1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Almanya’da şirket faaliyetleri büyümeye döndü

Almanya’da şirket faaliyetleri büyümeye döndü
0

S&P Küresel tarafından hazırlanan Hamburg Ticaret Bankası (HCOB) Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) nisan ayı öncü bilgileri açıklandı. Buna nazaran, ülkede martta 47,7 puan olan bileşik PMI, Nisan’da 50,5 puana çıkarak, son 10 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Almanya’da, 9 aydan sonra birinci sefer faaliyetlerde büyümeyi gösteren 50 puan düzeyinin üstünde kalan bileşik PMI’ya ait piyasa beklentisi, 48,5 puana yükselmesi istikametindeydi.

Ülkede hizmet dalı PMI da Nisan’da 50,1’den 53,3 puana çıkarak, son 10 ayın tepesine ulaştı. Öngörüler 50,5 düzeyine yükseleceğine işaret ediyordu.

İmalat endüstrisi PMI ise kelam konusu ayda 41,9’dan 42,2 puana çıkarak son 2 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Açıklamada, “Alman özel dalı hizmet bölümü faaliyetlerindeki güçlü artışla ikinci çeyreğin başında büyümeye geri döndü” tabiri kullanıldı.

Bileşik PMI endeksinin 9 aydır birinci defa büyümeyi işaret etti

Hamburg Ticaret Bankası Başekonomisti Cyrus de la Rubia hususa ait değerlendirmesinde, “Bileşik PMI endeksinin 9 aydır birinci sefer büyümeyi işaret eden 50 puanı aşması Alman iktisadında resesyon sona erdi mi?” sorusunu akla getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu sorunun karşılığı pek de kolay değil. Öncelikle, resesyonun yüklü olarak imalat kesiminde ağırlaştığı, daha geniş iktisadın ise bu türlü bir gerilemeyi kıl hissesi atlatmış olabileceği görülüyor. İkinci olarak, üretim biraz daha yumuşak bir süratte daralıyor olsa da imalat için manşet PMI endeksi bu mevzuda kıymetli bir değişikliğe işaret etmiyor.”

Rubia, “PMI sayılarını gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) iddiamıza dahil ederek, GSYH’nin birinci çeyrekteki iddiası yüzde 0,1’lik büyümenin akabinde ikinci çeyrekte yüzde 0,2 oranında genişleyebileceğini iddia ediyoruz ” sözünü kullanarak, hizmet kesiminin Alman iktisadı için bir katalizör vazifesi görebileceğine işaret etti.

PMI verisinde 50 puanın üstü büyümeyi, altı ise daralmayı gösteriyor.

İmalat sanayi ve hizmet bölümü, Alman iktisadının 3’te 2’sinden fazlasını oluşturuyor.

Alman iktisadı geçen yıl, alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonun satın alma gücünü etkilemesi, yüksek güç fiyatları, zayıf dış talep ve yüksek faiz oranları nedeniyle bir evvelki yıla nazaran yüzde 0,3 daralmıştı.

Avro Bölgesi’nde de bileşik PMI Nisan’da bir evvelki aya nazaran 2,8 puan artarak 50,5 puana yükseldi. Endeksin 10 aydan sonra birinci kere faaliyetlerde büyümeyi gösteren 50 puan düzeyinin üstünde kalması dikkati çekti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir