1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Waymo, Atlanta’da robotaksi testine başladı

Waymo, Atlanta’da robotaksi testine başladı
0

HANDE BERKTAN

ABD’de kimi eyaletlerde düzenleyici otoritelerin ihtarlarına rağmen robotaksi hizmeti genişlemeye devam ediyor.

Alphabet bünyesindeki şoförsüz araç şirketi Waymo, Atlanta’da robotaksi testine başladı. Waymo, halihazırda Los Angeles, San Francisco ve Buffalo’da robotaksi hizmeti veriyor.

Waymo sözcüsü Sandy Karp, yaptığı açıklamada “Önümüzdeki birkaç ay içinde Waymo’nun harita bilgilerini toplamak ve Atlanta’nın ortamını tanımak için beşerler tarafından manuel olarak sürülen birkaç aracı daha konuşlandıracağız. Robot eksenini Atlanta’da ön koltukta güvenlik şoförü olmadan test etmeyi hedefliyoruz. ABD’nin çeşitli kentlerine yapılan seyahatler aracılığıyla otonom teknolojimizi inançlı ve sorumlu bir halde geliştirmeye devam ederken, faaliyet gösterdiğimiz kentlerde büsbütün otonom Waymo One araç çağırma hizmetimizi ölçeklendirmeye odaklanmış durumdayız” dedi.

Waymo’nun genişleme planı, eski rakibi Cruise’un geçen yıl artan faaliyetini hatırlatıyor. Ağustos 2023 prestijiyle Cruise, Seattle, Washington, Las Vegas ve öteki kentlerin yanı sıra Atlanta’da da birinci bilgi toplandığını duyurmuştu. Cruise ayrıyeten robotaksisini Austin, Houston, Dallas ve Miami’de test etmeye ve Phoenix’te sonlu bir robotaksi hizmetini çalıştırmaya başlamıştı. Lakin geçtiğimiz aylarda meydana gelen bir trafik kazasına karışınca şirket, ABD’deki tüm kontrollü ve manuel araç seyahatlerini askıya almıştı. General Motors’un robotaksi ünitesi Cruise, tekrar hizmet vermeye hazırlanıyor.

Kimi eyaletlerde düzenleyici otoritelerin örnek vermek gerekirse, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun robotaksi şirketlerine gönderdiği ikaz yazısında, robot taksilerin trafiği tıkadığı, 911 acil müdahale gruplarını engellediğini ve bu yüzden bu hizmetin genişlemesinin riskli olduğu tarafında görüşü hakim.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir