1. Anasayfa
 2. İşletme

WhatsApp Pazarlama Nedir? Whatsapp Marketing Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Pazarlama Nedir? Whatsapp Marketing Nasıl Kullanılır?
0

Sosyal medya pazarlaması ifadesini duyduğunuzda ilk akla gelen WhatsApp olmayabilir, ancak Facebook’tan sonra dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması ve dünyanın en popüler ikinci sosyal medya ağı olduğu göz önüne alındığında kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekir .

WhatsApp Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?
Whatsapp Dünyada Kullanım Ağı

180 ülkede 1,5 milyardan fazla insan WhatsApp kullanıyor. Birçoğu mevcut müşterinizdir ve birçoğu onlara ulaşırsanız müşteriniz olabilir.

Fakat,

Diğer sosyal medya pazarlama kanallarının aksine, WhatsApp kitle pazarlaması için değildir. Mesajları yabancılara yayınlayamadığınız için sınırlı kişilere yemek servisi veriliyor.

Ancak aynı platform, teklifinizi kişi listenizde bulunan kişilere pazarlamak ve ilişki pazarlama stratejilerinizi büyük ölçüde uygulamak için de kullanılabilir.

Pekala, işte WhatsApp pazarlamasının tüm inceliklerini ve bununla nasıl başlayabileceğinizi açıklayan detaylı bir rehber.

WhatsApp Nedir ve Nasıl Çalışır?

WhatsApp, internet arama özelliği ve sesli / görsel durumlar ve metinsel biyografi eklemek gibi sosyal ağ oluşturma özelliği de sunan, Facebook’un sahip olduğu ücretsiz ancak güvenli bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

Genellikle akıllı telefonun yerel arama ve manifatura servisine en iyi alternatif olarak kabul edilen WhatsApp, 2009’da piyasaya sunulduğundan bu yana Asya ve Avrupalı ​​sakinler için bir nimet olarak karşımıza çıktı. Güney Amerika ve Asya, telefon hatları üzerinden kısa mesaj göndermek, ABD’de WhatsApp piyasaya girmeden önce bile uzun süre serbest kaldı. Bu nedenle, uygulamayı indirmek ve kullanmak için çok fazla teşvik edici olmadı.

WhatsApp’i Kimler Kullanır?

Kullanıcılarını (ve hedef kitlenizi) daha iyi anlamak için bazı WhatsApp istatistikleri.

 • 180 ülkede 5 milyar aktif kullanıcı
 • Hindistan, 400 milyondan fazla kullanıcısı ile WhatsApp için en büyük pazar. Brezilya, 120 milyondan fazla kullanıcısı olan ikinci büyük olarak yerini almaktadır.
 • 500 milyon kullanıcı günlük WhatsApp statüsünü ekledi.
 • 3 milyon şirket WhatsApp Business kullanıyor.
 • WhatsApp mesajları % 70’in üzerinde bir açıklığa sahiptir .

WhatsApp Pazarlama Nedir ve Nasıl Kullanabilirsiniz?

Tıpkı Facebook, Twitter, LinkedIn ve hatta Youtube gibi markalar da müşterilerine tekliflerini pazarlamak için WhatsApp kullanıyor. Ancak bu sosyal medya kanallarından ve hatta SMS kanallarından farklı olarak, WhatsApp kimsenin kitlesel pazarlara bilinmeyen bağlantılara izin vermez.

Ancak bu, insanların tekliflerini platformda pazarlamasını engellemedi. Küçük işletmeler, kendileriyle iyi ilişkiler geliştirmek için özel gruplar ve yayın listeleri hazırlayarak tekliflerini özel müşterilerine pazarlamaktadır. Ancak, çalışma manuel olarak yapılır ve birden fazla yayın listesi ve grubu WhatsApp olarak oluşturulur; yalnızca grup ve yayın listesi başına 256 kişi eklemenizi sağlar.

Orta ve büyük ölçekli işletmeler ise, siparişlerinin durumu hakkında bilgi vererek, müşteri geri bildirimlerini alarak ve hatta düzenli güncellemeler göndererek, müşterilerini memnun etmek için yeni premium WhatsApp Business API’sini kullanıyor. WhatsApp API’sine gelince kullanıcı sayısında bir sınır yok ve mesajların çoğu otomatik.

Bunun yanı sıra, birçok kişi potansiyel müşterilere ulaşmak için WhatsApp’ı kullanıyor çünkü bu platformdaki mesajlar en iyi açık oranına sahip.

WhatsApp Pazarlamasını Avantajınıza Kullanma

Buradaki görev, müşterilerin olağan mesajlaşma alışkanlıklarını engellememekle birlikte en çok kullanılan sosyal medya ağından yararlanmaktır.

Fırsat şu ki, sektörünüzde WhatsApp pazarlamasının öncüsü olabilirsiniz.

İşte bununla ileriye doğru nasıl gidiyorsunuz?

WhatsApp İşletme Varlığını Ayarlayın

Teklifinizi pazarlamak için ne yaparsanız yapın, kişisel WhatsApp hesabınızı kullanarak yapmayın.

Şirket Facebook tarafından satın alındığından beri, WhatsApp hizmetine iki eklenti başlatarak işletmelere kapılarını açtı.

 • WhatsApp Business Uygulaması – Küçük ve orta ölçekli işletmeler için web sitelerini, çalışma saatlerini ve e-postalarını gösteren kendi profillerini oluşturmak, sohbet gruplarını entegre etmek ve hoş geldiniz ve uzak mesajları otomatikleştirmek için. WhatsApp İş Uygulamasını kullanmak tamamen ücretsizdir. Ancak, sohbetleri entegre etmek için üçüncü taraf hizmetleri kullanıyorsanız, bazı masraflara tabi olabilirsiniz.
 • WhatsApp Business API – Müşterilerine otomatik güncelleme ve bildirim göndermek isteyen büyük işletmeler ve finans kurumları için. Bu, Facebook İş Ortaklarından biriyle ellerine katılmalarını ve gönderdikleri mesajları ödemelerini gerektirir. (Evet, WhatsApp bu şekilde para kazanıyor .)

WhatsApp İş Uygulaması mı yoksa WhatsApp İş API’sı mı seçtiğiniz tamamen tamamen ihtiyaçlarınıza ve operasyonunuzun boyutuna bağlıdır. WhatsApp Business API kullanıyorsanız, isminizin yanında yalnızca doğrulanmış bir onay alabilirsiniz.

Müşterileriniz WhatsApp’te Size Abone Oldu, Şimdi Ne Olacak?

Kampanya için Özel Bir Ekip Hazırlama

Hedef kitlenize soru sorma seçeneği verdiğinizde, yüzlerce veya binlerce kişiye aynı anda cevap vermeye hazır olun.

İpucu: WhatsApp üzerinden iletişimi kontrol eden bir ekibi hazırlayın.

Farklı Bir Marka Sesi ve Tonellik Geliştirme

Unutma, bu kişiyle konuşan bir birey değil, marka. Ekibinizi, gönderdikleri her mesajda şirketinizin marka kişiliği ile aynı hizada olacak şekilde eğitdiğinizden emin olun .

Mesaj Göndermek için Doğru Zamanı Seçme

Hedef kitlenizin mesajınıza en çok yanıt vermesi ve bu mesajla iletişim kurması ve mesajlarınızı yalnızca o zaman göndermesi için en iyi zamanı bulun.

Kitlenizi Yanıt Vermek İçin Eğitme

WhatsApp iki yönlü bir iletişim kanalıdır ve bu şekilde kullanmaya odaklanmalısınız. Mesajlarınızı yanıtlamak için kitlenizi eğitin. Size cevap vermede bir teşvik olduğunu hissetmelerini sağlayın.

Yalnızca cevaplayan kullanıcıların katılabileceği küçük eşantiyonlara ev sahipliği yapın . Hedef kitlenizin ilgilendiği ve sorularına cevap vermeyi önerdiği konular hakkında fikir verin.

Bu, markanın ürün tanıtım ve satışından daha fazlası olduğunu hissettirir.

Sadece Metine Odaklanmayın

Müşterileriniz sizinle iletişim kurmak için numaranızı kişi listelerine kaydettiğinden, WhatsApp durumunuzu ve biyografinizi görebileceklerdir. Bunları zaman zaman güncellediğinizden ve bütüncül pazarlama stratejilerinizi yürütmek için kullandığınızdan emin olun.

Bunun yanı sıra, pazarlama iletilerinizi gönderirken veya kitlenizle iletişim kurarken metne sadık kalmadığınızdan emin olun. WhatsApp görüntü, video, GIF, konum ve hatta dosya göndermenize olanak sağlar. Daha ilgi çekici mesajlar hazırlamak için bunlardan yararlanın.

WhatsApp Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?

WhatsApp’ı Ne İçin Kullanabilirsiniz?

Ücretsiz WhatsApp Business uygulamasını kullanarak teklifinizi pazarlamak istiyorsanız WhatsApp size çok şey yapmasa da, ücretli WhatsApp API’sini kullanarak yapabileceğiniz birçok şey var.

İşte pazarlama ufkunuzu genişletmek için WhatsApp API’nin bazı kullanım durumları:

 • Uyarılar ve Bildirimler: WhatsApp API, uçuş bildirimleri, banka bildirimleri, rezervasyon onayları ve teslimat uyarıları gibi kritik görev uyarıları göndermek için kullanılabilir. Uber, bu özelliği belirli ülkelerde müşteri desteği ve hesap güncellemeleri gibi iletişimleri göndermek için kullanmaya başladı.
 • Müşteri Desteği: Birçok CRM çözümü, WhatsApp ile entegre olma seçeneğine sahiptir ve WhatsApp’ta müşteri ilişkilerini yönetmenize izin verir.
 • Kullanıcı Doğrulama ve 2FA: WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme ve API, doğrulama ve 2FA kullanarak müşteri hesaplarını güvenli bir şekilde korumak için mükemmel bir kanal oluşturur.
 • Öneriler: WhatsApp, kullanıcının faaliyetine göre e-ticaret sitesi tarafından tavsiye ve önerilerde bulunmak için de kullanılır. Netflix, kullanıcıların platformdaki etkinliklerine göre neyin izlenmesi gerektiği hakkında hesap mesajları ve öneriler göndermek için Hindistan’da WhatsApp kullanılarak tespit edildi.

Smooch by Zendesk , Twilio , Messagebird , vb. gibi birçok şirket size WhatsApp API’sini kendi avantajınız için kullanma seçeneği sunar.

Not: WhatsApp API, WhatsApp kullanıcılarından gelen mesajlara 24 saate kadar ücretsiz cevap vermenize izin verir, ancak bu noktadan sonra gönderilen yanıtlar için mesaj başına ücretlendirilir.

Başarılı WhatsApp Pazarlama Kampanyaları Örnekleri

Birçoğu sadece WhatsApp’ta pazarlamanın mümkün olduğu gerçeğini düşünmekle birlikte, birçok marka, WhatsApp’ı 2013’ün başlarında bile başarılı bir şekilde kullandı.

Café TC’nin içki likörü

Café TC’s Liquor Ticker WhatsApp pazarlama kampanyası, şu ana kadar karşılaştığımız en yaratıcı ve ilgi çekici pazarlama kampanyalarından biri. Bu popüler Delhi restoranı, bir WhatsApp statüsü yerine çalışan bir numara ve bir profil resmi yerine GIF ile sonuçlanan özel bir API oluşturmak için önde gelen bir reklam ajansıyla işbirliği yaptı.

Bu numara kafenin numarasını kaydeden müşterilere yeni teklifler, menüler ve gösteriler gösterdi. Diğer taraftan, bu müşterilerden tekliflerin ekran görüntüsünü almaları ve teklifleri değerlendirmek için onlara göndermeleri istendi.

Sonuç:

Kampanya, kafe araştırmalarının% 117 oranında artmasına ve satışların% 28 oranında artmasına neden oldu. Yaratıcılık aynı zamanda ağızdan ağza pazarlamanın iyi bir kelimesiyle sonuçlandı ve kampanya birçok yayında da yer aldı.

Hellman’s WhatsCook

Hellman, Brezilya’da faaliyet gösteren bir mayonez markasıdır. 2014 yılında, şirket, markanın tanıtımını ve katılımını artırmak için WhatsApp’ı kullanma fikriyle geldi.

Kullanıcılar, şirket tarafından kurulan özel bir WhatsCook web sitesi aracılığıyla edinildi. Kullanıcıların adlarını ve telefon numaralarını içeren ayrıntılarını vermelerini gerekli kıldı ve bunu yaparak, WhatsApp’taki bir insan şefi tarafından kişisel olarak irtibatlandılar.

Şef daha sonra onlardan sahip oldukları malzemeleri yüklemelerini istedi ve bu malzemelerle ne pişirebilecekleri konusunda tavsiyeler verdi. Hatta onlara yardım etmek için resimler ve videolar kullanarak talimatlar gönderdi.

Sonuç:

Kampanya, WhatsCook web sitesinde 4 milyondan fazla kullanıcıya ve 13 binden fazla kayda tanık olduğu için büyük bir başarıydı. Kullanıcılar, ortalama olarak bir pazarlama kampanyasıyla etkileşimde olduklarını düşünen şefle etkileşime girme konusunda ortalama 65 dakika harcadılar.

Sonuç

Teklifinizi WhatsApp’ta pazarlamak zor bir iştir. Facebook’ta olduğu gibi önceden tanımlanmış bir şablon yoktur ve Google AdWords için olduğu gibi ROI öngörüsü yoktur. Fakat bu kanalı öne çıkaran şeylerden biri de angajman. WhatsApp sağ sinire vurmanıza izin veriyor. Kullanıcılarınızın en aktif olduğu yerdir.

Bir kez denemenizi öneririz, özellikle de kitlelerle ilişki kurmak için kullanabileceğiniz Hindistan, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerde faaliyet gösteriyorsanız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
EBay’in SWOT Analizi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir