1. Anasayfa
 2. Ekonomi

UND, TIR sürücüleri için acil ve öncelikli Schengen istedi

UND, TIR sürücüleri için acil ve öncelikli Schengen istedi
0

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Lideri Şerafettin Aras, yaptığı yazılı açıklamada, Schengen vize temininde yaşanan meselelere ait bilgi verdi.

Schengen randevusunda problemler olduğunu, yeni şoförlerin vize müracaatlarının reddedildiğini, tecrübeli şoförlere ise kısa müddetli vize verildiğini belirten Aras, bu nedenle Avrupa Birliğinin (AB) Türkiye’den talep ettiği eserlerin Türk vatandaşı profesyonel TIR şoförlerince teslim edilemediğini bildirdi.

Aras, böylelikle yalnızca Türkiye’nin değil, global yatırımcıların, üreticilerin, ticari işletmelerin ve tüketicilerin de “cezalandırıldığını” tabir etti.

Bu durumun AB ile ticareti “durma” noktasına getirdiğine işaret eden Aras, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’den AB’ye gerçekleştirilen ihracatın yüzde 50’si, Türkiye’de yatırım yapmış olan AB sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu malların sahibi AB şirketleri olduğu için AB, kendi firmalarını ve tüketicilerini cezalandırmaktadır. Türkiye’nin AB’ye, AB’nin Türkiye ile Orta Asya, Kafkasya ve Orta Doğu’ya ihracatını kara yoluyla taşıyan milletlerarası eşya nakliyeciliği dalı, vize sürecinde zorluklar ve vakit kayıpları yaşamakta, bu durum ticari malların hareketini kısıtlamaktadır.

Büyük potansiyel taşıyan AB-Türkiye ticaretindeki büyümeye pürüz olan bu tavrın faturasını Türkiye kadar AB de ödemektedir. Schengen randevusunda sıkıntılar yaşanıyor, Türk TIR şoförleri vize alamıyor. Tüm Avrupa şoför eksikliğiyle uğraş ederken, Schengen ülke misyonları yeni şoförlerin vize müracaatlarına ret veriyor. Yılların şoförlerine de Schengen vize kurallarına alışılmamış olarak ya kısa periyodik vize ya da ret veriliyor.”

Vize sürecinde çok sayıda öbür sorun da yaşandığını belirten Aras, “Profesyonel TIR şoförlerine uygulanan vize pürüzünün bir an evvel kaldırılması, TIR şoförlerinin başka bir kategoride ‘acil ve öncelikli’ olarak Schengen vizesi alabilmesi için tüm taraflara dayanak davetinde bulunuyoruz.” tabirini kullandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir