Tekdüzen Maliyetleme: Tanım ve Örnek
Tekdüzen Maliyetleme: Tanım ve Örnek
0

Bu makale tek tip maliyetlendirmeyi tanımlar, kullanımını inceler ve bir ticaret birliği kullanan bir örneği ele alır. Tekdüze maliyet kitaplarını öğrenecek ve faydalarını ve dezavantajlarını inceleyeceksiniz.

Tekdüzen Maliyetlemenin Tanımı

ÖZGÜR İNŞAAT, rakip olarak milyar TL’lik firmalara sahip büyük, küresel bir şirkettir. Birçok inşaat firması gibi onlar da bir ticaret birliğine üyedir. Ticari dernekler, sektördeki şirketlerin ödediği ücretlerden oluşan gruplardır, böylece grubun üyeleri arasında standartlar belirlenebilir. Güvenlik, sendika üyeliği ve finansal raporlama için yönergeler oluştururlar.

Özgür İnşaat, BURSA TİCARET ODASI üyesidir. Bu, her firmanın ‘tekdüzen maliyetleme’ denilen şeyi kullanmasını gerektiren küresel bir ticaret birliğidir. Tekdüzen maliyetleme, bir sektörde veya büyük bir işletmenin şubeleri arasında karşılaştırma yapmak için standardizasyonu kullanan bir finansal uygulamadır.

Tekdüzen maliyetleme, herkesin finansal durumları bildirmek için aynı yöntemleri kullanmasını sağlar. Tekdüzen maliyetlendirmeyi kullanmak için gereken en yaygın endüstriler, kamu hizmetleri ve ticaret birlikleri içeren veya federal sübvansiyonlar alan endüstrilerdir (örneğin pamuk, ulaşım, eğitim).

Diyelim ki İstanbul’taki bir okulun maliyetini Kütahya’daki bir okulla karşılaştırmak istiyoruz. Bu iki coğrafi bölge, yaşam maliyeti gibi değişkenlerde çok farklı. Eğer tekdüzen maliyet kullanmıyorlarsa karşılaştırmalar anlamsızdır. Dolayısıyla her iki okul da bir tür standardizasyon kullanarak maliyetleri hesaplamalıdır.

Bir ticaret birliği için, işletmelerin eşdeğer önlemleri raporlamaları mantıklıdır. Örnek olarak kar elde edelim.

Tekdüzen Maliyetlendirme Örneği

Tekdüzen maliyetleme, ÖZGÜR İNŞAAT’ın kullanması gereken özel bir yöntem değildir. Bu sadece ÖZGÜR İNŞAAT’nin BURSA TİCARET ODASI tarafından belirtilen yönetim muhasebesi yöntemini izlemesi gerektiği anlamına gelir.

ÖZGÜR İNŞAAT için tek tip bir maliyetlendirme yöntemi olmadığını varsayalım. Kârı bildirmenin birkaç yolu vardır. Daha yaygın yöntemlerden ikisi:

 1. Brüt kâr marjı – brüt kârın gelire bölünmesiyle elde edilen değer
 2. Net kâr marjı – net kârın (toplam gelirin eksi tüm giderler) gelire bölünmesi

İki formülle net kar marjını brüt kar marjıyla karşılaştırmanın maliyetlerin nasıl dahil edildiğinden yararsız bir karşılaştırma olacağını görebiliriz.

ÖZGÜR İNŞAAT için, şirketin brüt kar marjı için çeyrek başına 150 milyon TL olduğunu varsayalım. Milyonlarca TL, 300/2 = 150 olurdu.

Net kar marjını kullanan ÖZGÜR İNŞAAT (300-50) / 2 = 125 olacaktır. Tek tip bir maliyetlendirme yöntemi kullanmadan, çeyrek başına 25 milyon TL’lik bir farkımız olabilir.

ÖZGÜR İNŞAAT, BURSA TİCARET ODASI bir üyesi olduğu için, üyelerin karı belirlemek için kullanması gereken yönetim muhasebesi yöntemlerini açıklayan tek tip bir maliyetlendirme kitabı vardır. Dolayısıyla, ticaret birliğinin tüm üyelerinin net kar marjı kullanarak kârlarını raporlamaları gerekmektedir.

Yararlar ve zararlar

Düzgün maliyetleme, avantajları olan bir uygulamadır. İşletmeler en kabul edilebilir muhasebe yöntemlerini kullanma eğilimindedir. Ayrıca, işletmeler arasında sağlıklı rekabeti zorlar ve endüstride neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda yararlı bilgiler sağlar. Hedef kâr olduğunda, fiyatları da kontrol altında tutar, çünkü herkes gerçek işletme maliyetlerini bilir.

Tekdüzen maliyetlemenin bazı dezavantajları vardır. Örneğin, bir varlık büyükse tek tip maliyetlendirme kullanmak çok daha kolaydır. Daha küçük şirketler maliyet nedeniyle belirli finansal bilgileri toplamakta ve izlemekte zorluk çekebilirler. Şirketler ayrıca biraz farklı ürünler yapıyor olabilir, çok farklı coğrafi alanlarda faaliyet gösterebilir veya farklı büyüme aşamalarında olabilirler. Hepsi karşılaştırmalar yaparken kusursuz olan tek tip bir maliyetlendirme yöntemi bulmayı zorlaştırabilir.

Makale Özeti

Tekdüzen maliyetleme, bir sektörde veya büyük bir işletmenin şubeleri arasında karşılaştırma yapmak için standardizasyonu kullanan bir finansal uygulamadır. Varlıklar arasında karşılaştırma yaparken gereklidir. Endüstri şirketlerinin, grubun üyeleri arasında standartlar belirleyebilmeleri için ödeme yaptıkları ticaret dernekleri, üyelerin mali durumlarını belirlemek için genellikle tekdüzen bir maliyet defteri kullanmalarını ister.

Bu kitap, örneğin, brüt kar marjının mı yoksa net kar marjının sanayi üyeleri tarafından mı kullanılacağını belirler.

 1. Brüt kâr marjı – brüt kârın gelire bölünmesiyle elde edilen değer
 2. Net kâr marjı – net kârın (toplam gelirin eksi tüm giderler) gelire bölünmesi

Düzgün maliyetlendirmenin avantajları:

 • İşletmeler en kabul edilebilir muhasebe yöntemlerini kullanma eğilimindedir
 • Sağlıklı rekabeti zorlar
 • Endüstride neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda yararlı bilgiler sağlar
 • Herkes kontrol altında tutulur, çünkü herkes gerçek işletme maliyetlerini bilir

Dezavantajları:

 • Daha küçük şirketler maliyet nedeniyle belirli finansal bilgileri toplamakta ve izlemekte zorluk çekebilirler
 • Şirketler biraz farklı ürünler yapıyor olabilir, çok farklı coğrafi alanlarda faaliyet gösterebilir veya büyümenin farklı aşamalarında olabilir, bu da karşılaştırmayı zorlaştırır
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir