Uluslararası Pazarlama Karması ve 4 P Pazarlama
Uluslararası Pazarlama Karması ve 4 P Pazarlama
0

Bu makalede, uluslararası pazara girerken pazarlama karmasını nasıl ayarlayacağımızı tartışacağız. Ayrıca, İnternet’in pazarlama karması üzerindeki etkisi de tartışılacaktır.

Uluslararası Pazarlama Karması

Ninja Corporation’ın işleri her yıl önemli ölçüde arttı. Hissedarlarını mutlu etmek için büyük baskı altındalar. Şirketin yıllık yönetim kurulu toplantısının sonuçları, bu kadar hızlı büyümeleri için uluslararası pazarlara açılmaları gerektiğini gösterdi. Ninja Corp.’un dövüş sanatları ürünleri çok popüler (özellikle bandanaları) ve şirket Kanada, Avrupa ve Hindistan’ın genişleme için dikkate alınması gerektiğine inanıyor. Ürün, yer, fiyat ve promosyondan oluşan geleneksel pazarlama karması, uluslararası pazarlara ulaşmak için birçok şekilde değiştirilmelidir.

İlgili Makale: Pazarlama Karması Nedir? 4P ve 7P Açıklaması

İlk adımlar

Etkili bir uluslararası pazarlama karması oluşturmak için en önemli adım, küresel pazarları tam olarak anlamaktır. Bu pazarlama araştırması ile gerçekleştirilebilir. Araştırma çalışmaları, farklı kültürlerin araştırmaya nasıl tepki verdiğini ele almak için uygun değişikliklerle tasarlanmalıdır. Şirketler ayrıca kültürlerin nasıl alışveriş yaptığını, yemek yediğini, uyuduğunu ve sosyalleştiğini araştırmalıdır. Pazar hakkında bilgi toplandıktan sonra, en önemli soru ürün ve tanıtım stratejilerinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğidir.

Ürün ve Promosyon Değişiklikleri

Ninja Corporation, ürünlerinin pazarlama stratejisi hakkında karar vermek zorundadır. Ninja Dövüş Sanatları Bandanalarını yurtdışına satmaya karar verdiler. Ürünlerini aynı tutuyor ve küresel pazarlama standardizasyonunu takip ediyorlar mı? Bazen ürünler yurtdışında iyi çalışır, ancak bazen değişmemiş ürünler yerel kültürel farklılıklar nedeniyle başarısız olur. Örneğin, ‘diyet’ kelimesi Avrupa’daki ürünlerde çok kadınsı olarak görülmediğinden iyi sonuç vermez, bu nedenle Coca-Cola, Diet Cooke’u Coca-Cola Light olarak değiştirmek zorunda kaldı.

Bazen ürünün kendisinin de tamamen değişmesi gerekir ve buna ürün icadı denir. Ninja Corp., çok daha düşük hane halkı gelirleri nedeniyle denizaşırı pazar için gerçekten ucuz bıçaklar yaratmak zorunda kaldı. Başka bir değişikliğe ürün adaptasyonu denir ve buna pazarlamacı bir ürünü farklı kültürlere uyacak şekilde biraz değiştirir. Örneğin, Ninja Corporation, diğer ülkelerde kabul edilebilmesi için bandanalarındaki Amerikan bayrağını ortadan kaldırmak zorundadır. Bandanaları aynı tutmaya karar verdiler ve daha sonra her uluslararası ülkenin bayrağını bandanaya eklediler.

Son değişiklik türüne promosyon uyarlaması denir ve bu durum pazarlamacı ürünü tam olarak aynı tutmaya karar verdiğinde ancak promosyon stratejisini değiştirdiğinde gerçekleşir. Geçen yıl, Ninja Corp. Kanada’da yeni bir dövüş sanatları DVD’si başlatmaya karar verdiğinde, yeni bir tanıtım stratejisine ihtiyaç duyduğunu öğrendiler. DVD’nin kendisinin ayarlanması gerekmedi, ancak araştırma çalışması çoğu Kanadalı’nın DVD’lerini çevrimiçi satın almayı tercih ettiğini gösterdi. Ninja Corp., DVD’lerini çevrimiçi olarak tanıtmaya karar verdi ve ilk seri için düşük bir tanıtım fiyatı sağladı.

Yer Değişiklikleri

Ürün ve promosyon uluslararası satışlar için ayarlandıktan sonra bile, dağıtım stratejisinin de analiz edilmesi gerekiyor. Birçok ülke aynı perakende ortamına veya aynı dağıtım yapısına sahip değildir. Ninja Corp. ürünlerini gerçekten Hindistan’da satmak istiyor ancak çok kötü yollardan ve limanlar olduğunu da saptadı. Hindistan yollarının çoğu asfalt değildir ve çok kötü durumdadır. Ürünler limanlarda teslim edildikten sonra günlerce beklemekte ve genel olarak dağıtım sistemi son derece yavaş ve pahalıdır.

Ninja Corp. Hindistan’ın milyonlarca otoyol inşa etmek için bir girişim başlattığını öğrendi. Yeni yol sistemi kurulduğunda, daha hızlı ve daha kolay ulaşım yöntemlerine yol açacaktır. Şimdilik, şirket ürünlerini ilk olarak Hindistan’da dağıtmak için daha küçük kamyonlar kullanmaya karar verdi. Bu küçük kamyonlar, Ninja Corporation’ın kasabalardaki küçük yollarda gezinmesine ve ürünlerini kolaylıkla teslim etmesine izin verecektir.

Fiyat değişiklikleri

Ninja Corp. pazarlamacılarının karşılaştığı son karar, fiyatlandırma stratejileriyle ilgili olacaktır. Şirket, perakende satış fiyatını bulmak için ekstra nakliye masraflarını, tarifeleri ve vergileri hesaba katmalıdır.

Döviz kuru büyük bir faktördür, çünkü her bir para biriminin talebine ve arzına bağlıdır. Örneğin ABD doları hızla değer kaybetti ve uluslararası malların maliyeti hızla arttı. Bu, daha az ABD ithalatı ile sonuçlandı.

İlgili Makale: Fiyatlandırma Stratejileri: Fiyatlandırma Stratejileri ve Yöntemleri

Damping, ihraç edilen bir ürünün orijinal pazarda satıldığından çok daha düşük bir fiyata satılmasıdır. Bu, Ninja Corp.’un kullanmayı düşünmesi için iyi bir uygulama değildir ve uluslararası ilişkilerde sorunlara neden olabilir.

Karşı ticaret eski bir fiyatlandırma stratejisidir ve ana fikir, mallar veya hizmetler için yapılan ödemenin tamamının veya bir kısmının diğer mal veya hizmetler şeklinde olmasıdır. Örneğin, Ninja Corp. ürünleri için düz bir takas sunabilir. Bandanalarını yerel gurme gıda ürünleri ile takas edebilirlerdi.

İnternet ve Uluslararası Pazarlama Karması

İnternet alışverişinin artan büyümesi, uluslararası büyümenin önündeki engellerin azalmasına neden oldu. Çoğu şirket artık interneti kullanarak çok daha büyük hedef pazarlara ulaşabiliyor. Şirketler yerel tüketici alışveriş eğilimlerini hala anlamalıdır. Örneğin, bazı uluslararası müşteriler kredi kartı kullanmaktan hoşlanmamaktadır, bu nedenle şirketlerin ürünlerini tüketicilere ulaştırmanın başka bir yolu olmalıdır.

Makale Özeti

Bir şirket yurtdışındaki pazarını genişletmeye karar verdiğinde, pazarlama karmasının herhangi bir düzeltmeye ihtiyacı olup olmadığını analiz etmesi gerekir. Şirketler önce kültür ve müşteriler hakkında bilgi edinmek için yeni küresel pazarı analiz ederek başlamalıdır. Ürün, yer, fiyat ve promosyonun tümü, yerel müşteri tercihlerine göre herhangi bir değişiklik yapılması gerekip gerekmediğini görmek için incelenmelidir. İnternet ayrıca uluslararası hale gelmeyi daha da kolaylaştırdı ve eskiden var olan engellerin çoğunu sildi.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. İHRACAT PAZARLAMA FAALİYETLERİNDE PAZARLAMA KARMASI ADAPTASYONUN ÖNEMİ ve DENİZLİ TEKSTİL SEKTÖRÜNDE BİR ARAŞTIRMA
 2. Uluslararası pazarlama karması stratejilerinin ihracat performansı üzerindeki etkisi: sektörler arası karşılaştırma
 3. ULUSLAR ARASI PAZARLAMA STRATEJİLERİNİN İHRACAT PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİSİ
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir