1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Absorbiyon (Emilim) Maliyeti: Tanım, Formül ve Örnek

Absorbiyon (Emilim) Maliyeti: Tanım, Formül ve Örnek
Absorbiyon (Emilim) Maliyeti: Tanım, Formül ve Örnek
0

Bu makalede, emilim maliyetlendirmesini öğreneceğiz. Onu tanımlayacağız ve nasıl hesaplayacağımızı öğreneceğiz. Makale, absorpsiyon maliyetlemesi hakkında bir örnek ve makale özeti ile sona erecektir. Absorbiyon maliyeti ile emilim maliyeti aynı anlama gelmektedir. Makalede iki terimi de kullanmaya çalışacağım.

Absorbiyon Maliyeti

Berk ile tanışın! Berk kısa bir süre önce kendi başına faaliyete geçti. Berk, kahve kapları yapan bir şirkette çalışıyordu. Yaratıcı fikirlerle ilgili yöneticiyle birlikte düştükten sonra Berk, şirketten ayrılmaya ve kahve kapları üreten kendi işini kurmaya karar verdi. Ancak Berk, yeni işi için kahve kapları ürettiğinde, önceki yöneticisinin katılmadığı yaratıcı fikirleri birleştirdi.

Berk, icadının bir hit olacağını biliyordu. Pazara girdikten kısa bir süre sonra Berk, sandığını düşündüğü parayı kazanmadığını anlayana kadar başarılara adım atmıştı. Satış raporlarını inceledikten ve biraz araştırma yaptıktan sonra Berk sorunu buldu.

Olan şey, Berk’in kahve kaplarının her biri için sadece 35,00 liralık ücret almasıydı. Ancak, malzeme ve işçilik maliyeti 45,00 liraydı. Bu, Berk’in satılan her cezve ile maliyetlerini bile karşılamadığı anlamına geliyordu. Berk o sırada işine absorbiyon maliyetini uygulamayı düşünmesi gerektiğini öğrendi.

Absorpsiyon Maliyetlemesinin Tanımı

Peki, absorbiyon maliyeti terimi ne anlama geliyor? Eh, emilim maliyetlendirme imalat maliyetlerinin hepsini bir araya getiren ve gerçek bireysel ürüne onları atama yöntemidir. Başka bir deyişle, emilim maliyetlemesi, doğrudan malzemeler, doğrudan işçilik ve tüm üretim genel maliyetleri gibi üretim ile ilgili tüm maliyetlerin, ürünün nihai maliyetine dahil edildiği anlamına gelir.

Aşağıda, emilim maliyetlemesi kullanılarak uygulanan önemli maliyetlerin bir listesi bulunmaktadır:

 • Doğrudan emek: Bu, ürünü yapmak için gereken emektir. Örneğin, bir otomobil üretmek için, doğrudan işçilik, otomobilleri üretmek için makineleri çalıştırmak için gereken tüm çalışanları içerecektir.
 • Doğrudan malzemeler: Bu, ürünü tamamlamak için gereken tüm malzemeleri içerir. Yani, temel olarak, arabaları yapmak için bir malzeme kullanılıyorsa, doğrudan malzemelere dahil edilmesi gerekir.
 • Değişken üretim yükü: Üretilen ürün miktarına bağlı olarak değişen bir üretim tesisi işletmekle ilişkili maliyetlerdir. Bazı örnekler, üretim için kullanılan ekipmanı veya tesiste kullanılan malzemeleri çalıştırmak için gereken elektriği içerebilir. Böylece tesis, daha fazla makine çalışıyorsa daha fazla elektrik kullanacak ve 5 ürün yerine 15 ürün üretiyorsa daha fazla elektrik kullanacaktır.
 • Sabit üretim yükü: Değişken üretim yükü gibi, sabit üretim yükü de bir tesis işletilirken ortaya çıkan maliyetlerdir. Ancak, bu maliyetler üretilen ürün miktarına göre değişmez. Bunun yerine, şirket 100 veya 150 ürün üretse de maliyetler değişmeden kalır. Bazı örnekler arasında tesisin sigortası ve kirası yer almaktadır.

Formül

Peki absorpsiyon maliyeti nasıl hesaplanır ve hesaplamaya hangi maliyetler dahil edilir? Aşağıdaki formül, absorpsiyon maliyetini hesaplamak için kullanılır:

Toplam Ürün Maliyeti = DM + DL + FMO + VMO

DM = Doğrudan malzemeler
DL = Doğrudan işçilik
FMO = Sabit üretim yükü
VMO = Değişken üretim yükü

Bu hesaplamayı bir örneğe uygulayalım:

Dolayısıyla, Berk kahve kapları üretiyorsa ve emilim maliyetini kullanarak toplam ürün maliyetlerini hesaplamak istiyorsa, tüm maliyetlerini toplaması gerekir. Doğrudan emek için Berk’in üç çalışanı vardır ve üç çalışana da toplam 26.000 TL ödemektedir. Kahve kaplarını yapmak için gerekli malzemeler toplam 16.000 TL. Makinelerini tutmak için kullanılan binanın kirası da dahil olmak üzere sabit üretim yükü 12.000 TL. Ve kaç tane saksı ürettiğine bağlı olarak değişen değişken üretim maliyetleri 44.500 TL ‘dir. Hesaplamaya takarsak:

Toplam Ürün Maliyeti (absorpsiyon maliyetini kullanarak) = 16.000 TL + 26.000 TL + 12.000 TL + 44.500 TL

Toplam Ürün Maliyeti = 98.500 TL

Makale Özeti

Absorbiyon maliyetlemesi, üretim ile ilişkili tüm maliyetleri biriktirme ve onu tek tek ürünün nihai maliyetine uygulama yöntemidir. Doğrudan işçilik, doğrudan malzemeler, değişken imalat yükü ve sabit imalat yükü emilim maliyetlerine dahildir. Absorbiyon maliyeti hesaplaması aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir, burada:

DM = Doğrudan malzemeler
DL = Doğrudan işçilik
FMO = Sabit üretim yükü ve
VMO = Değişken üretim yükü

Toplam Ürün Maliyeti = DM + DL + FMO + VMO

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir