1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Hong Kong’da tek kullanımlık plastik yasağı yürürlüğe girdi

Hong Kong’da tek kullanımlık plastik yasağı yürürlüğe girdi
0

Hong Kong Etraf Muhafaza Departmanı’nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, tek kullanımlık plastiklere yönelik yasağın başladığı bildirildi.

Büyük besin üreticisi ve tüketicisi olması nedeniyle çok ölçüde plastik ve straforun tüketildiği Hong Kong’da bu alanda getirilen yasağın bugünden itibaren geçerli olacağı kaydedildi.

Yeni yasa kapsamında çatal, bıçak, pipet ve tabak üzere tek kullanımlık eserlerin satılamayacağı ve dağıtılamayacağı lakin yasağın paket servislerde kullanılan plastik besin kapları ve bardaklar için şimdi geçerli olmadığı belirtildi.

Yasağın seneye uygulanması beklenen ikinci evresinde paket servis de dahil tek kullanımlık tüm plastik eserleri kapsayacağı vurgulandı.

Geçiş sürecinde 6 ay mühlet verilen restoranların birçoğunun yeni tedbiri uygulamaya başladığı kaydedildi.

“Plastik kaşığı kağıt kaşıkla değiştirmek maliyeti iki katına çıkarıyor”

Hong Kong’daki Kuen Fat Kitchen restoranının sahibi Kitty Chan, artan maliyetlere dikkati çekerek, “Tek kullanımlık bir çatal bıçak setinin küçük bir değişiklik olduğunu düşünebilirsiniz lakin plastik kaşığı kağıt kaşıkla değiştirmek maliyeti iki katına çıkarıyor. Hasebiyle yiyecek ve içecek dalı için pek de dostça değil.” dedi.

Çevreci örgüt Greenpeace, plastik çatal bıçak ekiplerinin, Hong Kong’da tek kullanımlık poşetlerden sonra en büyük plastik atık kaynağı olduğunu fakat birçok işletmenin ambalajlarını düzgünleştirmek yerine yeni kurallara uymak için doğal kaynaklardan yapılmış alternatif plastiklere yöneldiğini açıkladı.

Greenpeace üyesi Leanne Tam, her türlü plastik yasağı siyasetinin, halkı unsurdan uzak durmaları tarafında etkilemeyi amaçlaması gerektiğini lisana getirerek, “Hükümete tek kullanımlık yerine yine kullanılabilir eserleri teşvik etmek için daha fazla kaynak ayırması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sorunun temelini çözmenin yolu budur.” diye konuştu.

Hong Kong hükümetinin 2022 sayılarına nazaran kent, günde 11 bin 128 ton katı atık imha ediyor, bunların 2 bin 369 tonunu plastikler oluşturuyordu.

Hong Kong’da atıkların yok edilmesi için 3 nizamlı katı atık depolama alanı bulunuyor ancak hükümet, bu alanların 2026 yılına kadar dolmasını öngörüyor.

Hong Kong, 1 Ağustos’tan itibaren meskenleri, restoranları ve tüm işletmeleri attıkları çöpler için ödeme yapmaya zorlayacak katı atık fiyatlandırmasını uygulamayı planlıyor lakin uygulamayla ilgili lojistik sorunu şimdi çözülemedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir