1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

W. Edwards Deming: Teori ve Kavram

W. Edwards Deming: Teori ve Kavram
W. Edwards Deming: Teori ve Kavram
0

W. Edward Deming, Japonya’daki otomobil üretim endüstrisinin temeli haline gelen kalite ilkelerini geliştirdi. Bu makalede Deming’in teorilerini öğrenecek ve uygulamalarından bazı örnekler göreceksiniz.

Deming’in Temel İnançları

W. Edward Deming, çoğu kişi tarafından toplam kalite yönetimi hareketinin babası olarak kabul edilir. Tüm W. Edward Deming teorileri maliyetleri düşürürken sürekli iyileştirme artışı kalitesini yardımcı olabilir basit bir konsepte dayanmaktadır. 1940’lı yıllardan başlayarak, üretim sürecinin bir dizi ilişkisiz süreç olmadığını, ancak tüm bir sistem olduğunu ve tüm bir sistem olarak bakıldığında verimlilikleri artırma fırsatlarının daha kolay tanımlandığını öne sürdü.

Deming ayrıca tolerans sınırları fikrinin bir ürünün kalitesine zarar verdiğini ileri sürdü. Tolerans sınırları, yönetimin kabul edilebilir bulduğu hedeften sapma dereceleridir. Örneğin, tek ayak cetvellerin üreticisi 11.9 inç ile 12.1 inç arasındaki herhangi bir cetvelin kabul edilebilir olduğunu söyleyebilir. Deming, bu tolerans sınırlarının kaliteyi engellediğini öne sürdü, çünkü yeterli ürün tolerans sınırları dahilinde olduğu sürece, yönetim süreçte herhangi bir değişiklik yapmayacaktır.

Japonya’da Deming, hedefe odaklanarak – örneğimizde tam olarak 12 inç olarak – yönetimin sürekli olarak mükemmel ürünler üretene kadar süreci sürekli değiştireceğini önerdi.

Deming’in Teorisine Bir Örnek

1950’lerde Amerikalı bir otomobil şirketi, şanzımanların bir kısmının Japonya’da, bazıları ise ABD’de yapılmış olması dışında, her şekilde aynı olan bir araç üretiyordu. Otomobiller pazara girdikten kısa bir süre sonra, müşteriler Japonya’dan şanzımanlarla modelleri talep ediyorlardı ve ABD tarafından üretilen şanzımanı satın almak yerine bir süre beklerlerdi.

Mühendisler Japonya’da yapılan şanzımanların bir örneğini ve ABD’de yapılan şanzımanların bir örneğini incelediğinde, ABD yapımı parçaların onaylanmış tolerans seviyelerinin içinde olduğunu, ancak Japonya’da yapılan aynı parçaların hedef metrikteydi. Parçalar kabul edilebilir tolerans sınırları dahilinde olmalarına rağmen, hedef metriğe daha yakın olduklarında daha iyi çalıştılar. Deming için kalite buydu.

Deming’in Diğer Teorileri

Deming, belirli bir hedefe odaklanmaya ve tolerans sınırlarını unutmaya teşvik etmesinin yanı sıra, zaman testine dayanan diğer teorileri geliştirdi. Bunlar Planla – Uygula – Kontrol Et – Önlem Al döngüsü, Deming’in 14 Puanı ve Yedi Ölümcül Hastalıktır.

Deming’in 14 Puanı, sadece imalat firmaları için değil, tüm organizasyonlar için verimliliği artırmaya odaklanıyor. 14 puan ‘iş başında enstitü eğitimi’, ‘herkesin şirket için etkili bir şekilde çalışabilmesi için korkuyu ortadan kaldır’ ve ‘şirketteki herkesi dönüşümü gerçekleştirmek için çalışmaya koymak; dönüşüm herkesin işi. ‘ gibi ilkeleri vardır.

Yedi Ölümcül Hastalık Deming’in bir organizasyon için zararlı olabilecek uygulamaları vurgulama çabasıdır. Bu teori, ‘amaç tutarlılığı eksikliği’, ‘kısa vadeli kârlara vurgu’ ve ‘yalnızca görünür rakamlarda bir şirket yönetme’ gibi şeyleri içerir. Yedi Ölümcül Hastalığa ek olarak, Deming ayrıca ‘daha az engel kategorisi’ olarak adlandırdığı sekiz zorluk daha sundu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir