1. Anasayfa
 2. Ekonomi

UEA: Elektrikli araç satışları güçlü artış gösterecek

UEA: Elektrikli araç satışları güçlü artış gösterecek
0

Uluslararası Güç Ajansının (UEA) yıllık yayımladığı Global Elektrikli Araç Görünümü raporuna nazaran, bu yılın birinci çeyreğindeki elektrikli araç satışları geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 25 arttı. Bu periyotta satılan elektrikli araçların sayısı 2020’nin tamamında satılan elektrikli araç sayısına eşit oldu.

Dünyada bu yıl sonu prestijiyle elektrikli araç satışlarının 17 milyona ulaşması bekleniyor. Böylelikle, bu yıl dünyada satılan her 5 araçtan birinin elektrikli olacağı kestirim edilirken, elektrikli araç satışlarındaki süratli büyümenin global otomotiv sanayisini yine şekillendireceği ve ulaşımda kullanılan petrol talebini de değerli ölçüde azaltacağı öngörülüyor.

Bu satışın 10 milyonunun Çin’de gerçekleşmesi, bu yıl ABD’de satılan her 9 araçtan birinin ve Avrupa’da her 4 araçtan birinin elektrikli olacağı iddia ediliyor.

Satışlardaki artış 2023’teki rekor büyümenin üzerine inşa ediliyor

Rapora nazaran, elektrikli araç satışlarında bu yıl beklenen güçlü artış geçen yılki rekor büyümenin üzerine inşa ediliyor.

Geçen yıl, dünyada elektrikli araç satışları evvelki yıla nazaran yüzde 35 artışla 14 milyon oldu. Talep yüklü olarak Çin, Avrupa ve ABD’de görülürken, elektrikli araç satışları Vietnam ve Tayland üzere gelişmekte olan ülkelerde de büyüme gösterdi.

Çin’de geçen yıl satılan elektrikli araçların yüzde 60’ından fazlasının, muadil konvansiyonel arabalardan daha ucuz olduğu görüldü. Lakin, Avrupa ve ABD’de, içten yanmalı motorlu araçların fiyatları elektrikli araç fiyatlarına nazaran daha düşük seyretti.

Fiyatların artan pazar rekabeti ve gelişen batarya teknolojilerine bağlı olarak gelecek yıllarda düşüş göstermesi bekleniyor.

“Bu değişimin araba ve güç dalı için kıymetli sonuçları olacak”

UEA Başkanı Fatih Birol, rapora ait değerlendirmesinde, elektrikli araç satışlarındaki ivmenin devam ettiğinin UEA bilgilerinde görüldüğünü belirterek, “Küresel elektrikli araç ihtilali sürat kesmek yerine yeni bir büyüme evresine hazırlanıyor üzere görünüyor” sözünü kullandı.

Batarya üretimine yapılan yatırım dalgasının, elektrikli araç tedarik zincirinin araba üreticilerinin argümanlı genişleme planlarını karşılayacak biçimde ilerlediğini gösterdiğini lisana getiren Birol, şunları kaydetti:

“Sonuç olarak, elektrikli araçların yollardaki hissesinin süratle artmaya devam etmesi bekleniyor. Yalnızca bugünün siyasetlerine dayanarak, 2030 yılına kadar Çin’de yollardaki neredeyse her 3 arabadan biri elektrikli olacak ve hem ABD hem de Avrupa Birliği’nde neredeyse her 5 arabadan biri elektrikli olacak. Bu değişimin hem araba sanayisi hem de güç kesimi için değerli sonuçları olacaktır.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir