinin Sesi

Anket gibi, müşterinin sesi de daha sonra incelenmek üzere müşterinin web sitesindeki özellikler veya kullanıcı deneyimleri hakkındaki geri bildirimlerini kaydetmektedir.

Makale Özeti

Web Kullanılabilirlik Testi, kullanıcılar veya ziyaretçiler tarafından ziyaret edilen web sitelerinin kullanıcı deneyimi raporlarının doğrulanmasına yardımcı olur ve ziyaretlerinin amacını gerçekleştirme kolaylık düzeylerini ölçmeye yardımcı olur.

Örnekte, Gabiz Webs’in bir e-Ticaret web sitesi oluşturduktan sonra, müşterilerin sitedeki ürünlere erişme kolaylığını ölçmek ve sonuç olarak daha önce herhangi bir kusuru düzeltmek için test etmeye tabi tutulduğunu gördük.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir