1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Web Sitesi Gezinme Tasarımı için En İyi Uygulamalar

Web Sitesi Gezinme Tasarımı için En İyi Uygulamalar
Web Sitesi Gezinme Tasarımı için En İyi Uygulamalar
0

Bu makalede, bir web sitesinin ne olduğuna, içerik toplama ve navigasyon menülerinin yapılandırılma süreçlerine ve bir tane oluştururken gözlemlenecek en iyi uygulamalara bakacağız.

Web Sitesi Gezinme Tasarımı için En İyi Uygulamalar

Web sitesi, İnternet’te herkese açık olarak veya bir intranette özel olarak yayınlanan ve bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen bir hedef kitleye bilgi, multimedya ve diğer ilgi çekici öğeleri içeren ilgili veya bağlantılı web sayfalarının bir koleksiyonudur.

Bir hukuk firması olan İsmail ve Sezgin Hukuk Bürosu (İ & S), hizmetlerini daha geniş bir kitleye yaymak istemektedir. Web sitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak için bir web sitesi tasarım firması Fowitech’in hizmetlerini almaktadırlar.

Web sitesinin içeriğini toplama, doğrulama ve düzenleme sürecinden geçtikten sonra, varsayımsal web sitesi tasarım firmamız Fowitech, hukuk firmasının web sitesinde gezinmesini tasarlarken birkaç faktörü göz önünde bulundurur:

Şirket ünvanı

Firmanın logosunu ve imza renklerini kullanarak web sitesinin güçlü bir kurumsal kimliğe ve markaya sahip olmasını sağlamak, bunların hepsi ziyaretçilerin doğru sitede bulunmasını sağlamaktadır.

Sözleşmenin Bakımı

Web sitesi gezinme menülerinin, site ziyaretçileri tarafından kolayca tanınan geleneksel simgeler ve adlandırma biçimleri kullanılarak oluşturulmasını sağlamak. Geleneksel olmayan simgeler ve girişler kullanmak, simgelere aşina değillerse ziyaretçilerin aklını karıştırmaktadır.

Basit Menü

Fowitech ayrıca, toplayabildikleri içerik miktarına rağmen, gezinme menüsünün çok fazla girişle karışmamasını sağlamaktadır. Standart olarak, girişlerin her zaman en fazla yedi ile sınırlandırılması önerilir. Bu, sitenin arama motoru dizinini ve sitenin ziyaretçisinin hafızasını geliştirmek içindir. Bu, daha yumuşak sayfa geçişleri oluşturmanın yanı sıra çoklu açılır menülerin kullanılmasını da önler.

Cevaplanabilirlik

Web sitesini mobil cihazlarından ziyaret eden ziyaretçilere hitap etmek için, kullanımdaki cihaz ekranlarını algılamak için web sitesinin gezinme menüsünü oluşturdular. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için sayfayı ekrana sığacak şekilde yeniden boyutlandırma gibi.

Arama Kutusu Ekleme

Gezinme menüsüne bir arama kutusu eklenmesi, sitede fazla zaman harcamak istemeyen ziyaretçilerin doğrudan içerik aramasına olanak tanır.

Düzgün Tema

Son olarak, Fowitech, web sitesinin her sayfasında gezinme menüsünü sunmaktadır. Bunun nedeni, sitenin tekdüzeliğini ve profesyonelliğini korumaktır. Tekdüzelik eksikliği genellikle internetteki ziyaretçileri dolandırmak için kullanılan bir şüphe veya klonlanmış web sitesidir.

Web Sitesi Gezinme Menüsü

Web sitesi navigasyon menüsü kılavuzları ve ana ötesinde sitenin farklı bölümlerine web sitesi ziyaretçilerinin yönlendirdiğini web sitesinde araçtır. Sayfaya yatay veya dikey olarak yerleştirilir veya her ikisi de (yatay + dikey sol veya dikey sağ).

Web sitesinin son tasarımında Fowitech, navigasyon menüsünü standart navigasyon menü etiketlerini ve kurallarını kullanarak aşağıdaki gibi düzenledi:

Ana Sayfa: Burası, web sitesi ziyaretçilerinin URL’yi bir web tarayıcısına yazarak varsayılan olarak yönlendirildiği yerdir. Ana sayfa, firmanın tanıtıcı bir görünümünü ve diğer sayfalarda bulunan bilgi snippet’lerini sağlamaktadır.

Hakkımızda: Bu bölüm, firma hakkında daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edenlerin gideceği yerdir.

Hizmetler: Bu bölüm, bir şirketin halka sundukları yetkinlik alanını veya hizmet kategorisini ele almaktadır.

Görüşler: Bu bölüm, aldıkları hizmet düzeyinden çok memnun olan müşterilerin yorumlarını ve yorumlarını içermektedir.

Bize Ulaşın: Bu bölüm, ‘harekete geçirici mesaj’ var, tabiri caizse. Kullanıcılardan siteyi bir adım daha ileri götürmelerini ve hizmetlerine katılmak amacıyla şirket veya kuruluşla iletişim kurmalarını isteyecektir.

SSS: Bu bölüm, telefonla görüşmek veya e-posta göndermek yerine ziyaretçilerin cevaplayabileceği soruların ve cevapların bir listesidir. Zaman kazandırır ve bir ziyaretçinin resmen hizmetlerine girmesi için resmi olarak arama yapmadan önce birçok endişeye çözüm getirir.

Makale Özeti

Web sitesinde gezinme, ziyaretçileri doğrudan ana sayfadan (açılış sayfası) veya ziyaret sırasında bulabilecekleri diğer sayfalardan web sitelerinin sayfalarına ve bölümlerine yönlendirmeye ve yönlendirmeye yardımcı olur.

İçerik bir web sitesinin sonuçta sitenin navigasyon menüsü formatını belirler. Bir navigasyon menüsü tasarlamadaki en iyi uygulamalar arasında kurumsal marka bilinci oluşturma, ortak navigasyon kurallarını kullanma, basit bir menüye sahip olma, arama kutusu da dahil olmak üzere cihaz duyarlılığı ve tekdüze bir tema bulundurma yer alır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir