1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Maliyet Artı Fiyatlandırma: Tanım, Yöntem, Formül ve Örnekler

Maliyet Artı Fiyatlandırma: Tanım, Yöntem, Formül ve Örnekler
Maliyet Artı Fiyatlandırma: Tanım, Yöntem, Formül ve Örnekler
0

Ürün veya hizmetinizin perakende satış fiyatını nasıl belirliyorsunuz? Fiyat belirlemek için uygulayabileceğiniz birçok strateji vardır. Bu makale size maliyet artı fiyatlandırma stratejisini tanıtacaktır.

Maliyet Artı Fiyatlandırma Nedir?

Şirketiniz, küçük işletme müşterileriniz için birçok işlemi kolaylaştıracak yeni bir yazıcı geliştirmektedir. İşiniz yazıcının fiyatını belirlemektir. Biraz araştırma yaptıktan sonra, yazıcıyı fiyatlandırmak için en iyi yöntemin maliyet artı yöntem olduğunu belirlersiniz.

Maliyet artı fiyatlandırma, bir ürünün maliyetine bir işaret ekleyerek satış fiyatına ulaşmanın basit ve basit bir yoludur. Yazıcı örneğimizde, ilk olarak, ürün, üretim maliyetleri ve pazarlama maliyetleri gibi masraflar da dahil olmak üzere bir ürün oluşturmaya ilişkin tüm masrafların toplamı olan başabaş fiyatını belirlemeniz gerekir. Her yazıcının maliyetini belirlemek için tüm masrafları bir araya getirdiğinizde, her birinin üretilmesi için 78 TL ‘ye mal olacağını belirlersiniz. Yazıcıyı 78 TL’ye sattıysanız, şirketiniz bile başabaş noktasına gelecek, yani kâr veya zarar olmayacaktı.

Ancak, şirketiniz yazıcıların satışından kesinlikle para kazanmayı planlıyor. Aslında, amaç her yazıcıda % 25 kazanmaktır. Dolayısıyla, satış fiyatına ulaşmak için maliyet artı fiyatlandırma için aşağıdaki formülü uygularsınız:

Başabaş fiyat * kar payı hedefi

Örnekler

Yazıcı örneğimizi kullanarak maliyet artı fiyatlandırma formülünü inceleyelim:

 • Başabaş fiyatı: Ürünün toplam geliştirme, üretim ve pazarlama maliyetinin 78 TL olduğunu belirlediniz
 • Kâr payı hedefi: Şirketiniz yazıcılardan % 25 payla para kazanmak istiyor

Maliyet artı fiyatlandırma = başabaş fiyat * kar payı hedefi

Maliyet artı fiyatlandırma = 78 TL * 1,25

Maliyet artı fiyatlandırma = 97,50 TL

Maliyet artı fiyatlandırmayı kullanarak yazıcının fiyatını 97,50 TL olarak belirlersiniz. Bu, şirketin satılan her birimde% 25 kar payı kazanırken, yazıcı üretim maliyetini telafi etmesini sağlar.

Maliyet artı fiyatlandırma sadece ürünler için değil, hizmetler için de geçerlidir. Danışmanlık hizmeti veren birçok şirket maliyet artı fiyatlandırmaya güvenmektedir. Örneğin, şirketinizin yazıcılarınıza sahip küçük işletmeler için bir onarım hizmeti sunduğunu varsayalım. Onarım personeli saatte 10 TL kazanıyor ve malzeme, kilometre geri ödemesi ve onarımları planlayan müşteri hizmetleri temsilcisinin maliyeti gibi başka ek masraflar da var. Bu ücretler servis çağrısı başına ortalama 4 TL ise ve şirket onarım hizmetleri için faturalandırılan her saatte% 30 kar elde etmek istiyorsa, onarım hizmeti için maliyet artı fiyatına ulaşmak için aynı formülü kullanabilirsiniz.

 • Başabaş fiyatı = onarım personeli için 10 TL, malzeme, nakliye ve müşteri hizmetlerinde + 4 TL = 14 TL
 • Kâr payı hedefi: Şirketiniz onarım hizmetinde % 30 pay yapmak istiyor

Maliyet artı fiyatlandırma = başabaş fiyat * kar payı hedefi

Maliyet artı fiyatlandırma = 14 TL * 1,3

Maliyet Artı Fiyatlandırma = 18,20 TL

% 30 kar payı hedefine ulaşmak için, şirketinizin müşterileri saatte 18.20 TL’den faturalandırması gerekir.

Maliyet Artı Fiyatlandırmasının Değerlendirilmesi

Maliyet artı fiyatlandırma, bir ürünün veya hizmetin fiyatlandırmasını belirlemek için basit bir yöntemdir, ancak bazı zorluklarla birlikte gelir. Birkaç sorun var, ancak dikkate alınması gereken iki önemli dezavantaj var.

 1. Maliyet artı fiyatlandırma, rakiplerin benzer ürünler için ne ücret talep ettiğini dikkate almaz. Örneğin, rakipleriniz 92 TL karşılığında benzer bir yazıcı satıyorsa, yazıcıları sizinkinden daha ucuz olduğu için satışları kaybedebilirsiniz.
 2. Maliyet artı fiyatlandırma, tüketicilerin bir ürün için ne ödemek istediğini dikkate almaz. Tüketiciler fiyata duyarlıysa ve bir yazıcı için yalnızca 85 TL ödeyecekse, fiyatınızı 97,50 TL olarak ayarlamak, satışlarınıza zarar verebilir.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Maliyet artı fiyatlandırma, bir ürünün maliyetine bir işaret ekleyerek satış fiyatına ulaşmanın basit ve basit bir yoludur. Etkili bir fiyatlandırma stratejisi, satılan ürün göz önüne alındığında makul bir satış fiyatı belirler, şirket için gerekli kar payını sağlar ve ürünü üretmenin tüm masraflarını telafi eder. Maliyet artı fiyatlandırma, başabaş fiyatı, nihai fiyata ulaşmak için kâr payı ile çarpar.

Maliyet artı fiyatlandırma, hizmetin toplam maliyetini hesaplayıp daha sonra istenen kar payı ile çarparak şirketin kar olarak belirli bir miktar para kazanmasını sağlayarak hizmetlere de uygulanabilir. Maliyet artı bir ürünü fiyatlandırmanın çok basit ve basit bir yolu olabilir; ancak rakiplerin sattıkları fiyatı hesaba katmaz ve tüketicilerin makul bulduğu fiyat noktasını dikkate almaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir