1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Tik Tok Nedir? Muhteşem Tik Tok Videoları, Tik Tok İndirme, Tik Tok Kızları

Tik Tok Nedir? Muhteşem Tik Tok Videoları, Tik Tok İndirme, Tik Tok Kızları
Tik Tok Nedir? Tik Tok Videoları, Özellikleri, Uygulaması
0

Tik Tok Nedir?

Kullanıcıların kısa klipler yayınlamalarını sağlayan, çoğunlukla dudakları eşleştiren veya dans eden ve onları arkadaşlarınızla paylaşan müzik videosu odaklı Tik Tok‘u duydunuz mu? Hani şu reklamlar da sürekli görülen Tik Tok videoları. Eğer eğlenceli tik tok videolarına ulaşmak isterseniz Tik Tok indir. Yazının sonunda Tik Tok indirme linklerini sizlere sunduk.

Tik Tok‘u daha önce duymamışsanız, muhtemelen Ağustos ayından itibaren uygulamanın ana şirketi ByteDance tarafından satın alındıktan sonra Ağustos ayında Tik Tok olarak yeniden markalaşan müzikal.ly‘yi duymuşsunuzdur.

Çin de Douyin ( Çince : 抖 音 短 视频 ; pinyin : Dǒuyīn duǎnshìpín ; kelimenin tam anlamıyla “vibrato kısa video” olarak da bilinen Tik Tok , videoların yanı sıra canlı yayın oluşturma ve paylaşma için bir sosyal medya uygulamasıdır . ByteDance tarafından Eylül 2016’da başlatılan Asya’nın önde gelen bir kısa video platformu ve dünyanın başka yerlerine yayılmış, kısa müzik için birçok ülkede geniş bir toplulukla en hızlı büyüyen uygulamalardan biri haline geldi.

Tik Tok Tarihi Geçmişi

Douyin, Eylül 2016’da Çin’de ByteDance tarafından başlatıldı ve Eylül 2017’de Endonezya’ya genişlemeye başladığı zaman uluslararası pazar için Tik Tok olarak markalandı. 23 Ocak 2018’de Tik Tok uygulaması Tayland’daki uygulama mağazalarında ücretsiz mobil uygulama yüklemeleri arasında 1. sırada yer aldı. Tik Tok, Şubat 2018’de müzikten para kazanmak için Modern Sky ile bir ortaklık başlattı.

Musical.ly ile Birleşme Süreci

9 Kasım 2017’de, Tik Tok‘un ana şirketi ByteDance , Santa Monica , California’da bir ofisle Shanghai’da faaliyet gösteren ve ABD genç pazarını hedef alan popüler bir sosyal medya platformuna sahip olan Musical.ly’yi satın almak için 1 milyar dolara kadar harcama yaptı . ABD dijital platformunun genç kullanıcı tabanından yararlanmayı sabırsızlıkla beklerken, Tik Tok 2 Ağustos 2018’de müzikal ile bir araya gelerek daha büyük bir video topluluğu oluşturdu. Mevcut hesaplar ve veriler tek bir uygulamada toplanarak Tik Tok unvanını korudu.

Tencent Davaları Süreci

Tik Tok‘un hızlı büyümesi, Tencent’in sosyal medyada ve çevrimiçi eğlencede egemenliğini tehdit ediyor ve Tencent’in WeChat platformu Tik Tok‘un videolarını engellemekle suçlanıyor. Tik Tok, Nisan 2018’de Tencent’e dava açtı ve WeChat platformunda, tazminat olarak 1 milyon RMB talep eden ve özür dileyen, yanlış ve zarar verici bilgileri yaymakla suçladı. Haziran 2018’de Tencent, Pekin mahkemesinde Toutiao ve Tik Tok aleyhinde bir dava açarak , Tencent’e olumsuz haberlerle defalarca iftira attığını ve itibarını zedelediğini, tazminat olarak 1 RMB’lik bir nominal tutarı ve bir kamu özürünü aradığını iddia etti. Yanıt olarak Toutiao, ertesi gün haksız rekabete ilişkin Tencent aleyhinde bir şikayette bulundu ve 90 milyon RMB’ye ekonomik kayıplar talep etti.

Tik Tok Özellikleri

Tik Tok mobil uygulaması, kullanıcıların müzik kliplerini izlemesine, şarkılara dudak senkronize etmesine, kısa videolar çekmesine ve bunları yerleşik özel efektler, filtreler ve çıkartmalarla düzenlemesine olanak tanır. Uygulama ile bir müzik videosu oluşturmak için, kullanıcılar hip-hop , pop ve elektronik gibi çok çeşitli müzik türlerinden arka plan müziği seçebilir ve diğerleriyle paylaşmak için yüklemeden önce 15 saniyelik bir video kaydedebilir.

Uygulama, kullanıcıların kendi hesaplarını özel olarak ayarlamasına ve yalnızca içeriklerini görüntülemek için onayladıklarına izin vermelerine olanak tanır. Kullanıcılar, ya herkesin ya da sadece arkadaşlarının kendilerine yorum ya da mesaj göndermesine ve onlarla tepki vermesine ya da onlarla düet yapmasına izin verebilir.

Radarınızda olsun ya da olmasın, yeni bir araştırmaya göre, Tik Tok hızla büyüyor , son üç ay içinde dünya genelinde % 20’ye varan oranlarda artış kaydediyor ve ABD% 25 oranında artış sağlıyor.

Aslında, Tik Tok şu anda Snapchat, Instagram, Facebook ve YouTube’dan daha fazla indirme görüyor.

Tik Tok Puanlamaları
Tik Tok Puanlamaları

Peki Tik Tok ile olay nedir? Esasen Tik Tok, hem Vine hem de müzikal’in ölümünden kaynaklanan boşluğu doldurup, kullanıcıların eğlenceli, kısa video klipleri paylaşabilmeleri için bir yol sunmakta (klipler 15 saniyeyle sınırlıdır , ancak uzun formlu hikayeler halinde birbirine eklenebilir) .

Tik Tok nasıl çalışır?

Tik Tok, kullanıcıların kendi müzik video içeriğini oluşturmasını sağlar. Dans, serbest stil veya performans olsun, içerik oluşturucuların hayal güçlerinin vahşi çalışmasına ve ifadelerini serbest bırakmasına izin verilir. Ayrıca, kullanıcılara arkadaşlarıyla ve dünyayla paylaşmak için hızlı ve kolay bir şekilde benzersiz 15 saniyelik videolar oluşturulmasını sağlar.

Tik Tok, yapay zeka teknolojisi ile desteklenen, vücut hareket tanıma yazılımı kullanılarak videolara hayat veren bir dizi yerleşik özel efekt, müzik ve çıkartma özelliğine sahiptir. En popüler özelliklerden biri, Tayland’daki sosyal medya beslemelerini ele alan dudak senkronizasyonu. Geliştirici ayrıca iki kişinin çevrimiçi etkileşimde bulunmasına olanak tanıyan Duet ve Gaga Dans Makinesi gibi bazı özellikleri de hayata geçirdi.

Uygulama, kullanıcıların fikirlerini daha iyi ifade etmelerine yardımcı olmak için kullanımı kolay, ancak son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip akıllı telefonları stüdyolara dönüştürdü.

Tik Tok Yaş Sınırlaması Var Mı?

Tik Tok, diğer ülkelerde 16+ olmasına rağmen, App / Play Store’da 12+ olarak değerlendirildi. Bu, uygulamayı indiren ve kullanan küçük çocukları caydırmış gibi görünmüyor. Yine de, Tik Tok gerekli görüldüğünde reşit olmayan hesaplarını sonlandıracağı konusunda uyarılarda bulundu. Tik tok çocuklarının uygun bir yaş ve uygulamayı kullanmak için olgunluğundan emin olmalarını sağlamak için ebeveynlere güvenir.

TikTok’da Uygunsuz İçerik Var Mı?

App Store’da ‘Nadir / Hafif Cinsel İçerik ve Çıplaklık’ uyarısı vardır. Açıkça belirgin içerikten daha çok, genç kızların gömleklerini kaldıran #takeitoff mücadelesi gibi eğilimler söz konusudur. Endişeler meşru olsa da, çoğu kullanıcı eğlenceli ve zararsız içerikler yükler. Tik Tok‘un gizlilik politikasında son zamanlarda iyileştirmeler yapmış olmasına rağmen, uygulamanın genç kızları izlemek ve mahkemeye çıkarmak için kullanıldığına dair bazı şüpheler var.

Tik Tok Güvenlik ve Gizlilik Skandalı

Yakın zamanda Tik Tok, Endonezya hükümeti tarafından, çocuklara zararlı “olumsuz içerik” içerdiği gerekçesiyle yasaklandı.

South China Morning Post , Tik Tok‘un gizlilik konularında bir baskıyla karşı karşıya olduğunu ve özellikle çocuklar için risk oluşturduğunu bildirdi. Tayland’da konu çok önemsenmedi.

Bununla birlikte, katılım, Endonezya’daki geri tepme sonrasında gizlilik özelliklerini geliştirdi. Yeni sürüme geçirilmiş özellik, kullanıcıların videolarını özel olarak ayarlamasına ve hesaplarını kalıcı olarak silmelerine olanak tanır.

Ebeveynler, genç kullanıcıların hizmete girme süresini ve kullandıkları içeriği izleyebilecekler. Endonezya bu yana yasağını tersine çevirdi.

Çocukların Tik Tok’ta güvende kalmalarına yardımcı olmanın en iyi yolu nedir?

Çocuğunuzu güvende tutmanın en iyi yolu, uygulama hakkında olabildiğince bilinçli olmak. Nelerden zevk aldıklarını ve neyi kullandıklarını anlamak ve onlarla güçlü bir iletişim hattı sağlamaktır.

Tik Tok‘u çocuğunuzla tartışırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı pratik noktalar var:

1) Çocuğunuzun uygulamayı kullanmak için yeterince yaşında olduğundan emin olun.

2) Çocuğunuzun hesaplarını ‘kamu’ olarak belirlemesi durumunda, bunun gerçekten ne anlama geldiğini anladıklarından emin olun. Çocuğunuzun sadece içeriğini onaylanmış takipçileriyle paylaşmasına izin veren ‘özel’ ayar, daha güvenli bir seçenek olabilir. Ayrıca, çocuğunuza, takip ettikleri kişilerden gelen talepleri kabul ediyormuş gibi, onları izlemelerine izin verdikleri konusunda tartıştığınızdan emin olun, bu onları riske atabilir. Uygulamanızın profil sekmesini tıklayarak profilinizi gizli hale getirebilir, ardından sağ üst köşedeki üç noktalı menüye gidebilir ve ‘Gizlilik ve Güvenlik’ seçeneğini tıklayabilirsiniz. Ardından ‘Özel hesap’ seçeneğini değiştirin.

Tik Tok Güvenlik Adımları
Tik Tok Güvenlik Adımları

3) Çocuğunuzun kimliklerini nasıl güvende tutacağını bilmesini sağlamaya değer. Bu, okul forması veya diğer kişiselleştirilmiş kıyafetlerde video çekmeyi içermez. Kişisel bilgileri vermemeye özellikle dikkat etmeli ve özellikle videolarını filme aldıkları yerden haberdar olmalıdırlar, örneğin evin dışında çekim yapmamak, bir cadde adını veya ev numarasını göstermek gibi.

4) Çocuğunuzun uygunsuz içeriğin nasıl bildirileceğini bilmesini sağlayın ve bunun gerçekleşmesi için güvenilir bir yetişkinle konuşmayı bildiğinizden emin olun. Belirli bir videoyu bildirmek için videonun sol alt köşesindeki ‘paylaş’ simgesine tıklayın, ardından raporu tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Belirli bir kullanıcıyı bildirmek isterseniz, bunu profillerine erişerek ve ardından sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü tıklayarak yapabilirsiniz. ‘Rapor’ yazan bir seçenek çıkmalı ve ardından ekrandaki talimatları takip etmelidir.

Tik Tok Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=PYUnwa7SM70

Şu anda, Tik Tok‘un 130 milyon kullanıcısı var – ve belirtildiği gibi hızla büyüyor – bu yüzden büyük sosyal kanalların çoğuna benzer bir izleyici kitlesi olmasa da, daha popüler hale geliyor. Uygulamanın popülaritesi, birkaç ay öncesine ait “Tepkiler” özelliğinin tanıtılmasıyla artırıldı. Bu, kullanıcıların orijinal kliple birlikte oynatılan kendi video yanıtlarını yayınlamalarına olanak tanıyor.

Türk Tik Tok Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=cFR4oUuRMtw

https://www.youtube.com/watch?v=RBcaM0K2Lmg

Tik Tok’ta Marka Fırsatları Var Mı?

NBCUniversal ve Seventeen, daha genç kullanıcılara hitap etmek için Tik Tok bünyesinde kısa “şovlar” düzenliyor. Bu da gelecekte içerik için – ve muhtemelen reklamların – genişletilmiş fırsatlarının olacağını gösteriyor. Mevcut momentumunu koruyup korumayacağına bağlı olarak, bu, gelecekte önemli bir dijital pazarlama düşüncesi haline getirebilir. Henüz ilk günler ve reklam içeriğine özellikle elverişli bir biçim değil. Ancak, daha genç kullanıcılara ulaşmak istiyorsanız, şu anda daha fazla kişinin nereye baktığını görünüyor.

Veriler Tik Tok‘un bir sonraki Snapchat olabileceğini gösteriyor – ama aynı zamanda bir sonraki Vine da olabilir. Büyümek için, şirketin tekliflerini çeşitlendirmesi ve pazarlama araçları sağlaması gerekecek. Ayrıca, özellikle de veri depolama ve kullanımla ilgili olarak ABD’deki Çin mülkiyet endişeleriyle de ilgilenmek zorunda kalabilecektir.

Ancak son trend verileri not almaya değer. Yine, bu ilk günlerde, ama Tik Tok 2019’da izlemek için bir uygulama gibi görünüyor.

 

TikTok’ta En Çok Takip Edilen Hesaplar

Bu liste, daha önce müzikal ile birleşmiş olan Tik Tok üzerinde en çok takip eden ilk 10 hesabı içermektedir.

En Tik Tok kullanıcıları (son güncelleme 15 Ekim 2018)
rütbe Kullanıcı adı Kullanıcı kimliği İzleyiciler
(Milyon)
ülke
1 Lisa ve Lena @lisaandlena 31.5  GER
2 Loren Gray @lorengray 29.4  Amerika Birleşik Devletleri
3 Bebek Ariel @babyariel 29.1  Amerika Birleşik Devletleri
4 Kristen Hancher @kristenhancher 21.4  CAN
5 Jacob Sartorius @jacobsartorius 19.8  Amerika Birleşik Devletleri
6 Jojo Siwa @itsjojosiwa 17.1  Amerika Birleşik Devletleri
7 Savannah Soutas @savvsoutas 13.6  Amerika Birleşik Devletleri
8 Annie LeBlanc @annieleblanc 13.6  Amerika Birleşik Devletleri
9 Liza Koshy @lizzza 13.4  Amerika Birleşik Devletleri
10 Mackenzie Ziegler @mackenzieziegler 12.2  Amerika Birleşik Devletleri

Douyin’de en çok takip edilen hesaplar

Bu liste, Tik Tok’un Çince versiyonu olan ve çoğunlukla Çin’de kullanılan Douyin‘de en çok takip edilen ilk 10 hesabı içermektedir.

En Popüler Douyin kullanıcıları (son güncelleme 15 Ekim 2018)
rütbe Kullanıcı adı Kullanıcı kimliği İzleyiciler
(Milyon)
Ülke ya da bölge
1 Chen O (陈 赫) @ 191433445 50,7  CHN
2 Dilireba (迪丽 热 巴) @ 274110380 46.7  CHN
3 Liu Erdou (Erd 说话 的 刘 二 豆) @erdou 43.9  CHN
4 Yi Chan (一 禅 小和尚) @ yichan6666 42,1  CHN
5 Angelababy (杨颖) @ 228,228 37.8  HKG
6 O Jiong (何 炅) @ he.jiong 31.8  CHN
7 Feng Timo (冯 提莫) @ Fengtimo1219 28,7  CHN
8 Hei Lian V (黑脸 V) @ 145651081 26,0  CHN
9 Guan Xiaotong (关 晓彤) @guanxiaotong 25,6  CHN
10 Yang Yang (杨洋) @ YANGYANG.99 20.4  CHN

Tik Tok İndir

Tik tok indirmek için gerekli linkler;

İos (İphone) İçin: https://itunes.apple.com/ro/app/tiktok/id835599320?mt=8

Play (Android) İçin: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zhiliaoapp.musically&hl=tr

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir