1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Petrol yükselişe geçti

Petrol yükselişe geçti
0

Petrol, İsrail’in İran’ın saldırısına cevap verme kelamı vermesi ve Orta Doğu’daki tansiyonu yüksek tutmasıyla kıymet kazandı.

Küresel gösterge Brent, Pazartesi günü mütevazı bir düşüşün akabinde varil başına 91 dolara tırmanırken, ABD ham petrolü 86 doların üzerindeydi. Üst seviye İsrailli askeri yetkililer, Avrupalı ve ABD’li yetkililerin itidal daveti yapmasına karşın ülkelerinin Tahran’ın hafta sonu saldırısına karşılık vermekten diğer seçeneği olmadığını söyledi.

Yatırımcıların odağı artık İsrail’in bir sonraki atağının niteliğine ve zamanlamasına kayıyor. Batılı ve Arap ülkeleri, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu, İran’ın saldırısına verilecek saldırgan reaksiyonun İsrail’in çıkarlarına ziyan vereceğine ikna etmeye çalışıyor. İran, Orta Doğu global ham petrol arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Singapur’daki ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, İsrail’den direkt bir cevap gelme ihtimalinin “bu belirsizlik ve tansiyonun bir müddet daha devam edeceği manasına geldiğini, tırmanışın arttığını gördükçe, bölgeden gelen petrol arzının etkilendiğini görme olasılığımız da artıyor” dedi.

Petrol bu yıl, OPEC+’nın arz kesintileri ve Rusya ile Orta Doğu’daki artan jeopolitik risklerin fiyatları yükseltmesiyle toparlandı. Önde gelen ekonomilerde tüketim de düzgün bir süratle seyrediyor; Salı günü Çin’in birinci çeyrek büyümesinin petrol talebinin artmasıyla birlikte beklentileri aştığını gösteren datalarla birlikte. Ayrıyeten ABD akaryakıtı de dahil olmak üzere kimi eserlerde güçlenme işaretleri görüldü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir