1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Avrupa Birliğini’nin yeni mali kuralları onaylandı

Avrupa Birliğini’nin yeni mali kuralları onaylandı
0

Strazburg’da düzenlenen AP Genel Şura oturumunda, AB’nin yeni mali kuralları oy çokluğuyla kabul edildi.

Buna nazaran, üye ülkelerin kamu borçları ve bütçe açıkları kademeli, sürdürülebilir ve büyüme dostu bir biçimde düşürülecek.

Dijital ve yeşil dönüşüm, toplumsal ve savunma harcamalarını içeren makul stratejik alanlardaki yatırımlar korunacak.

Komisyon, kamu borcunun GSYH’nin yüzde 60’ını aştığı yahut kamu açığının GSYH’nin yüzde 3’ünü geçtiği üye ülkelere referans yörünge sunacak.

Referans yörünge, üye ülkenin 4 yıllık mali ahenk devrinin sonunda kamu borcunun makul bir düşüş eğilimi göstermesini yahut orta vadede ihtiyatlı düzeylerde kalmasını sağlamaya yönelik olacak.

Söz konusu referans yörünge, borç düzeylerinde düşüşü, borç sürdürülebilirliğini muhafazayı ve bütçe açığını yüzde 3’ün altında tutmayı amaçlayacak.

Kamu borcunun GSYH’nin yüzde 90’ını aştığı ülkeler bunu ortalama yılda yüzde 1, yüzde 60’ını aştığı ülkeler ise ortalama yılda yüzde 0,5 azaltacak.

Bütçe açığı GSYH’nin yüzde 3’ünün altına düşürülecek

Bütçe açığı GSYH’nin yüzde 3’ünün üzerindeki ülkelerin bu açığı düşürmesi gerekecek.

Üye ülkelerin büyüme potansiyelini artıran yahut AB’nin ortak önceliklerini ele alan alanlarda değerli yatırımları hayata geçirmesi halinde 4 yıllık mali ahenk periyodu 7 yıla uzatılabilecek.

AB kurallarına nazaran, olağan koşullarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu hudut aşıldığında uygulanacak önlemlerin AB Komitesine bildirilmesi ve aktif uğraşın yapılması gerekiyor.

Ancak AB üyesi ülkeler, 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle kelam konusu kuralları askıya alma kararı almış, bütçe açıkları ve kamu harcamalarını süratle yükseltmişti. Bu uygulama, Rusya-Ukrayna savaşı ve yaşanan güç kriziyle de devam etmişti.

AB üyesi ülkeler ortasında kamu borcunun GSYH’ye oranının en fazla olduğu ülkeler yüzde 161,9 ile Yunanistan, yüzde 137,3 ile İtalya, yüzde 110,6 ile Fransa, yüzde 107,7 ile İspanya, yüzde 105,2 ile Belçika olarak sıralanıyor.

Söz konusu yeni kurallar, üye ülkelerin onayının akabinde AB’nin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir