1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

E-ticaret Fiyatlandırması: Tanım ve Strateji

E-ticaret Fiyatlandırması: Tanım ve Strateji
E-ticaret Fiyatlandırması Tanım ve Strateji
0

E-Ticaret fiyatlandırması, özellikle aşırı rekabet eden veya müşterileriyle bağlantısı olmayan çevrimiçi işletmeler için kafa karıştırıcı ve belirsiz olabilir. Fiyatlandırma stratejilerinizi ayarlamak için buradaki adımları kullanın.

MSRP : Liste Fiyatı : Üreticinin önerilen perakende fiyatı veya önerilen perakende fiyatı veya bir ürünün önerilen perakende fiyatı olarak da bilinen liste fiyatı, üreticinin perakendecinin ürünü satmasını önerdiği fiyattır.

E-Ticaret Fiyatlandırmayla İlgili Temel Bilgiler

Fiyatlandırma çoğu şirket için zorlu bir projedir. Online işletmeler için muhtemelen daha da karmaşıktır. E-Ticaret, çevrimiçi pazarlama ve tüketicilere satış, şirketlerin fiyatları belirlemesi için bazı zorluklar yaratıyor. Perakende modeli, üreticinin önerdiği perakende fiyatı olan MSRP’yi öneren üreticilere dayanmaktadır. Bazı perakendeciler bu fiyatı indirebilir, ancak MSRP tüketicilere sunulan satış tutarı için önerilen standart bir fiyattır. Ancak, çevrimiçi perakendeciler indirim ve özel teklifler konusunda daha agresif olmuştur. MSRP, çevrimiçi olarak çok az güce sahip çünkü perakendeciler daha küçük bir fiyatla ürün satıyor ve hacim farkını telafi ediyorlar.

Çevrimiçi perakendecilerin fiziki mağazalarından daha az masrafı vardır. Tipik olarak, perakende satış alanı, perakende satış çalışanları ve pahalı bir mağazası yoktur. Çevrimiçi çalışmak oldukça ucuzdur. Envanter için depo alanı perakende alanından çok daha az maliyetlidir, nakliye çalışanları siparişleri hızlı bir şekilde halledebilir ve nakliye maliyetleri genellikle müşterilere aktarılır. Sonuç olarak, çevrimiçi perakendeciler daha düşük fiyatlar sunabilir. Daha fazla rakip ile fiyat indirimi norm haline geldi. Bu nedenle, rekabetçi bir çevrimiçi fiyat belirlemek zor olabilir.

E-Ticaret Fiyatlandırmasını Belirleme Stratejileri

Fiyatlandırma stratejisi oluşturmak, yalnızca en düşük fiyatı sunmaktan daha fazlasıdır. Fiyat bir faktördür, ancak satın alma işlemi yaparken tüketicilerin dikkate aldığı diğer ilgili etkiler de vardır. Bir fiyatlandırma stratejisi birkaç faktörü göz önünde bulundurur:

1. Benzersiz özellikleri: Ürünlerinizi ve işinizi farklı kılan nedir? Tüketiciler güvendikleri ve bağlı oldukları şirketlerle iş yapmak istiyor.

2. Diğer tüketicilerden alınan puanlar: Diğer müşteriler şirketinizden satın aldıklarından, özellikle de yeni müşterilerin baktığı belirli ürünlerden memnunsa, diğerlerinin bu ürünleri satın alma olasılığı daha yüksektir. Aslında, iki çevrimiçi perakendeci aynı ürünü sunuyorsa, olumlu yorumlara sahip perakendeci, şirketin fiyatları daha yüksek olsa bile satışı kazanacaktır. Tüketiciler görülmeyen bir ürün görüşü satın alma riskiyle karşı karşıyadır. Diğer alışveriş yapanlardan olumlu bir inceleme okumak, güvenlerini arttırır ve onları bir satın alma işlemi yapmaya teşvik eder. Bir satın alma işleminden emin olmak, en düşük fiyata sahip olmaktan daha önemlidir.

3. Mükemmel Hizmet: Müşterinizin çevrimiçi alışveriş yaptığı için soruları olabilir veya yardıma ihtiyacı olabilir. Müşterilerinize hızlı ve kibarca yanıt vermek için bir süreç oluşturun. Tepki süreniz ne kadar hızlı olursa, tüketici ile daha fazla güven kazanırsınız. Alışveriş yapanlar, güvendikleri bir şirketten satın almak için daha yüksek bir fiyat ödeyecek. Hizmet genellikle düşük fiyattan daha önemlidir.

Nordstrom’s, yüksek kaliteli hizmet için itibar yaratan bir şirketin en iyi örneğidir. Düşük fiyatlı bir perakendeci değil. Tüketiciler, satın alma işlemleriyle ilgili bir sorun olup olmadığına bakılacağını bildikleri için daha fazla ödeme yapmaya isteklidir. Bu güven, müşteriler çevrimiçi satın alırken ve mağazadaki çalışanlarla yüz yüze deneyimi olmadığında daha da önemli hale gelir. Müşteri hizmetleri politikalarınızın müşterileri desteklediğinden ve güven oluşturduğundan emin olun.

4. Adil ve makul fiyatlar: E-ticaret fiyatlandırma stratejinizin bir parçası olarak rakiplerinizin benzer ürünler için ne kadar ücret aldığını bilin. En düşük fiyatları almak zorunda değilsiniz. Siz de en yüksek ücreti almak istemezsiniz. Kâr kazanmanıza izin veren, ancak müşterilerin sizden satın almasını engellemeyecek adil ve makul bir orta nokta bulun.

5. Müşteri dostu bir iade politikası olması: Fiyatlandırma stratejinizin bir yönü olarak, iade politikanız ne kadar iyi olursa, ücretlendirebileceğiniz daha yüksek fiyatlar. Memnun kalmazlarsa veya ihtiyaçlarına uymazlarsa ürünü iade edebileceklerinden emin olan müşteriler, güvenlik için daha yüksek bir fiyat ödemeye daha istekli olacaktır. Cömert bir iade politikası müşterilerinizin bakımını ve ürünlerine bağlılığınızı gösterir. Gerçekte, çoğu müşteri nadiren bir iade politikası kullanır. Ancak, çevrimiçi satın alımlar için iade politikasına sahip olmak, tüketicinin çevrimiçi mağazanızdan alışveriş yaparken daha güvenli hissetmesine yardımcı olur.

Makale Özeti

E-ticaret fiyatlandırması kafa karıştırıcı olabilir. Bununla birlikte, bu makalede beş basit adımı kullanmak, kâr elde etmenizi sağlayacak adil fiyatlar sunmanıza yardımcı olabilir. E-ticaret fiyatlandırma hakkında, şunları unutmayın: benzersiz özellikleri, diğer tüketiciler, gelen derecelendirme, mükemmel hizmet veren fuara ve uygun fiyatlarla sunan ve bir müşteri dostu iade politikası sahip olması. Bu öğeler, çevrimiçi öğelerinizi fiyatlandırmak ve işletme hedeflerinizi desteklemek için stratejiler oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir